Jump to content

instalatii gpl


uniq

Recommended Posts

Pune daca ai mai avut si nu mai sta pe ganduri. Si mai terminati cu pierderea asta de putere care la secventiale nici nu se simte, chiar ati fi surprinsi sa vedeti ce bine merge pe gaz o masina care a fost reglata corespunzator de un service autorizat. Si clar de ce sa fac 100 de km cu 40 lei cand pot sa ii fac cu 20. Singurul dezavataj pe care eu l-am intalnit pana acum este lipsa spatiului din portbagaj. Si eu am 2 masini pe gaz un logan si un rechin e21 si oricare masina as avea in continuare ar beneficia cu siguranta de o instalatie gpl.

 

 

eu cand ma urc in Loganul pe GPL imi vine sa ma iau la palme :) !

iti vine sa te iei la palme cand te urci in orice logan.. ca e pe gpl sau nu ... asta nu mai comnteaza

 

 

Normal ca da foc pentru ca multa lume scrie doar din auzite de la prieteni si ei nu au condus niciodata o masina cu GPL montat corespunzator. O dau cu bomba pe roti, cu miros de gaz si cu altele. A fost clar studiu ca o masina pe benzina ii mai predispusa la explozie decat una pe gaz, si miros nu se simte deloc eu cel putin nu am deloc gaz care sa miroase dupa masina.

 

pai dak e miros clar sunt pierderi care se pot remedia...

 

 

Pune daca ai mai avut si nu mai sta pe ganduri. Si mai terminati cu pierderea asta de putere care la secventiale nici nu se simte, chiar ati fi surprinsi sa vedeti ce bine merge pe gaz o masina care a fost reglata corespunzator de un service autorizat. Si clar de ce sa fac 100 de km cu 40 lei cand pot sa ii fac cu 20. Singurul dezavataj pe care eu l-am intalnit pana acum este lipsa spatiului din portbagaj. Si eu am 2 masini pe gaz un logan si un rechin e21 si oricare masina as avea in continuare ar beneficia cu siguranta de o instalatie gpl.

 

 

eu cand ma urc in Loganul pe GPL imi vine sa ma iau la palme :lol: !

iti vine sa te iei la palme cand te urci in orice logan.. ca e pe gpl sau nu ... asta nu mai comnteaza

 

 

Normal ca da foc pentru ca multa lume scrie doar din auzite de la prieteni si ei nu au condus niciodata o masina cu GPL montat corespunzator. O dau cu bomba pe roti, cu miros de gaz si cu altele. A fost clar studiu ca o masina pe benzina ii mai predispusa la explozie decat una pe gaz, si miros nu se simte deloc eu cel putin nu am deloc gaz care sa miroase dupa masina.

 

pai dak e miros clar sunt pierderi care se pot remedia... si nu-tyi imagina ca dak scapa putin gaz in secunda 2 vei lua foc... sau vei sari in aer

Link to comment
Share on other sites

Pune daca ai mai avut si nu mai sta pe ganduri. Si mai terminati cu pierderea asta de putere care la secventiale nici nu se simte, chiar ati fi surprinsi sa vedeti ce bine merge pe gaz o masina care a fost reglata corespunzator de un service autorizat. Si clar de ce sa fac 100 de km cu 40 lei cand pot sa ii fac cu 20. Singurul dezavataj pe care eu l-am intalnit pana acum este lipsa spatiului din portbagaj. Si eu am 2 masini pe gaz un logan si un rechin e21 si oricare masina as avea in continuare ar beneficia cu siguranta de o instalatie gpl.

 

Sunetul motorului e la fel ca pe benzinĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

Pune daca ai mai avut si nu mai sta pe ganduri. Si mai terminati cu pierderea asta de putere care la secventiale nici nu se simte, chiar ati fi surprinsi sa vedeti ce bine merge pe gaz o masina care a fost reglata corespunzator de un service autorizat. Si clar de ce sa fac 100 de km cu 40 lei cand pot sa ii fac cu 20. Singurul dezavataj pe care eu l-am intalnit pana acum este lipsa spatiului din portbagaj. Si eu am 2 masini pe gaz un logan si un rechin e21 si oricare masina as avea in continuare ar beneficia cu siguranta de o instalatie gpl.

 

Sunetul motorului e la fel ca pe benzinĂŁ?

Da este la fel si nici nu vad cum ar putea schimba sunetul daca este pe gaz.

