Jump to content

brat stergator partea soferului


Recommended Posts

s-a intamplat astfell: -masina a stat mai bn de 2 luni si ma gandesc ca s-au lipit gumele de la stergatori de parbriz,iar azi cand am dat drumul la stergatori sa imi curete parbrizul cel de pe partea soferului dupa ce s-a dezlipit cu greu, a facut o cursa pana sus si a ramas acolo,iar cel din partea pasagerului merge in continuare normal

 

-a mai patit careva?stiti ce anume poate fi?s-a destrans ceva?(cu mana pot sa il misc foarte usor sus jos)are motoras separat pe fiecare brat si sa se fi ars acesta?

Link to comment
Share on other sites

s-a intamplat astfell: -masina a stat mai bn de 2 luni si ma gandesc ca s-au lipit gumele de la stergatori de parbriz,iar azi cand am dat drumul la stergatori sa imi curete parbrizul cel de pe partea soferului dupa ce s-a dezlipit cu greu, a facut o cursa pana sus si a ramas acolo,iar cel din partea pasagerului merge in continuare normal

 

-a mai patit careva?stiti ce anume poate fi?s-a destrans ceva?(cu mana pot sa il misc foarte usor sus jos)are motoras separat pe fiecare brat si sa se fi ars acesta?

 

sistemul functioneaza prin niste tije intre motoras si stergatoare. tija de la motoras este cuplata de tija de la bratul stergatorului printr-o nuca care din cauza frecarii se uzeaza si nu mai tine tijele cuplate. Solutia ideala: desfaci plasticurile, filtru de polen, si ai sa vezi tija cazuta. Dai o gaura, pui un surub, piulita +contra piulita si ai rezolvat-o pe viata :). Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat problema! ai dreptate asta era problema.am imbinat inapoi tija cu nuca si am constatat ca are un pic de joc,dar nu mi-a trecut prin cap sa o prind cu surub.o sa o prind data viitoare daca o sa mai cada.multumesc de sfaturi!
Link to comment
Share on other sites

am rezolvat problema! ai dreptate asta era problema.am imbinat inapoi tija cu nuca si am constatat ca are un pic de joc,dar nu mi-a trecut prin cap sa o prind cu surub.o sa o prind data viitoare daca o sa mai cada.multumesc de sfaturi!

 

eu am schimbat tija cu una noua (70 lei) dar tot nu sta bine la locul ei. Intra apa in zona aia si se uzeaza foarte repede cred ca la urmatoarea abatere o sa il prind si eu cu surub

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Vezi piulita de la baza bratului ca s-a desfiletat.

 

Salut!

Am cumparat un brat pasager de la dezmembrari si mi-a venit fara "piulita de la baza", cea care intra practic pe "nuca" bratului stergatorului si il fixeaza pe surubul ce-l roteste, cea cu striatii imi lipseste, are cineva idee unde gasesc asa ceva, sau cum sa o caut, ca rezultatele de pe google sau site-urile de piese auto sunt fenomenale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.