Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

Buna seara,

Mai devreme am fost lovit din spate de un domn care nu s-a asigurat facand stanga de pe strada secundara.

 

Treaba sta in felul urmator,bara este zgariata si sarita putin vopseaua ,totodata este deplasata de pe canalele ei.

Am fost la politie sa declar singur ptr ca el plecase sa ii duca lucrurile. La politie mi s-a spus sa facem amiabila daca cadem, de comun acord.

 

Am zis sa am un suflet bun si sa facem amiabila,el sustine ca iese la polish etc.

 

A ramas sa ne vedem vineri dupa-amiaza sa mergem la asigurator ptr constatare. El are asigurare la Aqua.

 

Concluzia,am nevoie de ajutorul vostru ,sa ma indrumati ce ar trebui de facut. Se merge unde? Se completeaza ce? Etc

 

P.s: n-am avut niciun incident de cand am permis si habar n-am cum se procedeaza.

 

http://s12.postimg.org/ans8cx15l/image.jpg

http://s29.postimg.org/cb7eirfjn/image.jpg

Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

Din poze, ai cateva puncte care NU ies la polish.

 

Pt. amiabila: mergeti cu ambele masini la asigurare. Completati foaia de amiabila + vinovatul declaratie.

 

Acolo ai nevoie de RCA-ul tau, permis, buletin si talon. El idem.

 

Cei de la sigurare constata si iti dau foaie cu acceptul de reparatie (sau asa ceva) unde descriu elementele deteriorate + metoda de lucru. Cu ea mergi la service.

Link to comment
Share on other sites

Numai fac nicio amiabila cu el ca a fost m*ist.

Centru de daune la asigurarea lui este exact unde e se declara si accidentele usoare recte pe splai.

Ma intalnesc la 14:00 cu el acolo si ii propun sa mergem la service sa mi-o faca sau depunem declaratii la politie sa solutioneze politia cazul.

 

Ii da si amenda si puncte ,imi fac masina pe asigurarea lui + o sa plateasca el mai mult la sf de an cand o sa isi faca asigurarea.

 

Nu-i mai ok asa? daca as face amiabila trebuie sa umblu eu si nu am timp de umblat,sau daca fac amiabila se constata astazi si facem tot ce trebuie si mi se da la mana toate actele si dupa pot merge la orice service auto ptr reparatii?

Link to comment
Share on other sites

Asigurairle pot sa te tina pe drumuri si 3 luni la amiabila. Dupa care pot refuza despagubirile pe motiv ca din investigatiile lor nu rezulta ca asa s-a produs incidentul... ca v-ati inteles voi sa repari tu bara pe RCA-ul lui, gen. Sfatul meu e sa nu iertati nimic si pe nimeni, tot voi aveti de tras dupa aia daca sunteti "oameni buni cu suflet mare", drumuri, nervi, cozi, reconstatari, adrese la CSA... Da-l in ma-sa, era cu ochii dupa avioane, sa plateasca. Data viitoare poate salvezi bara altuia...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna seara.

Se poate cere despagubirea inainte de reparatie?

Din ce am citit, da. Se plateste nemijlocit conform calculatiei facute de service, inclusiv manopera si tva aferent acesteia dar si pieselor noi.

Scrie undeva ca nu se plateste tva-ul? Legea nu face referire la acest aspect.

Eu cand voi cumpara piesele platesc si tva la ele. Inclusiv la manopera.

Edited by wsc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

De la 01.01.2015 nu mai este de actualitate Ordinul 14/2011 al CSA ci a intrat in vigoare Norma 23/2014 a ASF !

Ca schimbare radicala trebuie remarcata situatia daunei totale. Calculul acesteia nu se mai face matematic , plecand de la pretul de noi la care sa se aplice un grad de uzura ci totul se raporteaza la valoarea de piata a vehiculului .

 

Mai jos este textul care reglementeaza valoarea vehiculului la data accidentului, valoare ce nu poate fi depasita in cazul reparatiei ! Avand in vedere ca la noi inca nu exista "sisteme de specialitate" bine puse la punct in raport cu valorile de piata ale masinilor sh legislatia lasa loc unei portite . Totul este sa ai cheia sau sa stii sa o folosesti !

Oricum , pentru o despagubire corecta va trebui din ce in ce mai des sa se apeleze la instanta .

