Jump to content

Achizitie e92 325xi


AndreiZTD

Recommended Posts

Salutare tuturor. Sunt nou venit pe aici, de o buna vreme tot cantaresc ideea de a schimba actuala masina, opel astra g coupe cu un bmw. Stiu sigur ca vreau sa fie benzina, e92 de preferat.

 

Dupa lungi cautari si informari din mediul online am gasit o masina care corespunde cu ce imi doresc eu de la urmatoarea masina.

 

Este vorba despre anuntul https://www.olx.ro/oferta/bmw-e92-325xi-2007-m-pack-IDcn7mi.html

 

Este a vreunui pasionat de aici? Masina pare foarte ingrijita si proprietarul pare serios.

 

Sunt din Bucuresti si drumul pana acolo imi este destul de peste mana doar ca sa "cunosc" masina. Scriu acest post in speranta ca cineva cunoaste cateva detalii despre acest model, poate un proprietar care imi poate impartasi din propria experienta.

 

Sunt curios daca in Bucuresti, consumul ajunge la 20% :-?

 

Multumesc pentru rabdare, orice informatie este bine venit.

 

Ma bucur sa va cunosc.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand pretul e destul de discutabil pentru o masina din 2007, suspecti sunt km. mi se pare putin ciudat sa schimbi ambreiajul, amortizoare, toata directia pana in 150k. acum depinde cat esti dispus sa investesti, motorul e unul destul de gurmand. Spun asta din prisma unei achizitii la aceeasi km. 145k. din Olanda, masina e tun, doar filtre , ulei si anvelope de vara. Dca tot vrei acest model cauta una adusa, nerulata in Romania, diferenta e majora.

 

Sa te lamuresti.

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-325i-Coupe-2-Hand,Leder,Xenon/vhc:car,pgn:2,pgs:10,ms1:3500_13_,frn:2007,ful:petrol,mlx:150000/pg:vipcar/276655639.html

Edited by calinus68
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ambreiaj și articulații și suspensii

... pare să fie semn de mașină alergata un pic. Liniute, mers tare pe drumuri proaste...

 

Astea-s prostii!

Daca nu are nimic schimbat, toata lumea spune ca nu e intretinuta, daca are schimbate mai multe, nu e buna ca a fost "alergata,liniute etc".. Nu e asa, am avut e60 cumparat de nou si la 140.000 am schimbat amortizoarele, si nu "mergeam tare pe drumuri proaste".. Da, mai mergeau, dar am preferat sa le schimb. Asta e un avantaj pentru cumparator, daca sunt schimbate.

Edited by mdln
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ambreiaj și articulații și suspensii

... pare sĂŁ fie semn de mașinĂŁ alergata un pic. Liniute, mers tare pe drumuri proaste...

 

Nu e chiar valabila treaba asta, depinde de masina, drumuri etc

 

E87 al meu luat din reprezentanta Cluj - pe la 145k am schimbat arcuri ( s-a rupt unul ) si amortizoare flanse etc...

Pe la 160k kit ambreiaj volanta...ambreiajul era ok dar aveam un tremurat de la volanta, am schimbat tot daca tot s-a desfacut acolo.

 

Chiar am avut grija de masina, dar depinde de la caz la caz.

Link to comment
Share on other sites

Masina pare Ok , anunțul Ok . Nu neaparat sa fie dați ĂŽnapoi km , si eu am schimbat multe piese la E60 530 fĂŁrĂŁ sa fie neaparat nevoie , doar preventiv . Dar intr-adevĂŁr de exemplu amortizoarele sunt cele originale si sunt in stare buna , la test de amortizoare au ieșit pe spate 82% si pe fata 80% si nu curg sau ceva ...si am aprox 275.000 km . depinde si cum a mers .

Dar oricum Calinus68 are dreptate , mereu o masina rulatĂŁ si ĂŽngrijitĂŁ inafara va fi altfel fata de una rulatĂŁ aici . Motorul acela daca il ĂŽngrijești cum trebuie este f bun . Eu unul nu as lua xdrive , am 530 si 730 ambele xdrive , toate costurile sunt mai mari mai ales la anvelope , trebuie mereu sa fie aceeași uzura , aceeași marca . Plus ca nu am avut nevoie niciodatĂŁ de xdrive ... poate doar o data prin Bansko , dar la rwd daca ai anvelope bune de iarna nu ai treaba . ĂncearcĂŁ sa ceri seria de șasiu sa o verifici ĂŽnainte sa mergi pana acolo daca te hotĂŁrĂŁști sa te duci , o verifici pe site-ul rar , dar si la Bmw . Daca nu ai pe nimeni acolo si nu vor sa iti dea istoricul , imi poti scrie in privat si te ajut eu, ma ajuta mereu un prieten de la Bavaria . Si daca e Ok la verificare , abia apoi te poti duce sa o vezi / testezi etc

Edited by kevinn14
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Revin cu update. Din raportul oferit de rar, reiese faptul ca masina ar avea km reali. Propreitarul nu o vinde sub 9.000 euro.

 

Ma gandesc sa ma duc sa o vad, insa anul ma da in spate, cel putin la banii astia.

 

Mie imi place masinuta si cum e scris anuntul.

Nu cred ca anul este asa important. Mai important este cum a fost ingrijita si daca verificarile certifica ce scrie in anunt, eu zic ca merita banutii. O masina buna farte rar este un chilipir.

Motorul ala e super fain, se aude exact cum trebuie insa nu e motor de consum (mai aleas in oras).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.