BMWClub: Bara spate desprinsa usor zona buson rezervor - BMWClub

Jump to content

Anunt important! Datorită evenimentelor curente cauzate de COVID-19, BMWClub România vă roagă insistent:

• Rămâneți în case!
• Respectați întocmai indicațiile și recomandările autorităților abilitate!
• Nu răspândiți știri false!
• Informați-vă doar din sursele oficiale!
• Mențineți igiena personală conform recomandărilor!
• Nu sunați la 112 decât pentru urgențe reale!
• În cazul în care manifestați simptome (febră, tuse seacă, oboseală, greutate în respirație, etc) sunați imediat medicul de familie înainte de a vă deplasa la camera de gardă a unui spital (UPU). Este important să protejăm personalul medical din spitale!

Trecem printr-o perioadă extrem de dificilă la nivel global și doar împreună vom reuși să trecem peste situația actuală.

Covid-19 TELVERDE – 0800.800.358

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Bara spate desprinsa usor zona buson rezervor E82 diesel

#1 User is offline   Calinu 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 30 January 2019 - 17:37

Salut, Poate ma ajuta careva cu un cod la acel plastic sau support care tine bara spate lipita de caroserie. La mine sa desprins putin chiar la colt/capat imediat sub busonul de la rezervor. Am inteles ca ar fi slabute si se duc de la prelingerile de motorina in timp. Stie careva care e acel support sau piesa ?
0

#2 User is offline   Silviu G 

• Fan

Posted 30 January 2019 - 18:03

Astea-s piesele care tin bara prinsa de caroserie
51717154520 si 07147127714
0

#3 User is offline   Calinu 

• Pasionat

Posted 31 January 2019 - 09:28

View PostSilviu G, on 30 January 2019 - 18:03, said:

Astea-s piesele care tin bara prinsa de caroserie
51717154520 si 07147127714

Well, eu am mai intrebat in stanga in dreapta si am inteles ca ar fi o piesa de plastic mai lunga si nu un simplu nut plug...ce vine montata pe caroserie ...Oare sa fie doar asta?
Ar fi prea simplu / frumos. Ai avut si tu desprinsa bara chiar la capat ( vezi poza).

Attached File(s)

0

#4 User is offline   Silviu G 

• Fan

Posted 01 February 2019 - 09:43

Poti sa cauti pe realoem.com
0

#5 User is offline   mik15 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 01 February 2019 - 11:30

am mai vazut chestia asta si explicatia ar fi ca motorina care mai curge pe acolo duce la deformarea usoara a coltului. Nu stiu daca schimbarea clipsului rezolva situatia dar merita incercat. Altfel o incalzire a acelei parti cu un pistol cu aer cald si presarea lui la forma initiala.
0

#6 User is offline   Calinu 

• Pasionat

Posted 13 February 2019 - 16:31

View PostSilviu G, on 01 February 2019 - 09:43, said:

Poti sa cauti pe realoem.com

am cautat de nebun...dar nu reusesc sa identific piesa exacta in cauza :(

View Postmik15, on 01 February 2019 - 11:30, said:

am mai vazut chestia asta si explicatia ar fi ca motorina care mai curge pe acolo duce la deformarea usoara a coltului. Nu stiu daca schimbarea clipsului rezolva situatia dar merita incercat. Altfel o incalzire a acelei parti cu un pistol cu aer cald si presarea lui la forma initiala.

e desprinsa :(. Da, e problema veche la diesel-uri...se uzeaza ceva clips , clip...what ever este acolo
0

#7 User is offline   ADRIAN HD 

• Senior

Posted 13 February 2019 - 17:36

Se deformeaza spoilerul,plasticul se inmoaie si se deformeaza de la motorina,singura rezolvare e sa cauti o alta bara fara probleme si deformari si eventual suport bara pe partea respectiva...sau varianta tiganeasca,incerci sa dai un autofiletant sa prinzi bara de caroserie daca marginea iti permite.
0

#8 User is offline   Calinu 

• Pasionat

Posted 20 January 2020 - 13:43

View PostCalinu, on 31 January 2019 - 09:28, said:

Well, eu am mai intrebat in stanga in dreapta si am inteles ca ar fi o piesa de plastic mai lunga si nu un simplu nut plug...ce vine montata pe caroserie ...Oare sa fie doar asta?
Ar fi prea simplu / frumos. Ai avut si tu desprinsa bara chiar la capat ( vezi poza).

revin pe acest subiect. Inca nu am rezolvat-o :). POate cineva are idee de un cod pt piesa respectiva. Sigur e ceva clema din plastic care fizeaza bara de carosria masinii. Nu reusesc sa o identific sa stiu ce sa comand.
0

#9 User is offline   bimmer90f30 

• Fan

Posted 20 January 2020 - 14:13

View PostCalinu, on 20 January 2020 - 13:43, said:

revin pe acest subiect. Inca nu am rezolvat-o :). POate cineva are idee de un cod pt piesa respectiva. Sigur e ceva clema din plastic care fizeaza bara de carosria masinii. Nu reusesc sa o identific sa stiu ce sa comand.

..Nu te astepta sa desfaca careva bara la al sau X1 sa citeasca codul de pe piesa de plastic/suport si sa il puna aici..
Cauta pe realoem sau sau mai bine desfa acolo sa vezi care din cele doua piese (bara/suport) s-ay deformat de la motorina sau ce e acolo.

(Daca cineva ti-ar zice codul, tot la mana dealear-ului ajungi.. asa ca poti sa ii suni direct pe ei.)

This post has been edited by bimmer90f30: 20 January 2020 - 14:18

0

#10 User is online   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 20 January 2020 - 15:50

https://www.realoem....&diagId=51_5431

piesa 3
0

#11 User is offline   Calinu 

• Pasionat

Posted 20 January 2020 - 17:12

View Postbimmer90f30, on 20 January 2020 - 14:13, said:

..Nu te astepta sa desfaca careva bara la al sau X1 sa citeasca codul de pe piesa de plastic/suport si sa il puna aici..
Cauta pe realoem sau sau mai bine desfa acolo sa vezi care din cele doua piese (bara/suport) s-ay deformat de la motorina sau ce e acolo.

(Daca cineva ti-ar zice codul, tot la mana dealear-ului ajungi.. asa ca poti sa ii suni direct pe ei.)

Oare asa m-am exprimat? Sa desfaca careva bara?.... Atunci mea culpa. Doream putin ajutor de la cineva care are o abilitate mai buna in a descoperii codurile. Eu am incercat realoem si nu am gasit. Noroc acuma ca cineva "si-a desfacut bara pt mine". De apreciat omul. Spor

View PostAlex_wly, on 20 January 2020 - 15:50, said:

Merci Alex :).
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro