BMWClub: Greseala in talon - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Greseala in talon Rate Topic: -----

#1 User is offline   Wtbtongueqt 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Interests:the smell of burnt rubber

Posted 12 November 2018 - 20:39

Salutare! Acum 2 luni mi-am cumparat un e36 318is. Am platit o firma de acte auto sa suporte cozile de la primarie si inmatriculari in locul meu si acum ma semi bucur de mașina. Spun "semi" pentru ca in noul talon masina figureaza ca fiind neagra in loc de albastra. Fostul proprietar a vopsit-o si a facut toate demersurile pentru ca noua culoare sa figureze in talon. In cazul de față sunt nevoit sa merg si eu sa declar noua culoare si sa platesc taxa sau au gresit cei de la inmatriculari cand au facut transcrierea pe numele meu?

Intreb pentru ca sunt aproape sigur ca e o greseala(nu cred ca a facut cineva o procedura atat de tampita incat sa ma faca sa returnez noul talon imediat ce l-am scos din plic doar ca sa modifice o culoare) dar totusi vreau sa fiu sigur
0

#2 User is offline   djtaotao 

• Senior

Posted 13 November 2018 - 19:15

Noua culoare trebuie sa figureze si in cartea de identitate a masinii, probabil intr-o rubrica/coloana noua sau la observatii. Ai asa ceva?

This post has been edited by djtaotao: 13 November 2018 - 19:17

0

#3 User is offline   Wtbtongueqt 

• Nou venit
  • Pip

Posted 13 November 2018 - 23:01

Nope...cartea de identitate are trecut doar Negru pe ea. Nu stiam chestia cu cartea de identitate....asta presupune si un drum la RAR? Vreau sa fie totul 100% legal la bimmi-ul meu.

This post has been edited by Wtbtongueqt: 13 November 2018 - 23:08

0

#4 User is offline   djtaotao 

• Senior

Posted 14 November 2018 - 02:13

http://www.rarom.ro/?p=668
0

#5 User is offline   djtaotao 

• Senior

Posted 14 November 2018 - 03:58

Oricum e dubios, cum a obtinut talon cu albastra cand in carte e neagra, pe ce baza a eliberat politia talon cu culoare albastra?
0

#6 User is offline   billy1 

• Începător

Posted 14 November 2018 - 07:59

Da, din pacate trebuie sa mai faci un drum la rar.
La mine era gresit in carte si culoarea masinii si seria motorului, ce-am mai tras cand am luat masina de la primul propietar, imi cereau acte doveditor de la motor, m-au facut sa pun alt motor cu chitanta, motorul a fost praf, am pus motorul masinii la loc am fost la rar iar si mi-au zis ca de fapt e motorul ei dar a fost o gresala si cand l-am intrebat de ce a trecut si alta culoare (din albastru in negru), mi-a zis ca asa a vazut domnul inginer.
Nu am fost primul, am mai auzit ca mai trec serii si culori din burta, la BMW te chinui un pic sa veszi seria...
Acum in carte am 2 serii de motor si culoarea schimbata,(acum trecute si cele ale masinii) cand de fapt masian era asa din fabrica...cel putin de cand o am, 3 ani, nu am avut nici o problema cu ea...decat tiganeala de la inceput...
Deci nici RAR-ul nu e sfant....
0

#7 User is offline   Wtbtongueqt 

• Nou venit
  • Pip

Posted 14 November 2018 - 20:56

hm, daca spui ca e o rubrica separata in cartea de identitate o sa mai arunc inca un ochi peste ea......oricum, omul de la care am luat-o avea actele super ok...folii si vopsea faceute in ateliere specializate cu factura si toate cele
0

#8 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 07 December 2018 - 22:55

La omologari individuale stanga jos pe carte tb sa apar culoarea masinii, daca nu e trebuie omologata la rar
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro