Jump to content

Probleme xenon bmw 525 e 60


Recommended Posts

Se rezolva si mai simplu montind pe fiecare cablu de alimentare care intra in droser ( ridicatorul de tensiune ) cite un condensator de 4700uF / 16V. Constul unui condensator este de 2-3 RON, in timp ce cablurile nu le gasesti sub 80 RON ( cel mai ieftin ) iar unele ar putea sa nu-ti functioneze.
Link to comment
Share on other sites

Se rezolva si mai simplu montind pe fiecare cablu de alimentare care intra in droser ( ridicatorul de tensiune ) cite un condensator de 4700uF / 16V. Constul unui condensator este de 2-3 RON, in timp ce cablurile nu le gasesti sub 80 RON ( cel mai ieftin ) iar unele ar putea sa nu-ti functioneze.

Multumesc tuturor pt ajutor,merge treaba cu condensatoarele cum spune ZYPPO,totul e oke!!!ms inca odata

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Se rezolva si mai simplu montind pe fiecare cablu de alimentare care intra in droser ( ridicatorul de tensiune ) cite un condensator de 4700uF / 16V. Constul unui condensator este de 2-3 RON, in timp ce cablurile nu le gasesti sub 80 RON ( cel mai ieftin ) iar unele ar putea sa nu-ti functioneze.

 

 

Salut

E valabil numai pentru kit xenon sau merge si pentru leduri pe pozitie spre exemplu?

Condensatorul se monteaza intre faza si nul sau numai pe faza?

Sunt niste intrebari cam stupide , dar verau sa ma asigur inainte. Nu vreau sa imi bubuie condensatorul in mana.. :)

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salut. Merge pentru kit-uri xenon. Pentru leduri de pozitie ar fi cam acelasi lucru, dar nu stiu valorile pentru condensator.

 

Pentru upgrade la kit xenon : condensatorul se monteaza in paralel pe firele de alimentare ale balastului xenonului.

Mai explicit : in mufa care intra in far ( si in care intra becul cu halogen "vechi" ) vei lega mufa care alimenteaza balastul de la xenon. Apoi, pe cele 2 fire care duc la balast ( deci intre cele 2 mufe cuplate anterior si intrarea in balast ) vei monta condensatorul astfel : plusul ( + ) condensatorului pe firul ( + ) de alimentare si minusul ( - ) condensatorului pe firul ( - ) de alimentare.

Practic trebuie sa crestezi cele 2 fire si sa legi in paralel condensatorul. Identificarea +, respectiv - pe cele 2 fire se face simplu cu un aparat de masura ( voltmetru ), iar - condensatorului este marcat cu o dunga pe el.

post-7393-1250681257_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut. Merge pentru kit-uri xenon. Pentru leduri de pozitie ar fi cam acelasi lucru, dar nu stiu valorile pentru condensator.

 

Pentru upgrade la kit xenon : condensatorul se monteaza in paralel pe firele de alimentare ale balastului xenonului.

Mai explicit : in mufa care intra in far ( si in care intra becul cu halogen "vechi" ) vei lega mufa care alimenteaza balastul de la xenon. Apoi, pe cele 2 fire care duc la balast ( deci intre cele 2 mufe cuplate anterior si intrarea in balast ) vei monta condensatorul astfel : plusul ( + ) condensatorului pe firul ( + ) de alimentare si minusul ( - ) condensatorului pe firul ( - ) de alimentare.

Practic trebuie sa crestezi cele 2 fire si sa legi in paralel condensatorul. Identificarea +, respectiv - pe cele 2 fire se face simplu cu un aparat de masura ( voltmetru ), iar - condensatorului este marcat cu o dunga pe el.

 

Salut

Multumesc pentru informatii. Acum m-am lamurit cum sta treaba. Daca aflii ceva despre valoarea condensatorului care trebuie montat in cazul ledurilor spune-mi si mie. Unii zic ca ar fi nevoie de o rezistenta dar e mai bine sa foloresti un condensator pentru ca rezistenta se incinge si daca nu ai grija unde o pozitionezi s-ar putea sa ai surpriza sa iti topeasca izolatia firelor si sa iasa cu fum.

Salutare

Link to comment
Share on other sites

@Gymmy: Cu multa placere. Am inteles ca ar exista pe piata deja leduri care vin cu o rezistenta inclusa tocmai pentru anularea erorii de bec ars. Sint multe site-uri care se lauda ca vind astfel de leduri. Preturile sint de la 40-50 RON / buc.

 

am vazut ca majoritatea scriu cu litere mari ca au rezistenta inclusa si nu da eroare in bord dar ma gandeam asa ca pentru mine, ca poate ma apuc sa pun vreun led ceva si ii pun eu rezistenta de valoarea care trebuie.

salut

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

pune si tu o poza cu farurile aprinse noaptea sa vad cum se vede pt ca ma bate si pe mine gandul sa pun instalatie xenon.

mai am 2 intrebari.

1.nu ii deranjeaza pe participantii la trafic din sens opus?

2.e adevarat ca daca te opreste politia in alte tari iti iei amenda pt kiturile xenon after market ?

multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 years later...

Am o problema la un BMW E39 520D.

Problema consta ca am pus xenon pe faza scurta,specific am lupa,ĂŽn momentul ĂŽn care aprind farurile ĂŽmi pâlpâie martorii de la bord o singura data,se aprind și sting rapid iar uneori când aprind farurile mașinĂŁ ĂŽmi activeazĂŁ avariile singure.am ĂŽncercat cu acei condensatori de care au spus zyppo dar vĂŁd ca nici un folos.

Nu ĂŽmi da eroare de bec ars doar ca ĂŽmi face figurile astea...

Rog pe cineva care sa mai confruntat cu problema aceasta...

Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.