Jump to content

inlocuire geam far E39 facelift


Recommended Posts

as vrea sa schimb geamul la un set de faruri de pe E39 facelift

piesa de schimb nu exista, sau nu am gasit eu, metoda polish nu a dat rezultate satisfacatoare.

 

are cineva mai multe informatii referitor la subiect? sfaturi ? :blink:

multumesc

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa schimb geamul la un set de faruri de pe E39 facelift

piesa de schimb nu exista, sau nu am gasit eu, metoda polish nu a dat rezultate satisfacatoare.

 

are cineva mai multe informatii referitor la subiect? sfaturi ? :blink:

multumesc

253432[/snapback]

nu exista doar sticla pt far. vine complet (din cate stiu). eu te-as sfatui sa nu te bagi la inginerii,ca pana si farul original nedesfacut abureste,pai daca mai si umbli in el ???

Link to comment
Share on other sites

nu e mare inginerie, e silicon, merge desfacut cu un pistol cu aer cald :blink:

problema e ca nu gasesc geam nou, ma gandesc sa cumpar un set de faruri fara xenon sa iau de pe ele, dar sunt cam 500 euro

Link to comment
Share on other sites

nu e mare inginerie, e silicon, merge desfacut cu un pistol cu aer cald  :blink:

problema e ca nu gasesc geam nou, ma gandesc sa cumpar un set de faruri fara xenon sa iau de pe ele, dar sunt cam 500 euro

253483[/snapback]

adica te batea un gand sa dai 500EUR pe faruri complete doar ca sa le iei sticla..???SI poate iti si abureau dupa aia!!!...Ma mir ca nu merge cu polish...poate nu ai incercat ceva mai bun...ai incercat sa cauti pe la WURTZ???astia au multe chesti de calitate!

Link to comment
Share on other sites

adica da :blink: de aburit nu cred ca se aburesc, doar daca au infundate conductele de aerisire

 

polish nu e suficient, farurile sunt zgariate cam 1 mm sau poate chiar mai mult in adancime

 

evident, exista intotdeauna ultima solutie - casco

doar ca nu inteleg de ce nu se poate schimba doar geamul - o piesa ieftina

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

adica da :blink:  de aburit nu cred ca se aburesc, doar daca au infundate conductele de aerisire

 

polish nu e suficient, farurile sunt zgariate cam 1 mm sau poate chiar mai mult in adancime

 

evident, exista intotdeauna ultima solutie - casco

doar ca nu inteleg de ce nu se poate schimba doar geamul - o piesa ieftina

253491[/snapback]

inainte de casco,ar mai fi o solutie. luate farurile de pe AAA :) alea sigur arata bine.

Link to comment
Share on other sites

solutia casco e de departe cea mai buna idee. asa am facut eu, am avut un mic accident si mi s-a spart un far, l-am schimbat cu unul nou, pe casco evident, iar dupa aceea m-a deranjat foarte mult faptul ca unu dintre faruri era curat ca lacrima iar celalalt avea un aspect foarte sters.. arata foarte urat ... si nu avea nici o simetrie cand priveam masina din fata. asa ca: :blink: l-am plesnit cu un ciocan am mers la ploitie.. declarat ca asa am gasit-o in parcare... am mers la casco unde am o relatie si :) voila acuma arata la fel ca pe AAA
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Nu se gaseste sticla separat iar unele modele nu se pot desface nici cu pistol cald. :blink:

Eu de aici am vrut sa imi comand dar am gasit second bune.

http://www.x-tuning24.de/pi-1059479305.htm?categoryId=90

 

 

Scoatere geam far E39 Facelift :

 

Am si eu o problema cu un far pe dreapta (e39 Facelift), din intamplare mai am un far si am vrut sa fac experiment pe el inainte sa m`a apuc de al meu, jumatate de zi am incalzit la el dar tot nu am reusit sa ii scot geamul, avea o tona de silicon, l-am rupt carcasa in 1000 de bucati dar tot nu am reusit sa dezlpesc geamul (mentionez ca farul de experiment a fost unul de dreapta facelift cu semnal alb, iar eu am pe masina facelift cu semnal galben) acu nici nu imi trece prin cap sa m`a apuc de farul meu.

Daca stiti pe cineva care a reusit aceasta operatiune de dat geamul jos as fi recunoscator sa m`a ajute si pe mine cu un sfat.

Am urmarit pe youtube cum se da jos si acolo este extraordinar de simplu dar in realitate are mult mai mult silicon (ma gandesc sa nu fi fost desfacut si cand a pus geamul la loc a pus foarte mult silicon si de aia nu am reusit eu.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai reusit sa desfaci cu greu sticla de pe farul cu semnal alb nu inseamna ca vei desface la fel de greu si de pe cel cu semnal galben. Eu am intalnit pana acum doua tipuri de faruri. Faruri la care sticla e lipita cu mastic si nu se pot desface prin incalzire si altele lipte cu silicon termic ce se desfac la cald. Cele cu semnal galben am putut sa le desfac la cald in proportie de 100%. Cele cu semnal alb insa nu. Unele sunt cu silicon altele cu mastic. Deci eu zic sa incerci cu cel galben prin incalzire.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

userul Veyron1000cp are de vanzare geamuri de facelift cu semnal alb,stiu ca vreau si eu sa iau,

la treaba cu dezlipitul geamului este poveste mare,cel putin la mine,am luat de pe forum 2 faruri cu semnal alb care nu erau deloc cum erau descrise in anuntul de vanzare si am ales varianta de a le scoate geamurile pt a le pune la mine,vreau sa zic ca am spart farul complet pt a putea scoate geamul intreg,ulterior renuntand la ideea de a incerca macar sa fac operatiunea asta la farurile de pe masina dar acum din ca zice colegul de mai sus ca la cele cu semnal galben este mai usor cred ca ma incumet sa incerc,va tin la curent,si bafta la dezlipit

Link to comment
Share on other sites

sal, am vazut ca aveti ceva probleme cu desfacutul geamului de far, se baga in cuptor si se incalzesc la o temperatura cata sa poata fii manevrate cu mana, fara manusi si masticul devine ca guma de mestecat, asta dupa ce s-au desfacut cele 2 suruburi cu cap torx ,bineinteles, daca aveti nelamuriri va las nr meu 0766346456
Link to comment
Share on other sites

Am gasit eu zilele trecure la cineva (nu de pe acest forum) un anunt in care afirma ca imi poate schimba cu 600 lei tot pachetul de lumini (din galben in alb) reconditionandu-le tot odata. Cu alte cuvinte, farurile/stopurile mele raman aceleasi doar ca la sf vor arata ca noi.

Cum vi se pare chestia asta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

salutare tuturor,ma adresez voua ca si novice pe aici

la fe am o problema si eu cu farurile de e39 din 2003 xenon,nu le mai pot regla si am decis sa inlocuiesc chitul de reglaje si cand sa decapsez farul

surpriza nu se poate.....lam desfacut pana la urma dar cu daune majore la capacul din spate geamul a scapat oarecum

as avea nevoie de partea din spate a farului....de unde gasesc?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.