Jump to content

certificat fiscal


E46 320D

Recommended Posts

Buna ziua! Am cumparat o masina, am facut contractul de vanzare cumparare, am luat de la fostul proprietar certificatul de inmatriculare, cartea si asigurarea si a ramas sa imi trimita a doua zi certificatul fiscal. Il sun de 2 zile si nu mai raspunde la telefon. O varianta ar fi sa aiba datorii si sa nu vrea sa le plateasca.

Eu ce pot face in situatia asta?

Multumesc

Edited by E46 320D
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua! Am cumparat o masina, am facut contractul de vanzare cumparare, am luat de la fostul proprietar certificatul de inmatriculare, cartea si asigurarea si a ramas sa imi trimita a doua zi certificatul fiscal. Il sun de 2 zile si nu mai raspunde la telefon. O varianta ar fi sa aiba datorii si sa nu vrea sa le plateasca.

Eu ce pot face in situatia asta?

Multumesc

 

nu ar avea nimic de castigat daca nu iti da certificatu..

Link to comment
Share on other sites

sal ... nu vreau sa te dezamagesc , dar o sa ti zic ca sa fii pe faza .... nu poti sa faci nimik, cu siguranta cel de la care ai cumparat masina are datorii la stat si din acest motiv nu'ti trimite certificatul ... exista posibilitatea ca in cazul in care masina a fost cumparata din acelasi oras cu tine, sa te duci la Administratia Finaciara si sa incerci sa vorbesti cu cineva de acolo ( binenteles contra cost , desi e greu de tot ) sa iti scoata un certificat .

 

Alternative ar fii dar nu stiu cine se mai baga pe criza asta .... ca vorba aia nu sunt tocmai legale ...oricum multa bafta !!

Link to comment
Share on other sites

nu ar avea nimic de castigat daca nu iti da certificatu..

Nu isi mai plateste datoriile pe care le are la stat.

 

poti sa-i platesti tu datoriile, ca sa-ti inmatriculezi masina :twoup:

Nici nu stiu despre ce suma este vorba. Cum as putea afla? Nu suntem din acelasi judet.

Am si buletinul lui, a ramas in masina - nu ca ar conta f mult.

Link to comment
Share on other sites

iti dau un sfat? daca el e tigan fi si tu mai ca el nu esti obligat sa inscri masina lasa frate masina pe numele lui daca e prost si nu iti da fisa fiscala de la primarie lasa ca tot el plateste taxele pentru masina , amenzile care le vei loa tu tot la el se duc..... cand se va satura te va cauta el cu siguranta...daca ai contract vanzare cumparare dactilografiat intre tine si el nu are ce sa iti mai faca masina nu tio poate loa...asa ca nu te ingrijora... Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

lasi masina inscrisa pe numele lui

 

 

masina nu o poti lasa pe numele lui mai mult de 30-60 de zile ... dupa ai probleme daca te opreste politia ... ai avantajul ca nu mai platesti impozitul la ea , dezavantajul e ca poti sa te opreasca si posibil o amenda dupa perioada aia ( da se pot face contracte fictive de vanzare-cumparare :twoup: ) ....

Link to comment
Share on other sites

@makiavelic teoretic asa este iei amenda 50 ron , 30 de zile e termenul maxim in care esti obligat sa bagi masina la administratia fiscala dar facem alta smekerie cand te opreste politia arati , talonul , si asigurare permis si asa mai departe , tu nu esti obligat sa le dai lor explicati ca ai cumparat masina in data de si asa mai departe nu le arati contractul in cazul in care esti intrebat de ce este masina pe numele lui x spui este in curs de inmatriculare pe numele meu trebuie sa primesc fisa fiscala de la primarie de la vanzatorul x tu fiind cumparatorul y asa ca scapi de amenda de 50 ron...
Link to comment
Share on other sites

masina nu o poti lasa pe numele lui mai mult de 30-60 de zile ... dupa ai probleme daca te opreste politia ... ai avantajul ca nu mai platesti impozitul la ea , dezavantajul e ca poti sa te opreasca si posibil o amenda dupa perioada aia ( da se pot face contracte fictive de vanzare-cumparare :twoup: ) ....

Nu patesti nimic. Masinile se pot imprumuta, nu are de unde sa stie politia ca e cumparata.

 

Eu ce pot face in situatia asta?

Trebuie sa-l cauti, sa vezi ce zice.

Am patit si eu ceva asemanator, doar ca tipul era plecat din tara o saptamana, si cand a revenit, mi-a dat ce aveam nevoie...

