Jump to content

Sfat achizitie seria 1 benzina 122CP


daniellu

Recommended Posts

Va salut,

Am nevoie sa ma ajutati cu pareri (indreptatite daca se poate de la posesori de auto identic) apropos de achizitia unui 116i, Euro 5, an 2009.

Motor N43 B20A, rulaj 90.000 KM, VIN: E400776.

Este o masina de oras ? Ce pareri aveti de injectia directa ? In 2009 inca era pionieratul acestui tip de injectie si sunt probleme si in 2019.

De distributia acestei masini ce ziceti ? E tot generatia cu distributia in spate ?

Un consum urban real m-ar interesa.

5500 euro, adusa acasa in Romania, neinmatriculata. Face banii ?

Multumesc, astept raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Nimeni, nimic ?

Are martorul motor aprins "jumatate" in bord .

jumate ..probabil te referi la check engine si acolo cauzele pot fi multiple , nu ai cum sa stii mai ales ca masina nu e in tara inteleg , posibil sonde lamda , la benzinar cam cad , sau fise , bujii . Nu ai cum sa stii pana nu pui tester

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Va salut,

Am nevoie sa ma ajutati cu pareri (indreptatite daca se poate de la posesori de auto identic) apropos de achizitia unui 116i, Euro 5, an 2009.

Motor N43 B20A, rulaj 90.000 KM, VIN: E400776.

Este o masina de oras ? Ce pareri aveti de injectia directa ? In 2009 inca era pionieratul acestui tip de injectie si sunt probleme si in 2019.

De distributia acestei masini ce ziceti ? E tot generatia cu distributia in spate ?

Un consum urban real m-ar interesa.

5500 euro, adusa acasa in Romania, neinmatriculata. Face banii ?

Multumesc, astept raspuns.

Daca mai esti interesat, pot sa ti ofer unele sfaturi din experienta proprie, specific pt acest model de motor. Eu folosesc acest motor pe un E90 tot din 2009, consum mixt 8, f.silentios, putin mai lenes la plecare dar se comporta excellent pe autobahn. Motor simplu aspirat cu costuri mici de intretinere, singura conditie stricta e schimbul de ulei(evident cel recomandat BMW).

Link to comment
Share on other sites

Salut,am un 116i an 2008,140000km automat.distribuție fata,probleme 100% injectoare din fabrica,le-am schimbat sh,cu varianta mai noua acum 2 ani pret 700 ron,4 buc.pret nou 1400 buc.Ca probleme acum îmi apare din când in când oil presure cu roșu,ceva legat de presiune,am înțeles ca la mai mulți apare,am schimbat toți senzorii,valve si tot apare, consum ULEI la 10000 km cam 2L,ma gindesc la o reparație MOTOR.segmentat,etc...cu totul ca masina merge F.Bine.Tre.sa fii foarte atent la motor,verifica compresia!!! Etc...si 2 senzori Lamda.consum benzina in Buc.cam 13 L la100.mi se pare Mult. A,si m-au chemat cei de la BMW Filaret pentru înlocuire Bobine gratis. Edited by andreiwmb
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc. Masina se lua cumva cam neprobata, feedback am primit foarte tarziu si am renuntat.

Sincer, am fost speriat de problemele injectiei directe pe benzina. Poate gresesc, dar numarul redus de astfel de masini, mecanici total pe langa apropos de GDI mi-au scos din cap acest gen de masini. E ca la hidramata, o iei de noua, bine. La mana a doua e loterie.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc. Masina se lua cumva cam neprobata, feedback am primit foarte tarziu si am renuntat.

Sincer, am fost speriat de problemele injectiei directe pe benzina. Poate gresesc, dar numarul redus de astfel de masini, mecanici total pe langa apropos de GDI mi-au scos din cap acest gen de masini. E ca la hidramata, o iei de noua, bine. La mana a doua e loterie.

Nu recomand second hand, exp proprie, am schimbat motorul avand aceeasi eroare de care se plang si alti colegi, martor ulei(compresie). Problema e una simpla, uleiul nu mai are proprietati dupa 10-15k sau un an, evident se merge pe long life 30K sau 2-3 ani...finalul il afla cei care cumpara dupa cativa ani masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.