Jump to content

Bmw 320d E90


Recommended Posts

Am o nelamurire si in acelas timp o intrebare pt cine a mai facut asa ceva. Fratele meu are un E90 2.0d si are clapete in admisie. Ma gandeam sa le scot ca nu cumva sa aiba surpriza sa le aspire in motor. Acum intrebarea mea e daca afecteaza cu ceva motorul, daca nu le scot afara, preventiv sa zic asa. Astept mai multe pareri legate de aceasta problema sa zic asa...
Link to comment
Share on other sites

Nu scoate nimic.Masina a fost proiectata sa mearga cu clapete deci lasa-le acolo.

 

De fapt ai uitat sa spui ca acel sistem cu clapete a fost proiectat gresit !!! Materialul din care a fost facut este prost ales.

Efectele sunt tragice :)

Link to comment
Share on other sites

foarte bine ai face daca ai citi topicu indicat de Jacobs, oricum eu am ajuns la o concluzie, pe care o sa o scriu si in acel topic, caci admisia, dupa 150.000km, o putem considera consumabila, adica eu cred ca de la acesti km in sus ar trebuii sa luam in considerare schimbul admisie pentru cei ce au clapete si curatatul ei pentru cei ce nu au acele clapete, de ce? pentru ca o sa vedeti din pozele care o sa le pun in acel topic, ce multa mizerie era, incredibil, pur si simplu eu nu stiu cum mai mergea masina.
Link to comment
Share on other sites

Ce ne mai place sa nu dormim si sa stam cu gandul la ce s-ar mai putea defecta. Nu cred eu ca nemtii isi pun probleme din astea. Mai era un user ca-i consuma cu 0,2l mai mult la relanti, eu unul nici n-am intrat in submeniu, daca vad ca, consuma 1,1/h gata, ce-o avea. Cand o fi sa strice se strica.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si pe unele diesel E90 exista aceasi admisie ca si pe E46

 

 

Nush ce sa zic....ma indoiesc dar cine stie.

Are dreptate Jacobs. la mine este galeria cu codul vechi, lamelele sunt cele normale, nu cu marginea cauciucata sau de plastic cum am vazut poze la galeriile de tip nou. Ce-i drept masina mea e din 02/2005, printre primele iesite pe poarta fabricii...

Eu am dat galeria jos si am curatat clapetele.

Link to comment
Share on other sites

Lir...ai cateva variante :

 

-elimina clapetele

-verifica si apoi curata clapetele. daca sunt OK le lasi.

-nu te mai gandesti la clapete :)

 

EU am ales ultima varianta. Asta pana la vara, sau pana cand o sa am timp sa trec la varianta a 2-a. Daca vad ceva in neregula...trec la prima varianta.

Link to comment
Share on other sites

Lir...ai cateva variante :

 

-elimina clapetele

-verifica si apoi curata clapetele. daca sunt OK le lasi.

-nu te mai gandesti la clapete :)

 

EU am ales ultima varianta. Asta pana la vara, sau pana cand o sa am timp sa trec la varianta a 2-a. Daca vad ceva in neregula...trec la prima varianta.

 

Dar cum ai putea vedea daca e ceva in neregula ? Presupun ca vezi lipsa clapeta sau nu . O solutie fair e schimbarea galeriei si se termina stresul .Galerie noua , garantie 100k km .

Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire si in acelas timp o intrebare pt cine a mai facut asa ceva. Fratele meu are un E90 2.0d si are clapete in admisie. Ma gandeam sa le scot ca nu cumva sa aiba surpriza sa le aspire in motor. Acum intrebarea mea e daca afecteaza cu ceva motorul, daca nu le scot afara, preventiv sa zic asa. Astept mai multe pareri legate de aceasta problema sa zic asa...

 

Cred ca cel mai bine te uiti pe galerie sa vezi ce cod scrie. In functie de ala iti poti da seama daca este galeria nou proiectata sau cea problematica. Eu pe 318d eram ingrijorat pana cand m-am uitat pe galerie si am vazut codul 7788194 aferent galeriei fara clapete :)(si nimeni nu-l credea pe srb_alex cand omul spunea ca a desfacut si nu a vazut clapete la al sau 318d)!

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

Dar cum ai putea vedea daca e ceva in neregula ? Presupun ca vezi lipsa clapeta sau nu . O solutie fair e schimbarea galeriei si se termina stresul .Galerie noua , garantie 100k km .

 

...Doar desfacand si verificand fiecare clapeta in parte. Daca nu au joc sau nu sunt desprinse. Si...se poate verifica si axul.

 

PAREREA MEA este ca daca tot ajungi pana la ele si sunt doar pline de funingine imbacsita cu ulei, dar in stare perfecta...le cureti si le lasi asa ! <--- Daca nu ai bani de galerie noua sau tupeu de a elimina clapetele :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Cred ca ai noul motor, N47.

m-am uitat pe bmwfans si asta pare a fi admisia: http://bmwfans.info/...h_flap_control/

dar tot cu „flap control” scrie ca este.

in poza atasata nu se intelege foarte clar, dar par a fi clapete in orificiile din admisie, si par a fi deschise la maxim.

P.S. mi se pare foarte ciudata forma galeriei de admisie de pe N47, parca au inghesuit-o acolo sa fie...

galerie admisie N47.jpg

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

are clapete si asta ... in fine doar pe E46 am inteles ca au fost cazuri in care sa fie aspirate de motor ... la E90 n-am auzit asa ceva!

 

Cred ca ai noul motor, N47.

m-am uitat pe bmwfans si asta pare a fi admisia: http://bmwfans.info/...h_flap_control/

dar tot cu „flap control” scrie ca este.

in poza atasata nu se intelege foarte clar, dar par a fi clapete in orificiile din admisie, si par a fi deschise la maxim.

P.S. mi se pare foarte ciudata forma galeriei de admisie de pe N47, parca au inghesuit-o acolo sa fie...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu sincer am citit muuuult dar m-am gandit foarte putin pana sa elimin aceste clapete....Nu contest faptul ca sunt rezultatul a multe ore de cercetare dar prefer sa stau linistit pana voi schimba galeria. Sincer sa fiu nici consumul nu a crescut...asa ca...poate nu mai schimb nimic si stau fara clapete. Masina se comporta normal, iar daca ai sa verifici pe forum sunt situatii in care se pot bloca pe inchis sau deschis. Simptomul pentru blocarea pe deschis cica ar fi o usoara crestere a consumului pana in 2000 rpm. eu oricum conduc mai turat asa ca....voi decideti. Jacobs m-a ajutat oricum....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.