 

Art. 52. – (1) Valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileşte pa baza valorilor de piață ale unor vehicule de aceeași marcă, tip, model, caracteristici tehnice și dotări, an de fabricație, având un parcurs în kilometri şi o stare de întreţinere comparabile.

(2) Valoarea de piață a unui vehicul se stabilește pe baza sistemelor de specialitate pentru evaluarea vehiculelor înmatriculate permanent în România, precum şi în baza oricăror documente prezentate de către partea prejudiciată în dovedirea prejudiciului suferit.

(3) În cazul vehiculelor înmatriculate în alte state sau a celor care nu sunt înmatriculate permanent în România, valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileşte pe baza valorilor de piață din statul în care vehiculul este sau a fost ultima dată permanent înmatriculat, precum şi în baza oricăror documente prezentate de către partea prejudiciată în dovedirea prejudiciului suferit.

 

O schimbare in bine a fost facuta la capitolul RECONSTATARE . Asiguratorul este obligat ca in maxim 3 zile sa intocmeasca nota suplimentara de constatare !

Edited by kosfunny
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salut am o inrebare,o constatare amiabila mai poate fi modificata ulterior?(adica adaugat inca ceva) .a avut sotia un accident-lovita in spate de catre cineva.sambata am facut amiabila si programare la asigurator,iar azi cand i-am comunicat ca trebuie sa ne vedem la asigurator a spus ca vrea sa mai adauge ceva la declaratie. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Ceri in scris audienta la seful serviciului juridic si daca nu rezolvi nimic ... avocat !

 

Poti expune si aici cazul sa ne dam cu parerea mai la obiect !

 

 

A derapat un tip, a intrat pe contrasens si s-a oprit in mine. Asiguratorul a spus ca 100% e dauna totala, acum astept sa imi spuna cu cat ma despagubeste. Partea nasoala e ca pe internet pretul unui e46 318i normal e pe la 3500 - 3800 euro, insa cu M-Packet si dotari se gasesc doar pe la 5000.

 

Nu stiu daca vor tine cont de faptul ca a mea era foarte dotata si m-packet, de aia spuneam ca ce ar trebui sa fac daca nu imi convine valoarea cu care ma despagubesc. Precizez ca accidentul s-a petrecut in 8 ianuarie, deci dupa ce a intrat in vigoare legea cu valoarea de piata.

Edited by Beriba
Link to comment
Share on other sites

A derapat un tip, a intrat pe contrasens si s-a oprit in mine. Asiguratorul a spus ca 100% e dauna totala, acum astept sa imi spuna cu cat ma despagubeste. Partea nasoala e ca pe internet pretul unui e46 318i normal e pe la 3500 - 3800 euro, insa cu M-Packet si dotari se gasesc doar pe la 5000.

 

Nu stiu daca vor tine cont de faptul ca a mea era foarte dotata si m-packet, de aia spuneam ca ce ar trebui sa fac daca nu imi convine valoarea cu care ma despagubesc. Precizez ca accidentul s-a petrecut in 8 ianuarie, deci dupa ce a intrat in vigoare legea cu valoarea de piata.

daca m packet e in dotarile originale ale masinii se tine cont , daca e pus ulterior nu prea ii intereseaza

Link to comment
Share on other sites

daca m packet e in dotarile originale ale masinii se tine cont , daca e pus ulterior nu prea ii intereseaza

 

 

E din fabrica tot, xenon, harman kardon, m-pack etc. Le-am dat inclusiv copie dupa contractul din Germania pe care e scrisa suma platita pe masina in iulie 2014, 5200.

Link to comment
Share on other sites

salut am o inrebare,o constatare amiabila mai poate fi modificata ulterior?(adica adaugat inca ceva) .a avut sotia un accident-lovita in spate de catre cineva.sambata am facut amiabila si programare la asigurator,iar azi cand i-am comunicat ca trebuie sa ne vedem la asigurator a spus ca vrea sa mai adauge ceva la declaratie.

In formularul de constatare amiabila se pot face adaugiri doar de comun acord si pe ambele formulare si asta inainte de depunerea acestuia in vederea deschiderii dosarului de daune. In rest, in declaratia de eveniment pe care vinovatul trebuie sa o dea la asigurator poate scrie ce vrea el in legatura cu evenimentul .

 

E din fabrica tot, xenon, harman kardon, m-pack etc. Le-am dat inclusiv copie dupa contractul din Germania pe care e scrisa suma platita pe masina in iulie 2014, 5200.

