Jump to content

Eroare 4A27 - senzor baterie inteligent


Recommended Posts

Posted 26 minutes ago

 

4A27 poate sa fie si de la regulatorul de la alternator, daca ai schimbat regulatorul si ai pus aftermarket te-ai pricopsit cu eroarea asta si nu scapi de ea pana nu pui original

 

Am schimbat regulatorul, insa nu am avut eroarea...tin minte ca si mie mi-a fost frica de acest lucru, citisem inainte.

Link to comment
Share on other sites

inainte sa dai banii pe IBS, mai bine verifici alternatorul.

in mod sigur nu a fost curatat sau verificat de cand este masina !!!

in procent de 90% este o problema cu alternatorul...

sunt multe "variabile" in alternator si toate duc la acelasi cod de eroare 4A27.

- regulator tensiune

- carbuni

- puntea diode

- infasurare stator

- infasurare rotor

- perii colectoare

 

o rezolvi simplu, dai alternatorul jos si te duci cu el la baicului

ceri o diagnoza la singe si o curatare cu inlocuire rulmenti unde este cazul.

 

oamenii aia, asta fac toata ziua, mananca pe paine alternatoare si demaroare !!!

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

inainte sa dai banii pe IBS, mai bine verifici alternatorul.

in mod sigur nu a fost curatat sau verificat de cand este masina !!!

in procent de 90% este o problema cu alternatorul...

sunt multe "variabile" in alternator si toate duc la acelasi cod de eroare 4A27.

- regulator tensiune

- carbuni

- puntea diode

- infasurare stator

- infasurare rotor

- perii colectoare

 

o rezolvi simplu, dai alternatorul jos si te duci cu el la baicului

ceri o diagnoza la singe si o curatare cu inlocuire rulmenti unde este cazul.

 

oamenii aia, asta fac toata ziua, mananca pe paine alternatoare si demaroare !!!

 

succes !

 

Nu vorbi prostii, nu au treaba infasurarile, carbunii, colectoarele cu eroarea asta.

Daca ar fi avut vreo preblema cu astea avea probleme de incarcare a bateriei.

Eroarea 4A27 apare ca nu mai comunica DDE-ul si IBS-ul cu regulatorul de pe alternator prin magistrala BSD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din cate am vazut de la borna pleaca 3 cabluri...unul pe caroserie(-) ...unul in partea celalata la modulul (+) o mufa albasta mai mare....si mai este un fir cu mufa albastara mai mica ...care nu este conectat niciunde?...stie cineva unde ar fi trebuit conectat?

 

Aia e magistrala BSD care se duce la DDE si la alternator, trebuie sa intre intr-o alta mufa la fel ca ea, da mama, tot albastra, asa mica, tre sa fie p-acolo pe manunchiul gros de cabluri

Daca cineva a deconectat-o inainte inseamna ca probabil a avut probleme cu IBS-ul masina

Uite-o incercuita in poza

post-58282-0-27818300-1549562464_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu vorbi prostii, nu au treaba infasurarile, carbunii, colectoarele cu eroarea asta.

Daca ar fi avut vreo preblema cu astea avea probleme de incarcare a bateriei.

Eroarea 4A27 apare ca nu mai comunica DDE-ul si IBS-ul cu regulatorul de pe alternator prin magistrala BSD.

 

mda, scuze ca spun prostii din experiente proprii !!!

...deja vu...

acum vreo 9 ani de zile cam asa eram si eu disperat ca nu scapam de eroarea asta.

diagnoze peste diagnoze, scheme, cablaje, verificari circuite, curatare conexiuni, cumparat piese inutil... etc.

in final vorbesc cu george de la filaret si ma intreaba senin daca am verificat alternatorul !!!

de aici, deduci ce vrei si mai ales faci cum te taie capul.

 

nu verifica nimic, cumpara cu ochii inchisi un IBS nou, costa 973 ron si monteaza-l !!!

si pe urma o sa constati ca eroarea este tot acolo...

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

Aia e magistrala BSD care se duce la DDE si la alternator, trebuie sa intre intr-o alta mufa la fel ca ea, da mama, tot albastra, asa mica, tre sa fie p-acolo pe manunchiul gros de cabluri

Daca cineva a deconectat-o inainte inseamna ca probabil a avut probleme cu IBS-ul masina

Uite-o incercuita in poza

 

Revin cu info legat de aceasta eroare de IBS...am gasit mufa mama care era undeva in spatele cablurilor si nu ae vedea....am clipsat mufa si am resetat cu testerul....si a diaparut eroarea. Am verificat dupa ce am facut inca vreo 10km si nu mai apare nici o eroare.

Dece o fi fost scoasa..sau pur si simplu ..o sa vad in viitor daca mai apare sau se intampla ceva.

Multumesc inca o data pt sfaturi tuturor

Link to comment
Share on other sites

Ne luam de semantica acum? :)

 

 

Analfabetism funcțional

 

De la Wikipedia, enciclopedia liberĂŁ

 

 

Analfabetism funcțional este o noțiune care se referĂŁ la persoanele care știu sĂŁ citeascĂŁ, dar nu ĂŽnțeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoanĂŁ poate sĂŁ reproducĂŁ verbal sau ĂŽn scris un text, dar nu ĂŽl ĂŽnțelege suficient pentru a-l folosi ca resursĂŁ ĂŽn reușita unei acțiuni sau ĂŽn performanțĂŁ. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu este ĂŽnțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.[1]

 

:thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.