Jump to content

Filtru de particule


Recommended Posts

Mi s-a aprins in bord la "Check" filtrul de particule cu rosu.

Intruct e foarte scump pina acum l-am ignorat si am mers asa.

Pot sa il curat cumva?Sa merg asa cu el,sa il schimb?

Mentionez ca de revelion am mers >180 km/h poate poate...(cam 30-40 min).

Masina are 140 000km reali...

Asta e pictograma care mi-o arata cu rosu :

post-32077-1264603474_thumb.jpg

Edited by alexnos
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

De schimbat filtrul de particule nu cred ca se pune problema, fiind o compunenta destul de scumpa.

 

Intr-adevar, viteza crescuta, teoretic, trebuia sa curete filtrul de particule dar nu neaparat.

Curatarea asta se mai numeste regenerare de filtru de particule se face in anumite conditii strict definite (viteza, sarcina, temperaturi, treapta de viteza, samd...). Daca una din conditii nu este indeplinita se poate sa nu permita strategiile de regenerare. Spre ex: poate ai rulat cu viteza prea mare si a iesit din plaja de turatie la care se permite regenerarea. Nu cunosc exact procedura la BMW.

 

Mai exista varianta de a face in service o regenerare statica, se conecteaza prin mufa de diagnostic si acolo trebuie sa aiba comanda de regenerare statica a filtrului de particule. Asa este la alte marci, din nou nu sunt sigur despre BMW.

 

Sper ca te ajuta cu ceva.

 

Bafta!!

Link to comment
Share on other sites

Mesajul din bordul tau se refera la filtrul de clima, nu la cel de particule.

Nu te mai stresa! Incearca sa resetezi intervalul de service pentru acest filtru, daca l-ai inlocuit deja.

 

 

Ms mult de info. :)

Din cite stiu acel filtru l-am schimbat acum 5 luni parca.Am mai vb si cu niste prieteni ,posesori de bmw mult

mai vechi ca mine, si ei au aceiasi parere ca tine.

N-am cuvinte pt cei din service care ma presau sa schimb,sa isi bata joc de tine cum pot...

Edited by alexnos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Salutare, am o problema cu filtrul de particule, mai exact nu vrea sa se curete, e foarte infundat. Dupa ce am intrebat mai multe persoane am ajuns la concluzia ca cel mai ok e sa il anulez fizic si din soft, iar cu ocazia asta il urc si la vreo 200 cp. Ideea e ca anularea fizica o sa i-o fac prima data, iar tipul care imi face softul e la vreo 200 km. Intrebarea este daca se intampla ceva in aia 200 km. Majoritatea au zis ca o sa scoata fum si o sa manance mai mult, ceea ce nu ma deranjeaza asa tare, altii au zis ca poate sa faca autoaprindere si alte cacaturi de genu. Astazi mi-a zis cineva ca nici macar nu e nevoie de anulare din soft. Eu tind sa cred ca nu e asa mare problema daca merg 200km cu ea asa. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc! Masina in cauza este un 120d 163hp.

 

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) daca mergi cu el dat jos 200km nu o sa se intample absolut nimic, in cel mai rau caz o sa iti intre limp (da ceva coduri de eroare pe valoarea de presiune diferentiala) si o sa tragi mai greu de masina pana ajungi acolo. pentru a evita asta poti da "inlocuire filtru de particule" inainte de a pleca de acasa.

2) cine ti-a spus ca nu trebe anulat din soft, nu stie cu ce se mananca. anularea soft este necesara in 100% din cazuri.

 

P.S. Te sfatuiesc in cunostinta de cauza, asta fac zi de zi ...

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa il pastrez in caz ca o sa se schimbe legea dar nu as vrea sa mai am "batai de cap" cu el, plus ca o sa fie benefic si pentru motor, turbina, etc.

 

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk

 

 

E foarte benefic atat ptr turbina cat si pentru motor, le poate distruge pe amandoua daca e infundat, pentru linistea ta si pentru mediu Schimba/l , pentru buzunar scoate-l

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare. Filtrul ar trebui sa aiba niste senzori, nu? Daca eu il tai si pun teava in locul lui, ce se intampla cu acei senzori? Stiu ca e si varianta sa desfac carcasa, sa il sparg si sa scot ceramica de acolo, apoi sudat la loc si pus pe masina dar vreau sa il pastrez asa, poate, cine stie, daca o sa fie probleme legate de rar/itp sa il pot pune inapoi.

 

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.