 

Ti-am trecut si pe topicul tau fragmentul din Norma 23 care reglementeaza speta ta. Acolo scrie ca pot fi luate in calcul si eventualele documente prezentate de pagubit. Din pacate legea nu da detalii mai multe si lasa loc de interpretari . E logic ca fiecare parte va incerca sa interpreteze in functie de interes . In instanta ai sanse mari de castig dar fiind legislatia ambigua procesul poate dura mai mult decat de obicei. Poti totusi incerca sa ii chemi la masa tratativelor si poate gasesti o cale de mijloc pentru o despagubire pe cale amiabila. Pentru asta trebuie sa te pregatesti cu ceva legislatie , documente si stres . Si bineinteles la tratative nu trebuie sa stai cu inspectorul de daune ci cu cineva de la juridic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Atentie la Casco Asirom !

 

Fac oferte atragatoare la Casco cu fransiza 100 euro !

 

In schimb , in conditiile contractuale se stipuleaza ca fransiza la avariile cu autori necunoscuti este de 25 % din valoarea daunei si nu mai mica de 100 de euro . Mare atentie la ce semnati !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In formularul de constatare amiabila se pot face adaugiri doar de comun acord si pe ambele formulare si asta inainte de depunerea acestuia in vederea deschiderii dosarului de daune. In rest, in declaratia de eveniment pe care vinovatul trebuie sa o dea la asigurator poate scrie ce vrea el in legatura cu evenimentul .

 

 

 

revin cu un update,devizul de reparatie e 7000 lei dar ce de la City au "sugerat" sa se caute alte oferte la piese(chiar piese sh)

Am dat un email inspectorului de la asigurare dar nimic.Aparent zic cei de la service masina ar iesi dauna totala la 7000 ron.

Link to comment
Share on other sites

Conform noii legislatii valoarea vehiculului la data accidentului consta in valoarea de piata . De aici pot pleca multe discutii contradictorii , nu are rost acum.

 

Daca valoarea reparatiei depaseste 75 % din aceasta valoare masina se poate declara dauna totala.

 

In acelasi timp insa,LA DAUNELE MAJORE, asiguartorul ARE OBLIGATIA CA IN MAXIM 10 ZILE DE LA AVIZAREA DAUNEI SA COMUNICE PAGUBITULUI VALOAREA MAXIMA DE DESPAGUBIRE PRECUM SI MODUL DE CALCUL AL ACESTEIA !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pt. amiabila: mergeti cu ambele masini la asigurare. Completati foaia de amiabila + vinovatul declaratie

 

Despre ce declaratie vorbesti?

 

Eu am facut doar amiabila. De acolo se intelege si vinovatul. Imi mai trebuie si o declaratie scrisa de el ?

 

Mersi!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Legal , dupa ce produci un accident esti obligat sa iti anunti asiguratorul si sa te pui la dispozitia lui. Chiar daca ai incheiat un constat amiabil trebuie ca in cel mai scurt timp sa il depui la o agentie a asiguratorului. Acolo vei da o declaratie mai amanuntita cu privire la cauzele si imprejurarile producerii evenimentului , ti se va fotografia masina si ti se va elibera DOCUMENTUL DE INTRODUCERE IN REPARATII. In baza acestui act cu regim special iti poti remedia LEGAL avariile, bineinteles din banii tai.

Practica actuala a service-urilor din ziua de azi de a repara daune doar in baza unui formular de constatare amiabila este total neconforma cu legea . Si acest lucru a constituit destul de mult la implementarea ideii , gresite de altfel, precum nu ai nicio obligatie ca asigurat RCA in momentul in care produci o dauna.

 

Asa se intampla in tarile cu apa calda, la noi mai este de umblat putin la mentalitate si un pic mai mult la sanctiuni !

Link to comment
Share on other sites

Toate datele evenimentului sunt ajung in baza CEDAM.

In legislatia actuala doar accidentul produs pe cuplul asigurat/autovehicul afecteaza clasa de bous/malus . La fel si in cazul accesarii publice al bazei de date cu daune se pot obtine informatii la fel, doar pentru cuplul mentionat.

 

De anul viitor se preconizeaza o schimbare radicala in sistemul deasigurari si este posibil sa fie folosite mai multe date din baza CEDAM, cum ar fi acordarea unui grad de risc mai mare doar in baza CNP-ului . Adica sa ai majorare la asigurari in functie de nr de accidente pe care l-ai produs cu orice masina .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.