Jump to content

Ce recomandati M47 sau N47?


Klaudiu28

Recommended Posts

Crezi că să-i faci o distribuție e așa simplu? Știi câte lucuri pot merge rău? Îți convine să cumperi o mașină și să o bagi direct în service pentru operațiuni de 1000+ euro? O să ai garanția că nu se va slăbi din nou lanțul peste 40, 50.000k KM ? Ce faci, stai s-o asculți în fiecare zi să vezi dacă se aud zgomote?

 

Nu mai bine un M47 și ești și tu împăcat și nu mergi cu morcov.

 

Sincer când ești într-un concediu, în Grecia, și-ți pică distribuția nu știu dacă te încălzește faptul că are faruri de FL..etc

Edited by m15a
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si macar de ar fi atat de usor un schimb de distributie ca la M47. Dar cand te gandesti ca iti da jos motorul si ti-l baga la loc pentru un rahat de lant, mai bine nu.

 

Distributie la un N47 cumparat, e ca schimbul de ulei. Obligatoriu. Parerea mea. Asta daca nu vrei sa mergi cum a zis colegul mai sus, in fiecare zi cu urechea pe la motor.

Edited by alynxs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E bun M47 nu cade distributia, dar turbina si coloana de directie cred ca te duc mai mult decat o distributie, plus ca M47 are si el o varsta...motorul ala chiar sa fie indestructibil?

Am n47 de 6 ani, i-am schimbat distributia dupa 2 ani si de 4 ani merg linistit cu el, daca aud ceva o mai schimb odata.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

La m47 o sa iti cada unele anexe de la motor, care sunt usor de inlocuit( gen turbo, un reconditionat e undeva la 300 euro, si daca ai cat de cat habar de mecanica ti-l poti face singur) pe cand colo la n47,el ii de vina. Eu aleg m47, Nu pentru ca il detin ,dar aleg sa fie mai fiabil, si sa schimb turbine si volant la 200000km decat distributii.
Link to comment
Share on other sites

Turbinele nu cred ca pica la 200 000 km daca masina a fost intretinuta ok. Daca a fost omorata si turata la greu, e posibil.

 

Am dat un exemplu, depinde de multe lucruri, taica-meo are un e46 si are 280mii km si nu i-a picat. la e90 meu la 200mi a picat, pentru ca am stilul de condus foarte divers de a lui.

Edited by Claudiu320d
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

salut

masina mea e un BMW 320D 2006 E90 cod motor VC31 si conform VIN masina are motorul M47/T2

ma lamureste si pe mine cineva in legatura cu o nelamurire?

am citit pe forum ca motorul N47 ar avea probleme cu distributia si ca o are in spate. tot aici am citit ca motorul M47 care il am eu ar avea distributia in fata.

problema e ca eu ma uit la masina si in fata am cureaua de accesorii nicidecum distributia pe lant.

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

salut

masina mea e un BMW 320D 2006 E90 cod motor VC31 si conform VIN masina are motorul M47/T2

ma lamureste si pe mine cineva in legatura cu o nelamurire?

am citit pe forum ca motorul N47 ar avea probleme cu distributia si ca o are in spate. tot aici am citit ca motorul M47 care il am eu ar avea distributia in fata.

problema e ca eu ma uit la masina si in fata am cureaua de accesorii nicidecum distributia pe lant.

Distributia este in motor! Nu in afara lui.

 

Cu motorul oprit poti sa desfaci busonul de ulei si acolo o sa vezi lantul (daca nu ma insel)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.