Jump to content

Plusuri si minusuri x5 2017 2.0 Diesel


MAN88

Recommended Posts

Foarte zgomotos motorul (mai ales ca trebuie turat mai mult ca un 3.0D). Evident performanta, desi in viata reala nu te afecteaza prea mult. Clasica problema cu EGR-ul care se blocheaza usor dar se rezolva fara probleme (a existat si un recall). Si din ce am vazut eu, in realitate masina nu are 232 de cai reali, mai spre 220 de fapt (nu ca are mare importanta). Avantajele sunt la costuri (taxe, consum, RCA, revizii). Totusi intre 3.0D si 2.5D, diferenta de consum nu este cu adevarat semnificativa.
Link to comment
Share on other sites

Am achiziționat masina recent, nu mi se pare zgomotoasa deloc. Am sa vad cum e cu fiabilitatea, ĂŽn rest cu cei 231 cp ai dreptate, pare mai mult un 220c cp. Are motorul B47T pe ea. Am sa revin peste câteva luni cu un feedback. Multumesc de rĂŁspuns.
Link to comment
Share on other sites

Sigur Alex, cu 100.000km in plus si 2-3 ani mai veche, insa probabil asta nu conteaza.

 

@man, am condus si eu motorizarea asta si este absolut suficienta.

X5-ul, e drept g05, este mult mai bine antifonat ca seria 5 si motorul efectiv nu se auzea.

E drept ca antifonarea trebuia pt aerodinamica proasta si zgomotul exterior la viteza mare.

Deja la 160kmh x5 e mai galagios la interior(zgomotul cu frecarea aerului, a anvelopelor) fata de seria 5

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sigur Alex, cu 100.000km in plus si 2-3 ani mai veche, insa probabil asta nu conteaza.

 

@man, am condus si eu motorizarea asta si este absolut suficienta.

X5-ul, e drept g05, este mult mai bine antifonat ca seria 5 si motorul efectiv nu se auzea.

E drept ca antifonarea trebuia pt aerodinamica proasta si zgomotul exterior la viteza mare.

Deja la 160kmh x5 e mai galagios la interior(zgomotul cu frecarea aerului, a anvelopelor) fata de seria 5

Daca masina este foarte dotata, motorizarea nu mai inseamna decat 5% din pretul masinii. In cazul meu km au fost mai putini, anul acelasi, diferenta <1000 de euro.

Insa mi-am asumat un impozit mai mare precum si un consum mai mare. Plusuri si minusuri...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Intentionez sa achizitionez un x5 2017, 2.0 Diesel, 232 Cp. As vrea sa știu de la cei care cunosc masina foarte bine, ce plusuri si minusuri sunt.

Multumesc anticipat!

 

Fugi. E mic pentru coajĂŁ și destul de zgomotos. Am fĂŁcut un drive test cu una și mi-a ajuns. GĂŁsești un topic dedicat pe motor talk de.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Am masina de 3 ani si nu as putea sa mi dau seama daca trage de 220 cp, de 231 sau 240 cp. Oricum conteaza cuplul la o asemenea greutate nu cp...iar ca sa faci o comparatie ar trebuii sa ai acreasi masina cu un motor mare...cam greu. Eu zic sa te uiti pe cifre si sa faci comparatie. Mie nu mi se pare absolut deloc zgomotoasa.. puterea motorului este cel putin comparabila cu generatiile mai vechi de 3l puse pe Q7, ML..si nu se mai plangea nimeni de putere. Seara faina.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.