Jump to content

DAKAR 2009


MuadDib

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Edit-ule, m-am cam saturat de insinuarile tale. :) Nu ma cita in zemeflea, ca zbori de nu te vezi. Si asa, o ai promisa de mult, nu stiu de ce te mai toleram...

 

Ce ai citat era o stire cat se poate de corecta si adevarata. BMW era pe primul loc, la mare departare de Audi. Sau stai, ca Audi nici macar nu era in zona. Cu toata super-minunea aia de "quattro" nu prea iese prin rally-uri, le e cam frica.

Link to comment
Share on other sites

Edit-ule, m-am cam saturat de insinuarile tale. :) Nu ma cita in zemeflea, ca zbori de nu te vezi. Si asa, o ai promisa de mult, nu stiu de ce te mai toleram...

 

Ce ai citat era o stire cat se poate de corecta si adevarata. BMW era pe primul loc, la mare departare de Audi. Sau stai, ca Audi nici macar nu era in zona. Cu toata super-minunea aia de "quattro" nu prea iese prin rally-uri, le e cam frica.

 

 

tu probabil nu ai citit regulamentul. respect regulamentul si nu ai cum sa ma zbori de poti sa te apuci de plans, ca vin si cu un avocat peste tine si ma duc in concediu pe banii tai.

 

tu probabil nu intelegi multe, de asta mentionezi de audi intr-un topic despre dakar.

 

hai sa iti explic:

in general producatorii auto se implica in competitii sportive care le ajuta sa-si castige un capital de imagine ce ii va ajuta in vanzari.

bmw sunt in plina campanie cu introducerea tractiunii integrale la cat mai multe dintre masinile lor dorind sa catige cota de piata dintr-o zona unde nu vindeau nimic pt ca in trecut nu aveau cu ce.

 

implicarea lui X3 in dakar si investitia pe care bmw au facut-o in aceasta competitie(si sunt sigur ca investitia a fost mare) a fost cu scopul sa demonstreze ca bmw sunt cineva la capitolul tractiune integrala. sunt sigur ca daca bmw castigau dakarul foloseau din plin acest lucru si fiecare spot publicitar in care era implicat xdrive mentionau de castigarea dakarului si despre cat de dificila este aceasta competitie.

hai sa iti zic un lucru: sunt ferm convins ca X3 va castiga dakarul anul viitor pt ca bmw isi doresc f mult acest lucru pt ca asta le va aduce vanzari , nu gluma. sunt sigur ca bmw isi doresc castigarea dakarului mai mult decat isi doresc castigarea f1.

Al Attiah este un pilot bun insa bmw mai are nevoie de cel putin unul pt ca atunci cand attiah a disparut , a disparut si bmw. este f posibil ca bmw sa recruteze piloti de la mitsubishi pt anul viitor (mai ales ca japonezii sunt la gunoi) sa chiar de la vw si sa-i puna alaturi de attiah pt a fi siguri ca are cine sa castige , daca unuia i se intampla ceva. vezi caul vw cu sainz de anul asta: vw a mai avut doi piloti de top cu care sa se bata. totusi, pt bmw, momentul oportun pt castigarea dakarului ar fi fost 2009 si nu 2010. acum sunt ei in mare fierbere peste tot cu X-drive-ul.

 

audi nu se implica in aceasta competitie pt ca nu ar avea nimic de castigat de pe urma ei. s-au implicat in Le Mans cu primul motor diesel si asta le-a adus beneficii mari in imagine si in vanzari in sectorul in care desi o duceau bine, au vrut sa-si consolideze pozitia.

s-au implicat in DTM si l-au castigat pt a-si consolida imaginea la clasa medie samd

tu crezi ca Citroen vine in DTM cu C5 din ce motiv? daca citroen castiga DTM-ul vor castiga in alta parte mult mai mult

 

si apoi nu spuneati voi ca audi este doar un vw mai bine lucrat?! poti considera ca a castigat dakarul un audi mai jegos, adica un touareg.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Te astept cu avocatul :). Da' sa nu imi ceri bani prea multi, ca e cam nasol bugetul pe praful asta...

Totusi, te ajut cu 10 zile concediu. Sa nu zici ca nu am dat nimic.

 

 

10 zile...termen angajare avocat :) :)

 

de cand cu criza asta economica nu mai stie lumea cum sa faca bani!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

vreau si eu sa stiu in temeiul carui articol din regulament mi s-a dat ban.

si vreu sa mi se arate si ce anume din ceea ce am postat mai sus a fost contrar regulamentului.

a fi moderator nu inseamna a da ban. si-a asumat cineva rolul de moderator , atunci il rog sa-si faca treaba si sa-mi dea explicatii.

