Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

#Andrei_VUV am imformat omul sa stie la ce sa se astepte, un samsar este un samsar si punct!

PS: acuma am vazut ca si tu aduci masini, nu te cunosc personal, dar 90% din masinile care le-am vazut la astfel de persoane erau aranjate...

Stiti povestile alea cu "a fost masina unui doctor in germania, sau a unei batrane care mergea doar in weekend cu ea, masina in parlament bla bla si da da

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Asa spun toti care aduc masini si mi se pare normal,doar nu poti sa spui ca o aduci incorecta si cu istoric fals..nu are rost sa dezbatem aceste lucruri,din ce am vazut 90% din "cei care aduc masini" sa nu-i mai numim samsari, sunt "hoti" si mai sunt cativa 10% corecti poate, eu nu am dat deocamdata de samsar corect..dar tu andrei poate esti unul,doar cei care au cumparat de la tine stiu!
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Andrei ia masini la fel ca 80% dintre cei ce cumpara pentru revanzare masini sub 5ani,adica pe 'nevazute'.Se bazeaza pe o inspectie tehnica+verificare istoric.Acele masini pot fi cu adevarat impecabile sau pot avea anumite 'uzuri'/defecte/zgomote pe care nu le vezi decat atunci cand ajunge masina.

Nu prea inteleg criticile si scormonirea gen Gadea a comentariilor.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Imi puteti da si mie o parere despre aceasta masina? http://olx.ro/oferta/bmw-seria-3-320-ID663Yy.html#0b31bf93ce

Omu zice ca a facut ultimu service la reprezentanta in 2013 si avea 70mii de kilometri.

 

Merci,

Daca are km aia e un pret corect. Jantele sunt de ed, verifica dupa serie poate e eff dynamics ca numai el are jante pe 16 acel model.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se da urmatoarea situatie:

Gasesc un anunt pe autovit, sunt si intreb detalii despre masina(f30-320d alba,automata). La final intreb de codul vin si de acte.

 

1)Primesc codul vin, iar pe bimmer masina apare ca fiind neagra, manuala, 316.-sa zicem ca mi l-a dat gresit(in caz ca nu e pe bucati)

 

2)Intreb despre acte si mi se spune ca masina are brief mare,mic, asigurare, este luata din Germania pe o firma din alta tara si contractul de vanzare cumparare se face intre mine si firma. Stiind ca daca cumperi o masina de la o firma din RO ai nevoie de certifical fiscal intreb de el. Mi se spune ca la inmatriculare nu mai ai nevoie de fiscal, deoarece firma e din alta tara, ci doar de factura.

 

Din ce am intrebat pana acum am primit raspunsuri contradictorii:

Unii zic ca ai nevoie de fiscal chiar daca firma e din alta tara,iar altii spun ca nu ai. Poate cineva sa ma dumireasca? (Scuze de off topic-dar am zis ca aceasta intrebare nu merita thread nou)

Link to comment
Share on other sites

Daca o cumperi din alta tara nu ai nevoie de nici un certificat fiscal.Asta cu conditia ca masina sa nu aiba luate numere rosii din Romania.In legatura cu vin-ul mai cere odata si verifica vinul si in alte surse .Bimmer mai da si erori cateodata.

Pune vinul aici sa ne lamurim si noi.

Link to comment
Share on other sites

Daca e luata pe firma din alta tara si nu are numere rosii de ro nu iti trebuie fiscal.Iti zic sigur acum 1 luna am luat o masina si nici contract de vanzare cumparare, doar factura.Ti-a dat alt vin deoarece sigur masina are km dati inapoi si ti a dat vinul de la alta cu mai putini km,se practica la samsari.
Link to comment
Share on other sites

Daca e luata pe firma din alta tara si nu are numere rosii de ro nu iti trebuie fiscal.Iti zic sigur acum 1 luna am luat o masina si nici contract de vanzare cumparare, doar factura.Ti-a dat alt vin deoarece sigur masina are km dati inapoi si ti a dat vinul de la alta cu mai putini km,se practica la samsari.

 

Tocmai ce am venit de afara si am dezbatut acest subiect cu alti prieteni.

Mi-a zis unul ca a fost la inmatriculari Pitesti la ghisesul de informatii si a intrebat:

I"Domnule, daca eu cumpar o masina de la x, si masina e luata pe firma(straina) din Slo/Italia, am nevoie de certificat fiscal al firmei cand o inmatriculez?

R :Da

 

Masina are km dati inapoi sigur. Masina are inca nr de Germania valabile. Doresc sa fac o programare luni,marti la Filaret pt o verificare(sunet lant distributie)+citire km cheie.

 

Singurul gand negru care ma bantuie e ca nu as putea sa o inmatriculez.(nevoie de fiscal.)

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.