Jump to content

Inlocuire parbriz


ebay

Recommended Posts

Salut,

Am luat o piatra si trebuie sa inlocuiesc parbrizul (pe CASCO). Cei de la Automobile Bavaria vor cam 5.900 de lei, ceea ce mi se pare exagerat pentru Romania (pretul este similar cu cel din Austria, dar noi suntem aici...). Ce recomandari aveti pentru Bucuresti, cu decontare pe CASCO?

Masina este X3 2015, senzor ploaie, lumini, etc. , fara HUD.

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am luat o piatra si trebuie sa inlocuiesc parbrizul (pe CASCO). Cei de la Automobile Bavaria vor cam 5.900 de lei, ceea ce mi se pare exagerat pentru Romania (pretul este similar cu cel din Austria, dar noi suntem aici...). Ce recomandari aveti pentru Bucuresti, cu decontare pe CASCO?

Masina este X3 2015, senzor ploaie, lumini, etc. , fara HUD.

Va multumesc anticipat.

Eu am schimbat parbrizul la Bavaria Otopeni pe casco, aveau decontare directa cu firma de casco, problema a fost ca nu mi-au pus parbriz cu stanta BMW ci Pilkington(am observat asta dupa un an cand am luat o pietricica si s-a ciobit, dar era prea tarziu sa mai pot face ceva), nu m-am uitat pe factura sa vad pretul final dar presupun ca ei au pus Pilkington si l-au dat la pret de BMW.

Asa ca mare grija ce iti pun pe masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Sambata am luat o piatra mai serioasa pe A1, pana in km 15 cred. Circul destul de des pe A1 (max o data la 2 saptamani, dar si de 2 ori pe saptamana, pana undeva la km 40), insa ce se intampla in ultima perioada, e groaznic. Prima piatra mai serioasa, care a necesitat reparatie, am luat-o de Craciun (cado).

 

Nu mi-e clar de unde dracu (de fapt stiu, de la modul in care se construieste in republica romanistan, si cum masinile ies de pe santier direct in sosea) pot sari "pietroaie" care sa provoace asa damage, dar nici nu cred ca mai conteaza. Ceea ce am observat insa, este ca intotdeauna se intampla in primii km dupa intrarea pe autostrada. Chestia asta m-a determinat sa NU imi mai cumpar cat timp voi mai sta in romania o masina mai scumpa de 15k. Ever. Ma gandeam cum e sa dai 50-60k pe o masina, si sa o ciuruiesti cu pietre un mizeria asta de tara din lumea a3-a... Parbrizul ramane asa pana vand masina sau se crapa de tot.

 

 

Las aici o poza, si o concluzie: mare atentie la intrarea pe autostrada A1 dinspre Bucuresti (probabil la fel si pe altele), zonele din apropiere sunt pline de mizerie, nisip, pietris....evitati sa stati in spatele unei masini pentru cel putin 10-15km dupa ce ati trecut de carrefour, mai bine mai incet pe banda 1 daca nu vreti sa patiti ca si mine.

post-9582-0-83310500-1554113543_thumb.jpg

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

poti incerca o reclamatie la cine e raspunzator de A1 si sa ceri despagubiri...

 

O sa incerc altceva: voi schimba tara in curand. Nu e asta prima si singura paguba, am distrus si niste anvelope acum vreo 3-4 ani, tot pe drumurile patriei. In cazul in care ai castig de cauza, iti recuperezi dauna in cativa ani. Cea mai buna abordare e sa ai o masina de care nu iti pare rau, si sa faci tot posibilul sa te detasezi. Altfel, iti omori neuronii inutil.

Edited by mcliviu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

265dbf9417b40c0b4e92805ded06d179.jpg

Am patit si eu exact ca tine, a doua zi dupa ce l-am schimbat am intrat pe A1 si surpriza, o pietricica fix in dreptul soferului, l-am reparat si nu se mai observa deloc.

In schimb in poza atasata am primit un bolovan de la basculanta din fata de mai mare frumusetea, in zona Baneasa. Asa ca poti primi pietre oriunde in Romanica. Sa nu mai zic ca am aproape o luna decand astept raspunsul celor de la Allianz si nici un raspuns, suni la relatii cu clientii si nimeni nu stie nimic, cica sa le dau mail ca poate stiu cei de acolo mai multe info... mi-e drag de serviciile lor.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu l-ai oprit pe domnul cu basculanta?

Ba da, l-am oprit si i-am luat asigurarea, dupa o cearta apriga cu seful de santier si de flota, piatra a sarit de la el. Problema e ca nu a fost o pietricica, a fost ditamai bolovanul.

Astia cu basculantele sunt obligati sa isi verifice auto cand ies din santier, sa nu aiba pietre la roti, intre roti si sus pe prelata.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ba da, l-am oprit si i-am luat asigurarea, dupa o cearta apriga cu seful de santier si de flota, piatra a sarit de la el. Problema e ca nu a fost o pietricica, a fost ditamai bolovanul.

Astia cu basculantele sunt obligati sa isi verifice auto cand ies din santier, sa nu aiba pietre la roti, intre roti si sus pe prelata.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

f bine , ma mir ca a recunoscut ...daca nu aveai camera

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.