BMWClub: Retrofit Autohold - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Retrofit Autohold

#1 User is offline   me2cell 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 27 May 2020 - 22:36

Salutare, știe cineva daca la un F10 LCI 520D an 2015, cutie manuala se poate schimba butonul de frana de mana simplu cu unul care are și funcția Autohold? Daca da, trebuie codare? Mulțumesc.
0

#2 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 31 May 2020 - 08:45

Am avut aceiasi dilema, din ce am investigat nu exista autohold pe cutie manuala.
0

#3 User is offline   bimmer90f30 

• ...Targeting

Posted 31 May 2020 - 10:10

View Posttoffefe, on 31 May 2020 - 08:45, said:

Am avut aceiasi dilema, din ce am investigat nu exista autohold pe cutie manuala.

Corect.
Cum oare ar putea functiona in realitate la manuala..?
0

#4 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 31 May 2020 - 10:29

Pe manuala, dacă opresti in rampa la semafor, frana e menČ›inuta timp de 3 secunde dupa ce ridici piciorul de pe pedala ca sa te ajute la plecarea de pe loc. Probabil s-ar putea face ceva de genul: cand autoholdul e activat si opresti in rampa, dacă scoti maČ™ina din viteza frana sa rămâna activata mai mult de 3 secunde si sa nu o ia la vale. Dar Č›inând cont ca procesul de plecare de pe loc la manuala presupune mai multi pasi, nu prea are sens. Pentru situatia anterior descrisa poti la fel de bine sa scoti masina din viteza si sa cuplezi frana de mana, care oricum e eliberata instant când pleci de pe loc.

This post has been edited by toffefe: 31 May 2020 - 10:32

0

#5 User is offline   bimmer90f30 

• ...Targeting

Posted 31 May 2020 - 10:40

View Posttoffefe, on 31 May 2020 - 10:29, said:

Pe manuala, dacă opresti in rampa la semafor, frana e menČ›inuta timp de 3 secunde dupa ce ridici piciorul de pe pedala ca sa te ajute la plecarea de pe loc.

Sigur ai vrut sa zici pe manuala la inceput, ca eu nu am auzit de asa ceva la manuala..?
De indata ce slabesti frana de mana masina o va lua la vale la manuala.. dar nu cunosc eu chiar toate modelele, de aceea intreb..

In schimb cum procedez eu la plecarea din aproape orice panta este cam asa:

Nu folosesc frana de mana deloc la plecare. Plec de pe loc cu piciorul eliberand frana de urgenta accelerand usor in acelasi timp dar si eliberand pedala de ambreiaj usor, atat cat trebuie. Pot tine masina in panta cateva secunde daca vreau, cu mine si inca cineva in masina, sa zicem, usor, din aceleratie si ambreiaj.

Stiu ca apare o minora uzura in ambreiaj dar e destul de nesemnificativa prin experienta mea. Ambreiajul existent are peste 150k km si plec aproape in fiecare dimineata din panta.

Pot pleca de pe loc din panta folosind frana de mana si aceleratia dar controlul mi se pare peste mana, fortat cumva inconsistent.

This post has been edited by bimmer90f30: 31 May 2020 - 10:45

0

#6 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 31 May 2020 - 15:27

Da, pe F10 cel putin ( dar sigur si pe alte modele/ marci - 100% pe Ford Fiesta din 2016), cand pleci din rampa si iei piciorul de pe frana de serviciu aceasta rămâne cuplata timp de 3 secunde, apoi o maČ™ina ia la vale. Ziceam ca butonul de autohold ar putea avea funcČ›ia de a suprima acel interval de 3 secunde, iar in lipsa butonului, daca soferul decide ca e prea greu sa stea cu piciorul pe frana, cel putin la modelele cu frana de mana electrica la buton, poate acČ›iona frana de mana fiindcă aceasta va fi automat decuplată când va pleca de pe loc.

This post has been edited by toffefe: 31 May 2020 - 15:29

0

#7 User is offline   me2cell 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 June 2020 - 06:27

Mulțumesc pentru răspunsuri. Cred ca am pus eu greșit problema încă de la început. In rampa, mașină sta pentru câteva secunde înghețată...astfel încât să pleci in siguranță.... Ceea ce vreau eu de fapt este că la placarea de pe loc, indiferent că este sau nu panta frana de mana sa se decupleze singura. .sa nu fie nevoie sa apăs eu pe buton.
0

#8 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 01 June 2020 - 07:15

Frana de mana deja se decupleaza singura, daca ai si centura pusă.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro