Jump to content

Instalare paint protection film pe masina


nlaur86

Recommended Posts

Salutare,

 

Tot analizez de ceva timp posibilitatea instalarii unei folii PPF (paint protection film) pe anumite elemente de pe masina (in special pe alea din partea de sus, ca am un pom deasupra masinii, unde parchez, si imi cam umple masina de picatele).

Uitandu-ma, vad ca pretul este prohibitiv daca mergi la cineva sa instaleze (peste 10.000 lei pentru intreaga masina). Cercetand un pic pe net, este destul de simpla instalarea. Ai nevoie de ceva timp, ceva substante, ceva raclete si 2 cuttere. Plus indemanare. Plus folia.

 

Ma intrebam daca e cineva pe aici care si-a instalat singur. Analizand piata, ma uitam fie la Llumar PPF (denumita si folie anticriblura, din motive care imi scapa - mai exista criblura in Romania?) sau la 3M Scotchgard.

Oare gasesc de unde sa cumpar folia si sa mi-o montez eu acasa? Stiu ca cei de la Llumar lucreaza doar cu firme pe care le-au trainuit, iar firmele respective nu stiu daca vand doar materia prima :).

Pe cea de la 3M am gasit-o pe ebay, as putea sa o comand de acolo. Cu 1500 lei iau pentru intreaga masina.

 

Si intrebarea cu numarul 2, afecteaza cumva caroseria pe termen lung? Sau pur si simplu, cand vreau sa o dau jos, o jupoi si dau cu ceva care sa dizolve adezivul si masina e ca noua?

La spalare oare cum se comporta, cand vine gigel si pune jetul de aproape pe ea?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vad ce sens are folia aia la o masina obisnuita... Cand chiar ti se pare ca incepe sa arate urat vopseaua poti sa ii faci un polish profesional ( ~600 lei) sau chiar sa o revopsesti complet (cu siguranta in ~4500 lei te incadrezi cu o vopsea de calitate).

10 000 lei merita daca ai vreo masina la care faptul ca ai vopseaua originala ii ridica valoarea foarte mult sau la care o revopsire ar costa extrem de mult (o masina clasica, un supercar etc.) Nici macar la un Bmw cu vopsea Individual nu cred ca ar fi atat de rentabil sa ii aplici folie.

Ai putea sa iei in considerare sa iti achizitionezi tu de pe Ebay folie 3M si sa o montezi singur sau sa gasesti pe cineva cu indemanare (pe cineva care lucreaza la vreo firma de foliat si ar fi dispus sa lucreze in afara programului). Nu cred ca o sa fie probleme daca dai cu jetul de apa. E posibil sa iti ramana adeziv pe vopsea la inlaturare.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Tot analizez de ceva timp posibilitatea instalarii unei folii PPF (paint protection film) pe anumite elemente de pe masina (in special pe alea din partea de sus, ca am un pom deasupra masinii, unde parchez, si imi cam umple masina de picatele).

Uitandu-ma, vad ca pretul este prohibitiv daca mergi la cineva sa instaleze (peste 10.000 lei pentru intreaga masina). Cercetand un pic pe net, este destul de simpla instalarea. Ai nevoie de ceva timp, ceva substante, ceva raclete si 2 cuttere. Plus indemanare. Plus folia.

 

Ma intrebam daca e cineva pe aici care si-a instalat singur. Analizand piata, ma uitam fie la Llumar PPF (denumita si folie anticriblura, din motive care imi scapa - mai exista criblura in Romania?) sau la 3M Scotchgard.

Oare gasesc de unde sa cumpar folia si sa mi-o montez eu acasa? Stiu ca cei de la Llumar lucreaza doar cu firme pe care le-au trainuit, iar firmele respective nu stiu daca vand doar materia prima :).

Pe cea de la 3M am gasit-o pe ebay, as putea sa o comand de acolo. Cu 1500 lei iau pentru intreaga masina.

 

Si intrebarea cu numarul 2, afecteaza cumva caroseria pe termen lung? Sau pur si simplu, cand vreau sa o dau jos, o jupoi si dau cu ceva care sa dizolve adezivul si masina e ca noua?

La spalare oare cum se comporta, cand vine gigel si pune jetul de aproape pe ea?

 

Merci!

Salutare ma gandeam si eu la 3M Scotchgard Pro. Dar din ce-am calculat(luand masuratori) costul pentru intreaga masina(un F36) ajungea pe la 2000 euro numai folia. Plus operatiunea tb ideal facuta intr-un loc inchis altfel intra praful.

Invelirea cu PPF are inconvenientul principal ca trebuie schimbata la cativa ani(daca a stat in soare de ex durata scade considerabil fata de cei 5 ani cu care se lauda toti). Iar la indepartare trebuie incalzit filmul, anumite manevre, recomandat personal specializat. Altfel te poti trezi ca s-a luat cu tot cu vopsea. Adesea ramane adezivul solidifiat si trebuie facut polish. E o intreaga bataie de cap. Alti $$$

Imi imaginez ca pungasii taxeaza si pentru indepartarea filmului(nu e inclusa in pretul aplicarii). Ar fi interesant sa-i intrebi un pret.

Sa spunem ca ai o zgarietura, folia PPF si-a facut treaba a protejat vopseaua. Da ok nu va fi masina revopsita. Dar ca sa o schimbi te costa si asta destul (afara e 2-300 euro vopsitul unui panou la o vopsitorie serioasa).

 

M-am gandit si la ceramic coating dar cu timpul va capata zgarieturi si datorita duritatii va fi greu de polishat indepartat.

 

De cand am luat masina noua folosesc o ceara sintetica pe baza de silicon. E considerabil mai rezistenta decat ceara clasica si protejeaza de zgarieturile fine/soare/hidrofob. Atata ca tb aplicata de vreo 2 ori pe an. E ok, imi place - gasesc asta terapeutic.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ne poti spune ce ceara folosesti?

Wolfgang Deepgloss Paint Sealant(pb exista si alte produse similare, nu le-am incercat).

Atentie doar: de evitat suprafetele poroase. Merge aplicata doar pe suprafete gloss (vopsea, geam, plastice gloss, ornamente cromate, chedere suprafata lisa).

Plus: spalatul e recomandat sa se faca cu un sampon mai putin agresiv. Daca folosesti spuma activa, ce mai pun pe la noi(se sterg si literele de pe placa de inmatriculare) tb reaplicat mai des.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Numai polish profesional nu e ala la banii aia :))))

Eu am cunoscut persoane care fac o treaba perfecta de banii aia. Cat ar trebui sa se ceara pe un polish? Nu intreb cu rautate, dar nu stiu foarte multe preturi. Am vazut persoane care cer si 150-300 lei (dar iese oribil).

Link to comment
Share on other sites

Mda, m-ati convins sa renunt la idee.

O sa-mi iau, totusi, o bucata de 1x1m ca sa imi pun singur, acasa, pe pragurile din spate. Am caine si cand se urca si coboara, cam zgarie pragurile. Macar sa le protejez un pic, pe cat posibil :).

Merci tuturor!

Pe praguri, in jurul rotilor mi-as pune si eu cateva bucatele (am vazut si la niste Bmw-uri M in show-room). Se pot schimba mai des/usor pe partile alea si nu-i nevoie de personal calificat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.