Link to comment
Share on other sites

Hai ma edit inapoi in viata reala. Fara suparare.

 

Sunt sigur ca ai probleme mult mai importante decat copilarii din astea.

 

Asta 1 la mana si doi la mana, iti dau eu un motiv, o lege a forumului :

 

Conform constitutiei forumului, aceasta pagina de net este dedicata pasionatilor acestei marci de auto, ori tu nu te incadrezi, ai spus-o singur in alte topicuri, deci din punctul meu de vedere, estei ... neconstitutional.

 

Ca sa ataci sentinta, trebuie sa o ataci evident la curtea constitutionala a forumului, adica scrie mail la admin.

 

Dar eu de exemplu nu am cont pe clubaudi pt ca nu sunt pasionat audi(si nici nu o sa-mi fac), sunt pasionat bmw, du-te acolo , te vom plange te vom jeli, si daca vom reusi sa trecem peste socul despartirii vom merge (cu greu e adevarat) mai departe.

Link to comment
Share on other sites

vreau si eu sa stiu in temeiul carui articol din regulament mi s-a dat ban.

si vreu sa mi se arate si ce anume din ceea ce am postat mai sus a fost contrar regulamentului.

a fi moderator nu inseamna a da ban. si-a asumat cineva rolul de moderator , atunci il rog sa-si faca treaba si sa-mi dea explicatii.

 

Atentie, esti offtopic!

Ai explicatia dorita in topicul de SANCTIUNI, si in lista cu avertismentele proprii (sub avatarul propriul, la Warn Level, click pe procent).

Acestea fiind lamurite, te rog sa revii ontopic. Considera acest lucru un avertisment, si retine ca offtopicul iti va atrage o noua suspendare.

 

PS - Iti recomand insistent sa citesti cu atentie Regulamentul. Chiar daca esti convins ca il cunosti, verifica inca odata punctele 13, 19 si 22, pentru ca postul tau de mai sus arata clar ca nu le-ai inteles.

 

LE - Ti-am citit ultimile posturi si am considerat ca iti trebuie timp sa te pui la punct cu toate de mai sus. A, si, foarte important, punctul 24. Cel cu bunul simt.

Link to comment
Share on other sites

Pe primele 3 locuri la auto VW .

 

La moto romanul nostru e pe 64.

 

VW rules! Afurisitii pierdeau tot timpul dupa un start fulminant cat am avut eu vw. S-au gasit sa castige acum cand am cumparat BMW. :bashwall:

 

Am vrut sa vad si eu grila cu ochii mei si Carlos Sainz nu m-a dezamagit; Ca si in ceilalti ani - a mers f. bine la inceput si apoi a dat-o in abandon.

 

Asa ca

1. VW

2. VW

3. Hummer <_< :) ; Am trait sa o vad si pe asta...

 

http://www.dakar.com/2009/DAK/LIVE/us/1500...interviews.html

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Eu am masinile insirate in semnatura (cele active sa zic asa). Si nu vad acolo nici un Audi.

Am BMW in principal - dar merg si cu Seat-ul si cu VW-ul. Nu imi place sa merg cu o singura masina. BMW-ul mi-am propus sa-l tin 4 ani (ar fi un record pt mine).

 

Despre VW Touareg am o parere proasta daca ma intrebi (in special cele fabricate in primii 2 ani pline de bolile copilariei). Chiar nu inteleg cum ai ajuns cu Audi-ul in discutie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pe 1 ianuarie a inceput Dakar 2011 !

 

1. Carlos Sainz Volkswagen 11h09m14s

2. Nasser Al-Attiyah Volkswagen +4m24s

3. Stephane Peterhansel BMW +5m41s

4. Giniel de Villiers Volkswagen +19m14s

5. Krzysztof Holowczyc BMW +27m45s

6. Orlando Terranova BMW +33m11s

7. Leonid Novitskiy BMW +49m40s

8. Guilherme Spinelli Mitsubishi +59m45s

9. Nani Roma Nissan +1h08m32s

10. Mark Miller Volkswagen +1h08m36s

 

PILOĂII ROMANI, ĂN REVENIRE DE FORMA

Dupã prestaÞiile mai puÞin satisfãcãtoare de marÞi, Mani Gyenes ºi Marcel Butuza au terminat proba specialã de miercuri pe locurile 28 ºi, respectiv, 83, urcând pe locurile 28 ºi, respectiv, 82 În clasamentul general.

 

http://img694.imageshack.us/img694/7185/dakari.jpg

 

Sunt curios daca BMW are puterea de a revenii , desii nu cred , Sainz e dat dracu si VW sunt extraordinare dar sunt cam prototipuri , nu au nimic in comun cu ce vedem pe strazi , deci lupta cam inegala .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.