Jump to content

Cat de des spalam masinile ?


Poll:  

281 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Poti sa folosesti spalatoriile cu autoservire de la OMV, costa 5ron/ 3min si de 10 ron rezultatul e cam de nota 7-8(cu conditia sa fie spalata periodic). De 20-30 de ron cu putin antrenament iese de nota 9-10 si ai si satisfactia ca-ti speli singur masina iar in scurt timp ajunge sa-ti placa acest lucru, creeaza dependenta :).

Pai si de sters cum o sterg? Ca pleci cu ea uda de-acolo.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Sunt unele spalatorii care spala bine, insa cand vine vorba de stergere/uscare si vad cum spala carpele alea pe jos, prin jeg, mi se zbarleste parul pe mine.

As pleca cu ea uda, dar daca se usca apa pe masina raman pete de calcar, si iar nu-i bine. Astept sa apara o spalatorie care s-o uste exclusiv cu aer :)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Aveti mare grija cu spalatoriile astea de cartier, la una din masini mi-au patat vopseaua din cauza spumei active pe baza de soda ,a uitat prea mult spuma pe masina si aceasta a intrat in reactie.

 

Am vandut masina apoi, dar tot mi-a parut rau.

 

Asigurati-va ca detergentii sunt ecologici si nu pe baza de soda si alte chimicale corozive.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

e o spalatorie foarte buna, Delta Carwash, pe bd expozitiei. Tot timpul am fost multumit, dau inclusiv cu pistol cu aer compriumat pe la imbinari, sa scoata toata apa ca sa nu ramana dare. Sunt ok.
Link to comment
Share on other sites

Prietenei mele i-au topit bordul la Peugeot. L-au "spalat" cu solutia aia, nediluata. A fost scandal mare, dar pana la urma i-au returnat contravaloarea inlocuirii, pret de reprezentanta.

 

e o spalatorie foarte buna, Delta Carwash, pe bd expozitiei. Tot timpul am fost multumit, dau inclusiv cu pistol cu aer compriumat pe la imbinari, sa scoata toata apa ca sa nu ramana dare. Sunt ok.

Dap, e foarte buna, pacat ca spala carpele de sters masina pe jos, si curata jantele cu aceeasi carpa cu care-ti sterg masina :) Am scris cu cateva pagini in spate si despre ei, s-au prostit, nu-mi mai plac. Sunt cei mai scumpi, insa serviciile au devenit la fel ca in oricare alta parte.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

de obicei il fac la cateva zile(il fac personal)dar de vreo luna nu am mai spalat-o din cauza polenului de brad care se pune in fiecare zi,asa ca astept sa treaca polenul si am sa revin la vechile odiceiuri :D Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

O spal o data pe saptamana si o fac eu in curte.

Asa pot avea grija de fiecare gaura din janta sau praf din masina.

Urasc cel mai mult sa sterg geamurile pe interior (fumez in masina) pentru ca parca ai nevoie de 2 maini stangi dar, in rest, este placerea mea de weekend.

 

Iarna o spal la o spalatorie de pe langa piata de flori unde merg de aproximativ 6 ani :)

 

Edit: am "sampon" de masina cu ceara, tot felul de lavete de sters/spalat, si alte chestii pt interior.

Edited by Tudor NTD
Link to comment
Share on other sites

Eu spal exteriorul saptamanal si interiorul o data pe luna. Bordul il sterg saptamanal cu sol de intretinere BMW. Chiar si dupa o luna, interiorul masinii mele e curat, pt ca nu fumez, nu mergw cu geamul deschis si nu port haine care sa lase puf / scame. De asemenea nu folosesc odorizant, iar masina are acelasi miros ca in ziua in care am cumparat-o.

 

Masina de la servici o spal in acelasi ritm, numai ca ea merge la Top Wash OMV. Pe a mea nu o bag la perii.

Link to comment
Share on other sites

Eu o spal la 5-7 zile cateodata si mai mult, mereu la omv, spaga 3-5 lei dar e foarte servil baiatul care imi spala masina de cate ori intru in omv vine rpd sa bage el benzina, imi sterge parbrizu/luneta daca sunt murdare. daca nu, nu as lasa spaga la spalatorii ca nu fac mare lucru.
Link to comment
Share on other sites

In dupa-amiaza asta, am sters cauciucurile de pe masina, cu Pepsi-Cola.

Am vrut sa vad daca e adevarat mitul care spune ca, anvelopele date cu Cola, raman mai "negre si mai lucioase".

Call me crazy :laugh:

Link to comment
Share on other sites

am stiut eu ca ceva...ceva e gresit. parca nu era negrul si luciul pe care-l asteptam :laugh:

Q: oare Cola are acelasi efect asupra cauciucului, asa cum are asupra ruginei de pe borne, a dintilor/oaselor/bucatilor de ficat care dispar peste noapte din paharul cu Cola?

Link to comment
Share on other sites

nu pot sa zic cu precizie,cert e ca am testat si io metoda cand am ramas odata fara solutie la spalatorie,si e frectie

 

despre efectul de albire a dintilor,ce pot spune e ca am lasat niste monede din alea vechi de alama coclite in cola pana dimineata,si cand le am scos din verzi erau ca noi.

 

doar scrie acid fosforic pe eticheta,nu te obliga nimeni s o bei

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.