Jump to content

Pregatirea masinii pt sezonul rece


ady_tas2002

Recommended Posts

Antigel albastru se foloseste (cod G11), nu stiu unde a vazut cineva ca antigelul albastru ataca aluminiu?

 

Nu scrie nicaieri ca daca antigelul G12 nu are silicati efolosit cu succes pe orisice masina. In catalogul de echivalente pt. BMW se recomanda Aral EXTRA - o scurta descriere:

 

Aral ANTIGEL ANTIFREEZE EXTRA

 

Antigel care asigura o protectie remarcabila impotriva coroziunii si a perforarii tuturor componentelor sistemului de racire al autovehiculelor, inclusiv al celor executate din aluminiu. Corespunde cerintelor majoritatii producatorilor de autoturisme si autovehicule comerciale.

 

 

Performante/Aprobari

•VW / AUDI/ SKODA / SEAT (VW TL 774C = G11)

•LIEBHERR, OPEL (pana la motoarele fabricate in 2001)

•PORSCHE, VOLVO, ROVER, BWB, SAAB, BMW, SCANIA

•FORD ESDM-97B49-A

•BS 6580

•ASTM D 4985-89, ..D 3306 BMW

•MAN 324 Tip F

•MB 325.0

•DEUTZ

•MTU

 

 

La Aral ANTIGEL ANTIFREEZE SILIKATFREI

 

Antigel de calitate deosebita, cu durabilitate mare, utilizabil atat iarna cat si vara pentru motoarele de conceptie moderna, din aluminiu, care necesita un lichid de racire fara silicati.

 

 

Performante/Aprobari

•VW / AUDI / SEAT / SKODA (VW TL 774D = G12)

•FORD WSS-M97B44-D

•RENAULT Tip D

•DAF ASTM D 4985, ..D 3306

•SCANIA PSA

•OPEL (incepand cu modelele din 2001 etc.)

•MAN 324 Tip SNF

•MB 325.3

 

UPS! nu vad recomandarea pt. BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai, G11 are silicati care oxideaza aluminiu in timp, asta zice chimia ( ma refer in radiator care e de aluminiu )

 

Fiecare pune ce crede, eu prefer sa ma feresc de G11 si sa torn G12 care e la fel, doar fara silicati, plus e un produs mai nou.

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Pai, G11 are silicati care oxideaza aluminiu in timp, asta zice chimia ( ma refer in radiator care e de aluminiu )

 

Fiecare pune ce crede, eu prefer sa ma feresc de G11 si sa torn G12 care e la fel, doar fara silicati, plus e un produs mai nou.

 

inceraca G12 + culoare violet

e si mai nou

Link to comment
Share on other sites

Pai, G11 are silicati care oxideaza aluminiu in timp, asta zice chimia ( ma refer in radiator care e de aluminiu )

Fiecare pune ce crede, eu prefer sa ma feresc de G11 si sa torn G12 care e la fel, doar fara silicati, plus e un produs mai nou.

zice chimia pe dracu.

Silicatii au tendinta de aglomerare si pot bloca pompa de apa sau infunda radiatorul. Nu are legatura acest proces cu oxidarea, domnule doctor ( ce doctor esti tu la halul in care scrii, chiar nu stiu :) )

Link to comment
Share on other sites

zice chimia pe dracu.

Silicatii au tendinta de aglomerare si pot bloca pompa de apa sau infunda radiatorul. Nu are legatura acest proces cu oxidarea, domnule doctor ( ce doctor esti tu la halul in care scrii, chiar nu stiu :) )

N-ai nici o treaba, macar nu mai vorbi din auzite.

 

Aluminiul poate de exemplu din punct de vedere chimic să înlocuiască atomul de siliciu, aceasta fiind numită o „substituire izomorfă”, astfel de combinații fiind numite silicați de aluminiu. Aluminiu are valența Al3+ pe când siliciul Si4+, astfel va apare o încărcare electrică cu cationi.

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Ba chiar am treaba :)

 

Silicatii sunt compusii siliciului cu diferite metale.

 

Aluminul nu poate substitui alt metal dintr-un silicat (adica sa ii ia locul si sa precipite metalul din combinatia respectiva).

 

Din ce copy paste ai dat tu acolo rezulta ca aluminiul poate forma silicati, nu ca reactioneaza cu silicatii.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate m-am incurcat cu siliciu...

 

Siliciu+oxigen+metal => silicat

 

Aluminiu reactioneaza cu siliciu si corodeaza.

 

Dar, personal, prefer sa nu fie siliciu in compozitia antigelului, chiar daca e deja precipitat cu alt metal; cred ca e un risc mai mic.

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am cumparat si eu azi un rahatel de densimetru din ala din Carrefour si am testat antigelul: -23*C indica. Nu stiu cat sa ma incred in el, ca am testat si la Peugeot, care are antigelul din fabrica (4ani) si la ala arata -10*C; ce-i drept, si aspectul este mult mai "apos", dar iarna trecuta, pe gerurile alea de -20 n-a avut nimic.

Am testat si cu antigel pur (OE BMW) si indica -37*C. Oare ar trebui sa-l schimb?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mai trebuie verificate si lamelele stergatoarelor, instalatia de climatizare, lamelele care dezaburesc luneta, de avut in portbagaj niste perii de dat zapada jos, un spray degivrant...

 

 

Daca totusi gasesti lamele arse la luneta se mai pot repara sau doar prin schimbarea lunetei?!!

Link to comment
Share on other sites

-solutie pe baza de glicerina pentru chederele de la usi;

-solutie de spalat parbrizul care sa nu inghete in rezervorul aferent;

-200-500 ml alcool 98grade turnat in rezervor inainte de primul inghet(pentru benzinare);

-cauciuce de IARNA(nicidecum all seasons sau resapate!);

-ceara dura sau selant pentru caroserie;

-stergatoare bune(era promotie la bmw) si un tratament hidrofob pentru parbriz;

-solutie(tratament) antiaburire interior parbiz;

Lamureste-ma si pe mine in ce consta tratamentul hidrofob pt parbriz?!

Link to comment
Share on other sites

Pentru toti cei care inca mai au dubii in ceea ce priveste antigel-ul pentru BMW aveti aici o lista cu toti cei aprobati de BMW au culoare Albastra

 

Eu am pus EVOX Extra G48 Antifreeze concentrate MOL-LUB Ltd.

 

Poza cu eticheta EVOX G48 Mol Albastru.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Ms, chiar nu stiam, solutia aceea, ceara ma gandesc ca este, de unde se poate procura si cum se cheama?!

 

Nu este ceara. Iti recomand sa eviti produsele care contin ceara pentru tratarea parbrizului sau geamurilor laterale. Exista riscul sa apara o pelicula albicioasa, pentru cateva fractiuni de secunda - la utilizarea stergatorului de parbriz.

 

Aquapel am gasit aici

 

Alte produse de genul acesta: Rain X, Carlack Glass Sealant.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.