Jump to content

ULEI PENTRU BMW E90 320D?


gabyaga

Recommended Posts

Eu am intentionat sa pun ceea ce am pus in toate masinile mele, Motul. Am vazut ca au Motul Specific LL-04, insa m-a oprit un mecanic, care spunea ca Motul nu este bun pentru Bmw-urile cu distributia pe lant, zicea ca ulterior motorul se comporta ca si cum nu ar avea ulei... Nu m-as arunca la prima parere, poate cineva sa confirme sau sa infirme ce a spus?
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am intentionat sa pun ceea ce am pus in toate masinile mele, Motul. Am vazut ca au Motul Specific LL-04, insa m-a oprit un mecanic, care spunea ca Motul nu este bun pentru Bmw-urile cu distributia pe lant, zicea ca ulterior motorul se comporta ca si cum nu ar avea ulei... Nu m-as arunca la prima parere, poate cineva sa confirme sau sa infirme ce a spus?

ia si pune ulei Valvoline Xtreme MST c3 5w40 cu norma LL-04. E mult peste Motul, sau mai poti pune Fuchs Titan GT1 XTL 5w40

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Păi tocmai acelaşi lucru l-am spus şi eu. Este ulei cu norma C3, deci este pentru DPF / FAP sau cum vrei să-i spui. I-am recomandat să-l pună în motor fără probleme, pentru că este ce trebuie, norma C3 şi LL-04. Dacă tu pui ulei cu normă C3 în motoare fără DPF, este strict problema ta. Edited by X X L
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Din manualul Audi A4 B8

 

"The engine oil consumpt ion may be up to

0 .5 quart per 600 miles (0.5 liter/1,000 km), depending

on driving style and operating conditions.

Consumption may be higher during the

first 3,000 miles (5,000 km). Because of this, the

engine oil level must be checked regu larly. It

would be best to check each time you refuel your

vehicle and before long drives."

 

Mi se pare enorm 0,5 la 1000 km, dar ei asa se spala pe maini, cu aceasta marja.

 

La BMW poate pune cineva marjele?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
Bmw recomanda castrol, dar problema este daca acest castrol pe care il achizitionam de pe piata romaneasca cu ”Made in E.U.” este ok sau nu, sau mai bine spus, de unde putem cumpara acest tip de ulei si sa avem siguranta ca nu e fabricat prin Turcia sau China? Mie mi se pare cam subtire, sau mai bine spus cam pisoarca acest Castrol de la noi, e doar parerea mea.
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Castrol care se gaseste la noi e foarte slab, daca vrei un ulei bun recomand Liqui Moly sau Motul. Daca nu ai DPF pe masina iti recomand sa te feresti de uleiurile ce respecta norma LL-04, sunt mai slabe din toate punctele de vedere decat LL-01. Uleiul BMW comercializat acum este fabricat de Shell si nu este foarte grozav, oricum la noi in tara se recomanda mai degraba 5w40 sau 0w40 (5w30 e prea subtire vara, mai ales daca este de slaba calitate).
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Castrol care se gaseste la noi e foarte slab, daca vrei un ulei bun recomand Liqui Moly sau Motul. Daca nu ai DPF pe masina iti recomand sa te feresti de uleiurile ce respecta norma LL-04, sunt mai slabe din toate punctele de vedere decat LL-01. Uleiul BMW comercializat acum este fabricat de Shell si nu este foarte grozav, oricum la noi in tara se recomanda mai degraba 5w40 sau 0w40 (5w30 e prea subtire vara, mai ales daca este de slaba calitate).

Am DPF, de Ravenol ce imi poti spune?

Link to comment
Share on other sites

Am DPF, de Ravenol ce imi poti spune?

 

Pret / calitate Ravenol sta foarte bine, numai ca personal as da ceva bani in plus pentru Motul 8100 X-Clean 5W40 sau Liqui Moly TopTec 4600 / 4605 5W30.

Cum am mai spus, uleiul BMW este facut mai nou de Shell si este de o calitate indoielnica... daca ai de ales de ce sa nu pui ceva mai bun? Pentru cei neincrezatori comparati specificatiile uleiurilor in parametrii ca HTHS, indice de viscozitate, sulfate ash si TBN (foarte important pentru protectie; la diesel e important sa fie peste 10mg KOH/g).

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pret / calitate Ravenol sta foarte bine, numai ca personal as da ceva bani in plus pentru Motul 8100 X-Clean 5W40 sau Liqui Moly TopTec 4600 / 4605 5W30.

Cum am mai spus, uleiul BMW este facut mai nou de Shell si este de o calitate indoielnica... daca ai de ales de ce sa nu pui ceva mai bun? Pentru cei neincrezatori comparati specificatiile uleiurilor in parametrii ca HTHS, indice de viscozitate, sulfate ash si TBN (foarte important pentru protectie; la diesel e important sa fie peste 10mg KOH/g).

 

Cum poti sa spui ca Shell este o firma indoielnica?Te descalifici rau daca spui asta .Pai de ce dracu au ales BMW sa fie furnizor de ulei si au schimbat Castrol?Sunt indoielnici si ei sau prosti si nu stiu ce fac? Sunt oare de la PSD?

 

Pune frate original si daca ala este prea scump pune Shell sau Castrol sau LM sau si Ravenol sau Divinol ca nici alea nu sunt rele.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.