Jump to content

BMW 320d


TUDor

Recommended Posts

Salut, am si eu o intrebare. Vreau sa cumpar un BMW 320d din 2001 si problema este urmatoarea:

 

1. L-am dus la Computest in Vitan, masina a luat 91 de puncte di 100 , dar cel mai mic punctaj la motor (76) deoarece la testul de 200km pe ora pe platforma in viteza a IV a la 4000 rpm, a "sughitzat" (citat din mecanicii de la Computest) la 3403 RPM, a pierdut din turatzie dar dupa asta a inceput sa creasca normal. Mecanicii de acolo au zis ca nu isi pot da seama de la ce este mai precis eroarea si mi-au recomandat sa ..citat "Verifica repararea computerizata a injectiei/aprindere" si mi-au zis sa bag laptopul in ea sa vad ce are mai bine.

 

2.Am fost la un al doilea service, au bagat baietii laptopul in ea si au zis ca e OK, ca ei dupa cum le-am povestit eu credeau ca e debitmetrul de vina dar totul e OK din opinia lor. (testul s-a facut pe loc ,nu pe platforma)

 

Proprietarul mi-a zis ca intr-adevar problema asta a mai aparut...dar doar la viteze si rpm-uri mari.

 

Deci care-i problema???? :blink:

 

P.S : la 3403 rpm..motorul dezvolta 112 cp.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu o intrebare. Vreau sa cumpar un BMW 320d din 2001 si problema este urmatoarea:

 

1. L-am dus la Computest in Vitan, masina a luat 91 de puncte di 100 , dar cel mai mic punctaj la motor (76) deoarece la testul de 200km pe ora pe platforma in viteza a IV a la 4000 rpm, a "sughitzat" (citat din mecanicii de la Computest) la 3403 RPM, a pierdut din turatzie dar dupa asta  a inceput sa creasca normal. Mecanicii de acolo au zis ca nu isi pot da seama de la ce este mai precis eroarea si mi-au recomandat sa ..citat "Verifica repararea computerizata a injectiei/aprindere" si mi-au zis sa bag laptopul in ea sa vad ce are mai bine.

 

2.Am fost la un al doilea service, au bagat baietii laptopul in ea si au zis ca e OK, ca ei dupa cum le-am povestit eu credeau ca e debitmetrul de vina dar totul e OK din opinia lor. (testul s-a facut pe loc ,nu pe platforma)

 

Proprietarul mi-a zis ca intr-adevar problema asta a mai aparut...dar doar la viteze si rpm-uri mari.

 

Deci care-i problema????  :blink:

 

P.S : la 3403 rpm..motorul dezvolta 112 cp.

97320[/snapback]

 

are o scadere de putere atunci...cauze sunt multe..un injector bulit, debitmetru obosit...Pe alte plaje de turatie masina isi dezvolta puterea normala ? Banuiesc ca e modelul de 136 de cp...

Link to comment
Share on other sites

exact asta am patit eu la golfuletul meu 4.

am fost cu el pe test dinamometric ca simteam ca nu trage cum ar trebui si rezultatul a fost asemanator cu al tau: in loc de 110 cai la 4500 ture eu aveam 75 de cai putere maxima dezvoltata undeva pe la 2800 ture.

totul a revenit la normal dupa ce i-am schimbat debitmetrul(care am inteles ca la e46 cade mai greu) si cel mai si cel mai important am curata turbina pt k aceasta cadere de putere era datorata vanelor care agatau.

oricum ideea de baza e ca masina are ceva km...si eu cred ca sare lejer de 250.000

Link to comment
Share on other sites

Da este modelul de 136 de cai, in rest masina urca in turatii normal, ideea e ca ... ...alti mecanici de la alt service mi-au explicat ca problema nu a iesit la laptop deoarece masina statea pe loc, si nu putea sa se testeze debitmetrul in conditii normale. Asta e ... debitmetrul e consumabila se schimba...sa vad daca se mai reproduce eroarea.

 

Multumesc foarte mult pentru ajutor.

 

P.S : masina are 106.438 km ...reali(testati)..deci nu cred ca e de curatat turbina...acum.... :blink: nu stiu sigur....

Edited by TUDor
Link to comment
Share on other sites

Da este modelul de 136 de cai, in rest masina urca in turatii normal, ideea e ca ... ...alti mecanici de la alt service mi-au explicat ca problema nu a iesit la laptop deoarece masina statea pe loc, si nu putea sa se testeze debitmetrul in conditii normale. Asta e ... debitmetrul e consumabila se schimba...sa vad daca se mai reproduce eroarea.

 

Multumesc foarte mult pentru ajutor.

 

P.S : masina are 106.438 km ...reali..deci nu cred ca e de curatat turbina...acum....  :)  nu stiu sigur....

97481[/snapback]

 

 

Debitmetrul se verifica cu masina pe loc.Se calculeaza aerul care intra in motor la o anumita turatie,cu aerul teoretic.

Ne-am dat naibii cu laptopurile astea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.