Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Nu ai de ce, mi sa intamplat si mie sa uit sa-i trec sau sa-i trec gresit.

 

Pai e normal, oameni suntem cu totii. Despre masina ce parere ai?

 

Pana una alta, stiu ca nu e BMW insa: https://www.autovit.ro/anunt/ford-fiesta-mk7-ID7GnuQw.html#c9d2d226a8 a fost dauna totala acum 4 luni, asta daca postul acesta (farcebook) este adevarat. Poate prinde bine cuiva informatia.

post-54433-0-31716800-1509483139_thumb.jpg

post-54433-0-15114600-1509483144_thumb.jpg

post-54433-0-32473800-1509483148_thumb.jpg

post-54433-0-82795300-1509483151_thumb.jpg

post-54433-0-64554600-1509483157_thumb.jpg

Edited by VladE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ieftina, pare, arata bine si la interior si la exterior din poze, scaune,volan,etc. Toba este curata in poze, semn bun ca e in mintile lui dpf-ul si ca este acolo. Nu e interior m-pachet , aia cu cel mai reusit motor bmw...de samsar...

 

3 chei? Chiar? Sigur? Ce sac de ski?

 

"Mașina este in stare idealĂŁ atat estetic cât și tehnic", ia intreaba-l, garanteaza sa plateasca el verificarea masinii sau drumul sau ambele, daca nu este cum spune? Nu ma refer la un brat sau o bucsa ceva, ma refer sa nu trebuiasca sa schimbi de inca 1000 euro dupa.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ieftina, pare, arata bine si la interior si la exterior din poze, scaune,volan,etc. Toba este curata in poze, semn bun ca e in mintile lui dpf-ul si ca este acolo. Nu e interior m-pachet , aia cu cel mai reusit motor bmw...de samsar...

 

3 chei? Chiar? Sigur? Ce sac de ski?

 

"Mașina este in stare ideală atat estetic cât și tehnic", ia intreaba-l, garanteaza sa plateasca el verificarea masinii sau drumul sau ambele, daca nu este cum spune? Nu ma refer la un brat sau o bucsa ceva, ma refer sa nu trebuiasca sa schimbi de inca 1000 euro dupa.

 

Exact formularile alea din anunt mi-au atras si mie atentia. Cica are 3 chei si doua seturi de roti. Din cate stiu, BMW-urile se pot/puteau echipa cu sac pt schiuri, era prins sub cotiera spate. O sa il intreb maine, mersi de idee.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

O sa atasez o poza cu dovada platii de la banca.

 

Ar fi de folos sa oferi mai multe informatii legate de procesul de achizitie, livrare, etc poate fi de folos pentru cei interesati. Eu din ce am vazut au preturi foarte bune, ceea ce te duce cu gandul ca ceva este in neregula.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi de folos sa oferi mai multe informatii legate de procesul de achizitie, livrare, etc poate fi de folos pentru cei interesati. Eu din ce am vazut au preturi foarte bune, ceea ce te duce cu gandul ca ceva este in neregula.

 

 

Eu unu nu cred asa ceva, lucrez la un departament de leasing al unei banci si ale noastre la final de contract, sau recuperate, sunt mai scumpe decat noi :))

Link to comment
Share on other sites

Pai e normal, oameni suntem cu totii. Despre masina ce parere ai?

 

Pana una alta, stiu ca nu e BMW insa: https://www.autovit.ro/anunt/ford-fiesta-mk7-ID7GnuQw.html#c9d2d226a8 a fost dauna totala acum 4 luni, asta daca postul acesta (farcebook) este adevarat. Poate prinde bine cuiva informatia.

http://m.zf.ro/auto/ce-se-ascunde-in-spatele-ofertelor-de-masini-second-hand-epave-din-daune-totale-reparate-in-ateliere-improvizate-si-vandute-fara-accident-16802950

Link to comment
Share on other sites

Eu unu nu cred asa ceva, lucrez la un departament de leasing al unei banci si ale noastre la final de contract, sau recuperate, sunt mai scumpe decat noi :))

Pentru ca suntem in Romania, si firmele din Romania vor doar sa vanda o masina cu adaos de 100% fata de cat mai au de recuperat. In schimb, cei din afara sunt interesati sa isi recupereze banii, de accea se duce tara asta la vale.

 

@Adrianv se pare ca este pe mana cu teparii.Cred ca trebuie sa primeasca block.

Nu sunt pe mana cu nimeni, eu doar spun adevarul.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ieftina, pare, arata bine si la interior si la exterior din poze, scaune,volan,etc. Toba este curata in poze, semn bun ca e in mintile lui dpf-ul si ca este acolo. Nu e interior m-pachet , aia cu cel mai reusit motor bmw...de samsar...

 

3 chei? Chiar? Sigur? Ce sac de ski?

 

"Mașina este in stare idealĂŁ atat estetic cât și tehnic", ia intreaba-l, garanteaza sa plateasca el verificarea masinii sau drumul sau ambele, daca nu este cum spune? Nu ma refer la un brat sau o bucsa ceva, ma refer sa nu trebuiasca sa schimbi de inca 1000 euro dupa.

 

 

L-am intrebat azi, a zis ca da. Sambata ma duc sa vad masina daca o mai are.

 

 

Haha, foarte bine! si da, ar trebui vandute daune;e totale direct la dezmembrari, de catre compania de asigurari. Sunt curios ce s-ar face insa in cazul daunelor totale dpdv al costurilor, cand doar piesele ce trebuiesc inlocuite depasesc valoarea masinii, dar dpdv tehnic e reparabila masina(nu a fost afectata structura de siguranta).

Link to comment
Share on other sites

In mod evident este un vid legislativ/procedural: ar trebui un corp de experti tehnici, independenti, care in functie de criterii bine stabilite, sa decida in urma unui accident ca masina respectiva este dauna totala; in aceeasi categorie sa se includa autovehiculele al caror cost de reparatie depaseste valoarea - iin acel moment ar trebui ca seria masinii respective sa fie transmisa catre organele competente pentru radierea din circulatie, si a bloca orice alta modalitate de a fi comercializata, cu exceptia vanzarii catre un centru de tip remat. Nu am inventa noi roata, se practica in multe tari, dar noi suntem refractari la orice forma de progres, civilizatie, si in general ne plac solutiile ce ofer portite , merge si asa, si cautam sa implementam doar practicle/exemplele negative.
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.