Jump to content

Pregatirea masinii pt sezonul rece


ady_tas2002

Recommended Posts

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

salutare.

 

noua pe aici. noua si cu masina asta. prin urmare, habar n-am de unde sa iau diversele chestiuni trebuincioase.

v-am urmarit discutia despre presurile de cauciuc, care ma framanta de cateva zile de cand am cumparat masinuta. acum am pe jos o folie de plastic care o data ca e ingrozitor de urata si in al doilea rand imi aluneca picioarele si nu pot sa conduc cum trebuie.

so, face producatorul presuri de cauciuc si daca da cine imi spune si mie de unde le pot achizitiona pe cele originale?

de la dealeri, exista magazine autorizate (si daca da, unde sunt?) sau se comanda la augsburg? stie cineva cam cat ar putea sa coste?

 

si tot de iarna, niste cauciucuri de sezon R18 de unde sa iau si eu? sau mai bine sa iau cu jante cu tot si sa le iau pe 17?

 

multam anticipat de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

De la dealer.

 

Ia cu tot cu jante pe 17 ... cred cĂŁ-i un X5

 

Pai de la care dealer? Ca inteleg ca sunt mai multi. Unul pe Bucuresti Ploiesti, unul pe centura, unul pe Nicolae Caramfil...Au toti magazine cu accesorii? (intreb si io, nu dati cu pietre...)

Nu, nu-i un X5, este un 330 xd Coupe. Ce cauciucuri ar trebui sa iau? Cu ce talon? Banuiesc ca pentru iarna nu mai merge sa iau cu talon ingust...

Link to comment
Share on other sites

De la dealer.

 

Ia cu tot cu jante pe 17 ... cred cĂŁ-i un X5

 

Pai de la care dealer? Ca inteleg ca sunt mai multi. Unul pe Bucuresti Ploiesti, unul pe centura, unul pe Nicolae Caramfil...Au toti magazine cu accesorii? (intreb si io, nu dati cu pietre...)

Nu, nu-i un X5, este un 330 xd Coupe. Ce cauciucuri ar trebui sa iau? Cu ce talon? Banuiesc ca pentru iarna nu mai merge sa iau cu talon ingust...

iarna nu merge talon mic si nici latime mare

Dimensiunile pneurilor sunt scrise pe stalpul central, cum deschizi usa soferului. Cauta specificatia M+S

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 10 months later...

- Cauciucurile all season sunt bune?

- De unde se pot cumpara cauciucuri noi (bune si nu scumpe) pentru BMW E39 - dimensiune 205/65 R15. Probabil ca iarna merg si mai inguste (e mai indicat mai ingust). 195/65 R15. AM avut pe alta masina Sava Eskimo S3 3 ierni. Au fost exceptionale.

- Ce solutie pentru iarna folositi (care sa iti dezghete eventual parbrizul, sa nu atace garniturile de cauciuc, etc)

- Lanturi - ce firma si ce profil aveti si ati folosit. De unde se pot cumpara (calitate/pret).

 

- Alte sugestii.

 

Spre exemplu eu am Webasto pe masina. Mi-a spus cineva ca pentru a-l activa (a-l face sa bage caldura cand il programez) trebuie sa merg la reprezentanta si sa le cer sa imi rescrie softul masinii (daca am inteles eu bine). Costa in jur de 80 de lei. Daca m-am exprimat gresit, corectati-ma va rog.

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Un sfat: uita de cauciucurile all-season.

 

 

Rugaminte: ai vreo propunere de firma - magazin - preturi?

 

Eu am sa curat M-ul in urechi, ii pun vata in nari, trag patura pe el si ne vedem la primavara.

 

 

... si ii legi rotile din spate cu tifon.

Edited by locdeparcare
Link to comment
Share on other sites

http://www.cauciucuridirect.ro/

Eu nu am avut decat Dunlop winter sport M3, destul de bune:)

 

 

Site-ul asta ma amuza de cate ori intru. Le-am atras atentia printr-un email ca nu se spune reesapate pentru ca nu au fost scoase pe teava de esapament :) ci corect este resapate. In spirit pur romanesc normal ca au ignorat sugestia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 10 months later...
Deci se continua aici....

Eu am mai facut ceva pt iarna....

Am dat pe dedesubt si prin "cotloane" cu o chestie de la Nigrin.

http://www.nigrin.de/uploads/pics/74065.jpg

 

e ok treba cu spray-ul ... dar si o ceara ar merge la exterior(nu lichida si intinsa manual - de asta m-am convins iarna trecuta!!!)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am aflat ca, la anumite masini care au intercooler in partea fata jos, se monteaza iarna o aparatoare in grila, ceva antizapada :twoup:

 

Ati auzit de asa ceva?

 

depinde si in ce regim e folosita masina. oricum inainte de iarna, la orice masina cu radiatoare de Al (A/C + apa + intercooler) e bine sa le spalati bine cu jet-ul, o sa ramaneti mirati de ce curge, apoi uscate bine si pulverizate cu motorina +20% ulei sau cu un spray cu silicon. se formeaza o pelicula protectoare pe Al impotriva sarii. sau spalate la jet cat mai des.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.