Link to comment
Share on other sites

Pune daca ai mai avut si nu mai sta pe ganduri. Si mai terminati cu pierderea asta de putere care la secventiale nici nu se simte, chiar ati fi surprinsi sa vedeti ce bine merge pe gaz o masina care a fost reglata corespunzator de un service autorizat. Si clar de ce sa fac 100 de km cu 40 lei cand pot sa ii fac cu 20. Singurul dezavataj pe care eu l-am intalnit pana acum este lipsa spatiului din portbagaj. Si eu am 2 masini pe gaz un logan si un rechin e21 si oricare masina as avea in continuare ar beneficia cu siguranta de o instalatie gpl.

 

Sunetul motorului e la fel ca pe benzinĂŁ?

pe gpl suna mult mai bine ai impresia ca merge mai fin motorul. injectoarele de gpl sunt mai silentioase

Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

Mai sunt Âşi alte topicuri despre asta.

 

 

Sunt mai multe si or sa mai apara pe criza asta. :)

 

pana acuma nu am primit nici un motiv ca sa NU pun instalatie gpl pe masina. ce a fost pana acuma..( "cum sa pui gaz pe bmw" dar nici un motiv sa nu pun)

Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

Mai sunt şi alte topicuri despre asta.

 

 

Sunt mai multe si or sa mai apara pe criza asta. :)

 

pana acuma nu am primit nici un motiv ca sa NU pun instalatie gpl pe masina. ce a fost pana acuma..( "cum sa pui gaz pe bmw" dar nici un motiv sa nu pun)

mie tot nu mi-ai zis ce-ai facut cu 330xi ala ca mie mi s-a pus pata pe asa ceva.... ai vandut masina?din ce an era?la cati km pe bord ai pus gpl pe ea?:lol:

P.S. ai observat cum toata lumea comenta ca sunt 3 taxiuri in poza aia in timp ce nimeni n-a observat pick-up ul ala de super fitza pe care era de asemenea montat gpl?:)d-aia e prost sa ai o idee preconceputa..ca vezi numai ce vrei sa vezi..

In concluzie..da-i bataie..cu instalatia si sa ne anunti ce si cum..si ai grija mare unde o montezi..de fapt asta si cu tipul instalatiei face toata diferenta intre a fi ...sau a nu fi..gpl-ist:)

Edited by essergio
Link to comment
Share on other sites

eu sunt de acord cu idea...si pana la urma e o investitie buna....nu mi-ar fii rusine sa am gaz...e un combustibil alternativ care iti reduce cu pana la 40% costurile de exploatare ale masinii nu ?

si vorba aia..omu are e92..si gandeste asa..deci sa nu va mai aud ca gpl-ul e agreat de zgarciti sau de saraci! e logic sa fi de acord cu o idee de consum eficient. indiferent cati bani ai.

Edited by essergio
Link to comment
Share on other sites

essergio 330xi l-am vandut ca nu imi permiteam taxele anuale.. era din 2003.. la 30.000 iam pus gpl si la 60 000 am vandut-o(am tinut-o 1 an

 

 

eu sunt de acord cu idea...si pana la urma e o investitie buna....nu mi-ar fii rusine sa am gaz...e un combustibil alternativ care iti reduce cu pana la 40% costurile de exploatare ale masinii nu ?

si vorba aia..omu are e92..si gandeste asa..deci sa nu va mai aud ca gpl-ul e agreat de zgarciti sau de saraci! e logic sa fi de acord cu o idee de consum eficient. indiferent cati bani ai.

dak iti pui gpl eshti zgarcit?? eu zic ca nu,,, zgarcit eshti atunci cand iti cumperio masina si o ti in garaj sa nu consume deloc.. si de cat sa dau bani la OMV mai bine mai cumpar un set de xenoane/ stopuri pe leduri/ etc.. :)

Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

Totusi pe un 318i sa pui GPL? Eu apreciez pozitiv instalatiile de GPL si chiar mi-as pune, dar sa fie motor de la 3.0 in sus macar.

 

Mi-am propus ca dupa ce scap de toate masinile care le mai am acum, sa imi aduc din State ceva masina, sa o las cu numere de State, si evident sa ii pun GPL. Dar asta va insemna ca o sa aibe motor de la 4.5 in sus, unde chiar se va vedea economia.

Link to comment
Share on other sites

Totusi pe un 318i sa pui GPL? Eu apreciez pozitiv instalatiile de GPL si chiar mi-as pune, dar sa fie motor de la 3.0 in sus macar.

 

Mi-am propus ca dupa ce scap de toate masinile care le mai am acum, sa imi aduc din State ceva masina, sa o las cu numere de State, si evident sa ii pun GPL. Dar asta va insemna ca o sa aibe motor de la 4.5 in sus, unde chiar se va vedea economia.

dak nu ar fi asa mari taxele crezi ca as conduce un 318i ???

Link to comment
Share on other sites

dak nu ar fi asa mari taxele crezi ca as conduce un 318i ???

