Jump to content

ULEI PENTRU BMW E90 320D?


gabyaga

Recommended Posts

E posibil si asta..sa mai auzim si alte pareri..poate mai avizate. Eu m-am legat de treaba cu senzor de calitate pentru ca inainte am avut un Leon care pus pe tester arata mesaje de genul: calitate a uleiului scazuta -> necesita schimbare rapida, insa nu arata nimic pe bord referitor la asta. Chiar sunt curios pe ce se bazeaza informatiile din bord...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
eu am facut schimbul de ulei si motorul se aude mai tare in masina acuma...cred ca mi-au gresit aia...uleiul .....tre sa da o fuga la reprezentanta...ca nu mai merge cu carpacii de pe aici ...
Link to comment
Share on other sites

Intervalul de service al uleiului poate fi programat, la mine la masina de ex. a fost 50000km acum este 10000, la atat fac eu schimbul.

Galagia de dupa schimbarea uleiului se datoreaza la montarea necorespunzatoare a capacelor din plastic de deasupra motorului, poti incerca sa le dai jos si sa le pui corect pe ghidaje.

Link to comment
Share on other sites

Intervalul de service al uleiului poate fi programat, la mine la masina de ex. a fost 50000km acum este 10000, la atat fac eu schimbul.

Galagia de dupa schimbarea uleiului se datoreaza la montarea necorespunzatoare a capacelor din plastic de deasupra motorului, poti incerca sa le dai jos si sa le pui corect pe ghidaje.

La un simplu schimb de ulei nu se umbla la capacele de plastic de la motor, ci doar la busonul de la baie, la filtru de ulei careia i se desface capacul cu tubulara de 34, i se schimba garnitura si se schimba si filtrul, iar apoi se pune uleiul nou si se observa nivelul pe joja.

Link to comment
Share on other sites

La un simplu schimb de ulei nu se umbla la capacele de plastic de la motor, ci doar la busonul de la baie, la filtru de ulei careia i se desface capacul cu tubulara de 34, i se schimba garnitura si se schimba si filtrul, iar apoi se pune uleiul nou si se observa nivelul pe joja.

 

Eu prin schimb de ulei inteleg schimbarea filtrelor (in cazul meu il schimb si pe cel diesel) si a filtrului de aer si polen.

Acest lucru necesita desfacerea capacelor respective.

Link to comment
Share on other sites

dupa cum spuneam .....ulei de asta am pus in masina .

 

deci sa inteleg ca nu au pus aia capacele klumea la motor ?? mentionez ca am schimbat si filtrele de aer si polen ......si ce am mai observat dupa ce am facut schimbul ...cnad mergeam si schibam trepte;e se auzea ca un .. "rasuflat" ....ca un "oftat" ..in momentul trecerii d ela o treapta mai mica la una mai mare....acuma se pare ca nu se mai aude .....

 

tre sa ajung musai la reprezentant ca vad ca pe la mine pe aici numai "atotstiutori sunt toti" .....

 

deci ...niste concluzii la problemele care mi-au aparut. .. la zgomotul asta de fond...de la motor pe care il aud in masina..

 

precizez ca e vorba de "treiar"

Edited by krysttall
Link to comment
Share on other sites

pai oricum nu mi-au pus 5,5 l ci doar 5 l...sa fie de la asta ???? bidonul care l-am pozat oricum e plin .....sa mai pun din el inca 500 ml..ca sa fac cat trebuie adica 5,5 l ??
Link to comment
Share on other sites

pai oricum nu mi-au pus 5,5 l ci doar 5 l...sa fie de la asta ???? bidonul care l-am pozat oricum e plin .....sa mai pun din el inca 500 ml..ca sa fac cat trebuie adica 5,5 l ??

nu mai pune, decat daca pe joja nu e nivelul corespunzator (intre minim si maxim).

ultima oara si eu am pus 5l.

Daca ti-au pus 5l nu inseamna ca au pus prea putin, e posibil sa nu se fi scurs tot uleiul din baie (sa mai fi ramas foarte putin).

Nu e cazul sa te hazardezi, verifica nivelul la joja si vezi daca suruburile cu cap de imbus de la capacul motor (cel din fata) sunt stranse, incearca sa le insurubezi cu mana si vezi daca se strang. Plus ca acel capac are un piciorus care se prinde in zona filtrului de aer, in fata, intra prin apasare. Vezi daca e la locul lui.

E posibil sa fie si de la capacul mai mic din spate, suruburile destranse, dar asta nu poti vedea decat daca demontezi carcasa filtrului de polen.

Link to comment
Share on other sites

Este vreo diferenta intre Uleiul BMW 5w30 LL04 si Castrol Edge cu aceleasi specificatii?

 

Pai Castrol Edge 5W-30 am observat ca pe eticheta nu are trecut nicaieri norma LL04 si totusi este recomandat pentru BMW. NU mai zic ca e pusa o sigla mare de VW pe bidon.

Link to comment
Share on other sites

Bun, acum sunt lamurit :) Mersi Si probabil si cu pretul e relativ, depinde de unde il iei.. Ca daca te duci la Bavaria ma indoiesc ca un litru de ulei BMW e mai ieftin ca un litru de Castrol la un magazin de piese spre exemplu.. Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

trebuie sa imi schimb si eu uleiul. este prima oara cand il schimb si nu stiu de care sa pun.

am gasit aici bmw longlife 04 http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...ducts_id=416175 si mai am de ales intre catrol edge care are specificatia bmw long life 04 insa uleiul asta mai mult e dezvoltat pentru grupul volkswagen si nu stiu ce sa zic?

 

alta marca de uleiuri ce imi recomandati? mobil? sau altele

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.