Jump to content

Suruburi culbutori


FVA 28

Recommended Posts

Nu e normal sa strangi suruburi din motor la mana, fara cheie dinamometrica. La ce mecanici ai fost de ai vazut asta?! Toate suruburile din motor au o valoare de cuplu la care se strang. Nimic din motor nu se strange "la mana". :download: Edited by Cabro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e normal sa strangi suruburi din motor la mana, fara cheie dinamometrica. La ce mecanici ai fost de ai vazut asta?! Toate suruburile din motor au o valoare de cuplu la care se strang. Nimic din motor nu se strange "la mana". :download:

 

Ai fi uimit...dar la e46 si la e36 strangeau dupa ureche de nu iti venea sa crezi...

Link to comment
Share on other sites

Salut, stiti cumva daca suruburile culbutori se stranga la cheie dinamometrica sau se strang normal, fara?

Si daca se strang la cheie dinamometrica, care ar fi valorile?

 

cheie dinamometrica? (ce e aia?)

 

normal ca "se strang normal" !!!

maxim 3-4 filete, altfel se strica, uiti ca vorbim de BMW !

si neaparat niste sarma....in rest, nu e nevoie de altceva !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Neinteresant. Mergi la alta masa.

DAR TU CE UTILITATE AI ADUS TOPICULUI?

 

Da, suruburile de pe motor se strang la cuplu din manualul tehnic.

Doar un mecanic cu MULTA experienta in BMW poate SA ISI PERMITA sa stranga si sa isi ASUME CE A STRANS fara manual sub nas.

Restul e palavra fara rost.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai sa fie - doar un mecanic cu multa experienta in BMW poate strange la mana ? Mai ales piulita de la culbutor ? Da ce, e ceva naveta spatiala ? Crezi ca un mecanic experimentat nu stie/simte ce e aia 10 Nm ? Si trebuie sa fie "mecanic de BMW" ?

Cred ca unii nu prea ati strans/destrans suruburi la viata voastra si vi se pare ceva nemaipomenit de complex.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai sa fie - doar un mecanic cu multa experienta in BMW poate strange la mana ? Mai ales piulita de la culbutor ? Da ce, e ceva naveta spatiala ? Crezi ca un mecanic experimentat nu stie/simte ce e aia 10 Nm ? Si trebuie sa fie "mecanic de BMW" ?

Cred ca unii nu prea ati strans/destrans suruburi la viata voastra si vi se pare ceva nemaipomenit de complex.

Dar ce la nava spatiala se umbla cu cheia dinamometrica? Bine inteles ca nu, ca doar noi romanii stim mai bine decat toti ce si cum..

 

Unde naiba ajungem cu afirmatii de genul asta?

 

Sau altfel, care afirmatie ti se pare VALABILA si SIGURA? Sa respecti ce spune manualul sau sa crezi ca NU e nava spatiala??

 

(Apropo de nava spatiala, cand am pus mana prima oara sa desfac lucruri la BMW, la fel am zis si eu, apoi am remarcat tolerantele mai mici per ansambul, lucrurile mai ingramadite si mai bine gandite! De aici respectul meu pentru manual.)

 

Tu si restul puteti merge la orice mecanic gasiti; traim intr-o societate libera.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt mecanic, de vapor - strang si destrang suruburi de vreo 35 de ani ca parte a muncii mele . Nu am spus sa nu folosesti manualul sau o cheie dinamometrica . Am sups ca cineva cu ceva experienta si simt poate strange diverse repere la mana fara sa mai aiba nevoie de dinamometrica . Cineva cu experienta , stie deja "din ochi" si "din mana" cat sa stranga , si bineinteles ca a citit si manualul . Acel cineva cu experienta , a acumulat experienta strangand cu dinamometrica si apoi la mana . Sunt destule repere la care se poate strange linistit la mana .

Pot sa strang fara emotii o chiulasa la mana , dar as evita sa o fac la cuzineti . In 35 de ani , nu am dat gres cand am strans la mana , nu am alungit/rupt suruburi,nu am stricat filete, nu am strans prea slab . Si valoarea aia a cuplului de strangere data de manual e tocmai pt a evita asta - si are toleranta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DAR TU CE UTILITATE AI ADUS TOPICULUI?

 

Da, suruburile de pe motor se strang la cuplu din manualul tehnic.

Doar un mecanic cu MULTA experienta in BMW poate SA ISI PERMITA sa stranga si sa isi ASUME CE A STRANS fara manual sub nas.

Restul e palavra fara rost.

