Jump to content

X3 F25 3.0d sau X5 E 70


skyflm

Recommended Posts

Vreau sa schimb masina si nu reusesc deloc sa ma hotarasc. Vreau X 5, dar in bugetul meu, max 30 k euro fara TVA nu gasesc nimic din noua generatie F15. In bugetul meu intra X5 E70 4.0 sau X3 F25 3.0 sau 3.5 dupa 2013, in jur de 100k km si dotari top.

Voi ce ati alege? Merita un compromis la marime in dauna unei platforme mai noi? Comfortul cum este raportat la cele 2 modele? Dar intretinerea si pretul de revanzare peste 3-5 ani?

Multumesc pt eventualele sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Ca spatiu diferentele sunt infime. Ca si intretinere e mai ieftina la X3. Consumul la fel e mai bun la X3 care cu o suspensie sport sau chiar adaptiva se va misca mult mai bine in trafic. Ca prestanta .... ei aici numai tu poti sa te decizi :) Calitatea materialelor la interior e mai buna la X5. Ai optiuni care pe X3 nu o sa le vezi, in special la scaune care sunt mult mai confortabile la X5. Eu personal as merge pe platforma mai noua 3.0D dar na ...eu sunt subiectiv ;)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1493700518[/url]' post='2398866']

Grea alegere. Am vorbit si cu cativa prieteni si nici ei nu au reusit sa dea un verdict clar...ðŸËÂŹ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Daca vrei agilitate mai mare pe curbe si sa traga mai tare, ia x3, 3.5 daca gasesti e nervos. Daca nu te deranjeaza platforma veche si vrei calitate mai buna atunci x5. Nu se compara materialele din x5 cu cele de pe x3. La fel si scaunele cum s-a mai zis. Gaseste un x5 si da o tura cu el. In rest, consum mai mare la x5, placutele le topeste mai repede. Daca vrei confort, dece nu te uiti si la un Ml?

Link to comment
Share on other sites

Daca-as fii in locul tau as alege X3 F25, dar vb din perspectiva mea si nu este o alegere obiectiva :) Este mai nou si raspunde cerintelor mele. Mercedes ML este mai scump cu minim 30% la piese si intretinere fata de BMW, stiu caz concret de seria 5 F10 si Clasa E an 2012 si diferentele de pret la revizii si pompa de apa de exemplu. Vrei confort si liniste, ia X5 E70, vrei ceva mai tineresc, ia X3 F25. Mercedesul este mai elegant si mai silentios ca tinuta de drum comparativ cu BMW, dar pt mine e prea elegant si prea tacut, zici ca pluteste deasupra soselei. Cand o sa am 65 de ani si ies la pensie (daca o apuc), poate trec la Mercedes. Pana atunci, elicele sunt viata mea :D
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.