Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

o descriere pe forum nu face cat o informatie oficiala... Singurele volane in 4 spite SINGLE STAGE au fost montate pe volanele de E46 an 98, ca si in cazul celor cu airbaguri Triunghiulare, . Mai sunt unele exceptii la masinile exportate in US, dar e mult de vb si scriu de pe tel.

 

Ca si fapt divers, nr de mufe de pe airbag nu inseamna nimic 8)

Link to comment
Share on other sites

Succes !!! <_< :) :bashwall: :unsure:

 

Multumesc mult pentru DIY , foarte folositor .

 

Am terminat toata treaba intr-o ora , si merge perfect .

 

Multumesc extraordinar de mult !

 

A si inca ceva chestia cu peste 06\2000 nu e adevarata , merge pe orice doar sa nu fie tipu acela de motorizare , am intrebat la AB CTA pe un baiat de la service.

A mea e din 04\2000 si a mers ca uns . 320d

 

 

Pentru cei din Constanta sau care ajung in CTA, care vor sa isi monteze comenzile pe volan, i ajut cu placere NO CHARGE .

salut!

spune-mi te rog, ai montat doar comenzile pe airbag-ul tau?sau ai gasit comenzi cu airbag cu tot?

sunt interesat sa-mi montez doar comenzile pe un volan in 4 spite, fara sa mai cumpar un alt airbag....

merci!

Link to comment
Share on other sites

eu doar am montat volanul, si am mufat firele in consola...au potrivit perfect...dar merge doar claxonul...nu am mai facut nici o operatiune cu pini si alte cabluri..de aceea intreb daca ai fi cineva prin zona pt a face aceasta operaTIUNE CACI SINCER EU....nu mai baga sa strice ceva pe acolo
Link to comment
Share on other sites

salutare.Volanul meu e cu comenzi dar nu e in 3 spite e celalalt model,[...]

asta inseammna ca e cel in 4 spite

 

[...]banuiesc ca se potriveste la mufele pt comenzi si airbag nu?

daca vroiai sa intrebi daca se potrivesc cablajul si mufele de la airbagul actual (in 4 spite) la cel sport (in 3 spite), raspunsul este DA

 

A si inca ceva de unde se poate procura un astfel de volan si la ce pret in afara de reprezentanta?

daca te referi la volanul sport (cel in 3 spite) ai incercat pe forum ? sunt cateva la vanzare...

 

sau macar pe google ?

 

preturile variaza functie de starea volanelor si modelul lor (tip M sau sport)...

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

..............

preturile variaza functie de starea volanelor si modelul lor (tip M sau sport)...

 

 

....si in functie de obrazul celui ce il vinde (imi permit sa completez) :p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vreau sa trec si eu la un volan mai nou cu comenzi :) Acum detin un volan sport cu single stage de Nfl fara comenzi si vreau sa trec la volan sport cu comenzi si trim mahon.

 

Acum am urmatoarele intrebari :

 

- Merge cu airgab`ul meu, ca asa am inteles. Adica sa cumpar doar colacul,comenzile si trimul ?

-Cum imi dau seama ce fel de trim imi trebuie ? Ca am vazut ca sunt mai multe genuri de mahon pe e46. O sa postez o poza cu interiorul masinii

Edited by SilviuSLV
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa trec si eu la un volan mai nou cu comenzi :) Acum detin un volan sport cu single stage de Nfl fara comenzi si vreau sa trec la volan sport cu comenzi si trim mahon.

 

Acum am urmatoarele intrebari :

 

- Merge cu airgab`ul meu, ca asa am inteles. Adica sa cumpar doar colacul,comenzile si trimul ?

-Cum imi dau seama ce fel de trim imi trebuie ? Ca am vazut ca sunt mai multe genuri de mahon pe e46. O sa postez o poza cu interiorul masinii

- nu merge... adica il poti monta, dar nu iti va functiona airbagul si vei avea in permanenta eroare in bord

Link to comment
Share on other sites

scuze, eu nu am inteles de la inceput ce vrea colegul... :blush:

- Merge cu airgab`ul meu, ca asa am inteles. Adica sa cumpar doar colacul,comenzile si trimul ?

@Silviu, da, merge sa iti iei doar comenzile pt airbag TRIUNGHIULAR, volanul si trimul

- pt pilot ai nevoie de un intreg ansamblu cruise-control... adica actuator, switch amreiaj, cablu acceleratie, clapeta acceleratie dubla (daca nu cumva o ai deja), modul electronic, cabluri, mufe, etc...

 

@Robert, eu am inteles gresit ca ar vrea sa treaca pe volan sport cu airbag rotund...

Link to comment
Share on other sites

pai cu airbagul tau chiar nu are cum sa mearga... cel rotund are prindere cu arc, pe cand al tau are prindere in suruburi... si asta ar fi doar o incompatibilitate, pe langa forma, etc... :)

 

cel single stage are doar o mufa, cel dual are doua, dar capsa in care intra mufa sau mufele are aceeasi forma, astfel ca poti scoate capsa si sa o montezi in volanul pe care vrei sa-l montezi. Capsele pirotehnice sunt alea prinse in cele 4 suruburi in care intra mufa sau mufele airbagului, cea de pe al meu are o mufa, iar cea de pe celalalt are doua, deci, ca sa pot pune volanul ala cu airbag rotund, inlocuiesc capsa cu cea de pe volanul meu, sunt la fel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.