 

Ce fel de intrebare e asta? Ca n-are nicio legatura cu topicul. Vezi-ti de treburile tale si nu mai sari aiurea in sus. Nu ma intereseaza sub nicio forma astfel de polemici si mistocarii. Daca ai ceva de spus in legatura cu ceea ce am intrebat, atunci spune-o, daca nu, abtine-te.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce fel de intrebare e asta? Ca n-are nicio legatura cu topicul. Vezi-ti de treburile tale si nu mai sari aiurea in sus. Nu ma intereseaza sub nicio forma astfel de polemici si mistocarii. Daca ai ceva de spus in legatura cu ceea ce am intrebat, atunci spune-o, daca nu, abtine-te.

(Desigur asta putea-i sa o spui in privat..)

 

Nu ai spus NIMIC mai sus, in afara de a te lua de o persoana, nu de subiect!

Ce utilitate ai adus, inseamna: cu, ce idee te-ai facut folositor TOPICULUI, ce contributie (in afara de a te referi la persoana) ai adus intrebarii din topic?

 

La inceput de an nu pot decat sa iti doresc posturi pe topic.

Esti reclamat ca deja esti la al doilea atac personal.

 

 

 

Seaman, multumesc de raspuns; nu am vrut decat sa accepti ca si mine ca MAI BINE vezi pe cineva cu experienta vorbind de CUM E BINE si cum nu e prea bine. Adica sa vedem o buna practica.

La Multi Ani 2020!

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

(Desigur asta putea-i sa o spui in privat..)

 

Nu ai spus NIMIC mai sus, in afara de a te lua de o persoana, nu de subiect!

Ce utilitate ai adus, inseamna: cu, ce idee te-ai facut folositor TOPICULUI, ce contributie (in afara de a te referi la persoana) ai adus intrebarii din topic?

 

La inceput de an nu pot decat sa iti doresc posturi pe topic.

Esti reclamat ca deja esti la al doilea atac personal.

 

 

 

Seaman, multumesc de raspuns; nu am vrut decat sa accepti ca si mine ca MAI BINE vezi pe cineva cu experienta vorbind de CUM E BINE si cum nu e prea bine. Adica sa vedem o buna practica.

La Multi Ani 2020!

 

Pai daca esti sifonar, normal ca ai sa reclami, ce altceva poti sa faci? Minte de copil. Nu ma intereseaza reclamatiile sau alte prostii de-ale tale, sa fii sigur de asta. Nu m-am luat de nicio persoana in mod persoanl, am vazut doar ca sunt luat in ras la o intrebare pe care am pus-o. Daca ar fi avut cei 7 ani de acasa, putea sa taca sau sa dea un raspuns pe masura. Poate multi in necunostinta de cauza ati intrebat pentru ca nu erati sigur de o anumita problema. Nu sunt mecanic ca sa stiu toate chestiile astea, asa ca am intrebat. In fine. Si mai intrebi cu ce am contribuit? Dude, esti batut in cap? Pai cu ce sa contribui daca eu am pus intrebarea? Ma faci sa rad! :)) Pai contribui cand stiu raspunsul, nu cand nu-l stiu, cand nu stiu, stau in banca mea si las pe altii care stiu sa raspunda, contribuie etc. Las-o naibii de treaba, ca unii aveti o gandire...de te ia cu ameteli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai daca esti sifonar, normal ca ai sa reclami, ce altceva poti sa faci? Minte de copil. Nu ma intereseaza reclamatiile sau alte prostii de-ale tale, sa fii sigur de asta. Nu m-am luat de nicio persoana in mod persoanl, am vazut doar ca sunt luat in ras la o intrebare pe care am pus-o. Daca ar fi avut cei 7 ani de acasa, putea sa taca sau sa dea un raspuns pe masura. Poate multi in necunostinta de cauza ati intrebat pentru ca nu erati sigur de o anumita problema. Nu sunt mecanic ca sa stiu toate chestiile astea, asa ca am intrebat. In fine. Si mai intrebi cu ce am contribuit? Dude, esti batut in cap? Pai cu ce sa contribui daca eu am pus intrebarea? Ma faci sa rad! :)) Pai contribui cand stiu raspunsul, nu cand nu-l stiu, cand nu stiu, stau in banca mea si las pe altii care stiu sa raspunda, contribuie etc. Las-o naibii de treaba, ca unii aveti o gandire...de te ia cu ameteli.

Scuze, eu doar am citit intrebarea din topic; persoanele NU ma intereseaza pe forum si raspund la alte intrebari si situatii, daca e cred sau nu ca trebuie; suntem ok acum?

 

Deci ai aflat ce nu stiai?

Se poate inchide?

 

 

Noi sa fim sanatosi; si la minte.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.