 

Pai te cred, cum sa nu te cred, ca si eu gandesc la fel cand vine vorba de taxe si consum. Dar totusi, 318i e foarte acceptabil, n-as vedea motivul sa ii pui gaz ca e destul de mica economia. Tocmai am scapat de consum de 20 benzina in oras si am trecut la 10 motorina, si mi se pare uluitor ca am facut plinul saptamana trecuta si inca mai am de mers. :)

Link to comment
Share on other sites

nu am minimu pe economie dar nici sa dau 30-40 milioane pe asigurari si pe impozite...

auzi..stii ce?ia te rog frumos...mai usor cu demoralizarile...lasa-ma sa ma bucur si eu de masina..ca de curand mi-am luat un 330xd si sunt cu totul feiricit..pana si la rca i-am pacalit..consumu e super ok..aproape ca la 318d-ul care l-am avut inainte...dar jur ca mi-e groaza de prima plata a impozitului anual..am calculat vreo 1050 lei.. :) altii isi iau masina din impozitu meu pe 2 ani..:)(asa ca te rog..nu-mi mai adu aminte de impozite si taxe la motor de 3 litri si lasa-ma sa ma bucur de el..:lol: oricum..nenorocitii aia care au facut sistemul de calcul sigur stau intr-un birou si zic..aham..motor de 3 litri...tractiune integrala..n-ati impozit ..r-ai al dreq de bogatan cu jeep..:))

LE:am bagat deja mult peste cei 1050 lei in verificari, mici reparatii si mici ajustari/imbunatatiri(volan, comenzi,etc) dar cu cea mai mare placere dau oricat..ca e clar ca fac o imbunatatire sau o reparatie pentru confortul meu in masina mea..dar sa dau atatia bani doar ca exist...statului ca sa ii fure apoi niste nemernici..aia chiar nu-mi convine ..oricati bani as avea..

Edited by essergio
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e sa il lasi cum l-a nascut "mama fabrica" :) :lol: cumnatu meu pisica lui 318 cu gpl a luato de la bulgari...insa...a observat diferenta ... consuma mai putin insa se simte la forta...iar daca e sa calci pedala mai tare...tot la aceeasi bani ajungi...si daca ai gaz si nu fuge....eu nu il consider BMW :) gaz poti pune pe o dacie,wartburg ceva :) insa BMW ....
Link to comment
Share on other sites

lasati omul sa intrebe, de ce sariti ca e taranie sa-ti pui gpl? in primul si in primul rand e mai curat pt mediu si daca omul isi doreste sa cheltuiasca mai putin nu vad unde e problema. faptul ca daca pui gpl pe un Bmw ti-ar transforma masina in vreo taranie e o porcarie. Daca omu vrea sa pedala, trece pe benzina, vrea economie trece pe gaz. In schimb vi se pare misto un tips de aluminiu cat mai mare si mai iesit si un zgomot de sa tremure blocurile. Sa fim seriosi. GPL-ul este o alternativa foarte ok din toate punctele de vedere.
Link to comment
Share on other sites

lasati omul sa intrebe, de ce sariti ca e taranie sa-ti pui gpl? in primul si in primul rand e mai curat pt mediu si daca omul isi doreste sa cheltuiasca mai putin nu vad unde e problema. faptul ca daca pui gpl pe un Bmw ti-ar transforma masina in vreo taranie e o porcarie. Daca omu vrea sa pedala, trece pe benzina, vrea economie trece pe gaz. In schimb vi se pare misto un tips de aluminiu cat mai mare si mai iesit si un zgomot de sa tremure blocurile. Sa fim seriosi. GPL-ul este o alternativa foarte ok din toate punctele de vedere.

 

Este, ai dreptate.

Problema nu vine din partea combustibilului folosit ci a metodelor de instalare.

Cele mentionate mai sus vin cu instalatii gpl mai mici nu 55L ditamai butelia si se monteaza fix pe suportul rotii de rezerva.Practic se renunta la acel loc special destinat rotii de rezerva si se monteaza instalatia GPL.

La noi dupa ce am vazut accidentl pe DN1 in care niste bieti oameni au murit carbonizati din cauza instalatiei GPL.si nu din cauza impactului? de asta ce mai ziceti.

In germania instalatia costa in jur de 2000 euro mai mult sau mai putin.NU se dau gauri si nu se fac instalatii artzanale care arunca intrun fel gazul.

Totul este calculat pana la cel mai mic detaliu chiar si in caz de impact instalatia se inchide si numai furnizeaza gaz.

Sa ai vad eu p-astia de aicia cand or sa faca asa ceva .. iti ia 500 euro sau cat si mori cu zile.... :)

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.