Link to comment
Share on other sites

In mod normal, la vanzare se scrie pe spatele talonului ca ai instrainat masina catre icsulescu. Ai 30 de zile de la acea data sa inscrii masina, altfel poti ramane fara talon daca te opreste politia si astfel te obliga s-o inmatriculezi pe numele tau. Daca nu scrie nimic acolo, poti s-o lasi asa. Cand te vei duce peste 10 ani s-o inscrii vei trece pe contractul de vanzare cumparare data de atunci si nu vei lua nici o amenda de la administratia financiara ,pt ca nu ai luat-o in evidenta in 30 de zile.

O alta solutie e sa te duci in instanta sa ceri radierea masinii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bun.... dupa nenumarate telefoane am reusit sa primesc certificatul fiscal in care apare doar masina cu impozitul platit.

In plic am primit doar fiscalul, fara fisa de inmatriculare, pe care din cate stiu, ar trebui sa apara stampila celor de la finante din localitatea vanzatorului.

Acum din nou aceeasi problema.. sun si nu vrea sa raspunda. Din nou stres..

Link to comment
Share on other sites

Certificatul fiscal tine loc si de stampila de pe fisa de inmatriculare.Bate alta fisa cu datele masinii,ale tale si ale vanzatorului si mergi cu ea si cu certificatul fiscal si ia-o in evidenta.O sa iti puna stampila pe fisa in dreptul tau si n-ai nici o problema la politie.Este si o lege in care spune clar ca certificatul fiscal tine loc de viza de pe fisa.
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua! Am cumparat o masina, am facut contractul de vanzare cumparare, am luat de la fostul proprietar certificatul de inmatriculare, cartea si asigurarea si a ramas sa imi trimita a doua zi certificatul fiscal. Il sun de 2 zile si nu mai raspunde la telefon. O varianta ar fi sa aiba datorii si sa nu vrea sa le plateasca.

Eu ce pot face in situatia asta?

Multumesc

In primul rand, tin sa mentionez ca ai facut o MARE greseala ca ai luat masina fara sa iei pe loc si certificatul fiscal . :twoup:

 

Daca respectivul nu iti raspunde la telefon, este clar ca nu vei vedea niciun certificat fiscal, el avand datorii la fisc. Alta explicatie nu exista pentru faptul ca nu iti elibereaza certificat fiscal. Daca vei da de el, este foarte probabil sa iti spuna adevarul si sa iti sugereze sa ii achiti datoriile la fisc pentru a-ti putea da acel certificat fiscal, ceea ce cu siguranta nu iti va conveni, mai ales daca este vorba de datorii foarte mari.

 

Nu te baza pe ideea ca lasi masina inmatriculata pe numele lui, circuli cu ea in felul acesta si eventual "faci rost" si de niste amenzi care sa i se imputa lui, etc. Si hai sa iti explic de ce: pe langa faptul ca e foarte aiurea sa ai o masina inmatriculatata pe numele altuia, cand, de fapt, este a ta, atunci cand ati perfectat contractul de vanzare-cumparare, pe spatele talonului masini trebuie sa fie scris ca aceasta a fost instrainata de X catre Y. Asta in speranta ca nu ati facut un contract de vanzare-cumparare de mana, ci l-ati facut la o firma specializata...

 

Apoi, legea iti impune sub sanctiunea unei amenzi avand cuantumul cuprins intre 50 si 500 ron sa inmatriculezi masina pe numele tau in termen de 30 de zile de la data cumpararii. De asemenea, esti obligat sa o iei in evidenta la fisc si sa platesti impozit pentru ea.

 

Sfatul anterior al unui coleg gen: "incarca-l cu niste amenzi contraventionale" nu are nicio aplicabilitate intrucat contractul de vanzare cumparare este datat, iar fostul proprietar poate face dovada extrem de usor ca nu mai avea niciun drept de proprietate asupra masinii la data la care au fost inregistrate amenzile. In concluzie, nu plateste el pentru contraventiile tale, ci tot tu.

 

De asemenea, daca lasi masina inmatriculata pe numele lui, ce faci cu asigurarea? Asigurarea nu o vei putea face pe numele tau, ci pe numele lui, iar fara un mandat in acest sens, nu poti face tu asigurarea in numele lui. De asigurarea pe care o avea masina la data cumpararii de catre tine a masinii, nu cred ca mai are rost sa mentionez ca este netransmisibila si astfel, isi inceteaza efectele din acel moment... Deci alt risc, circuli cu o masina fara asigurarea obligatorie...

 

Sper ca tragi concluziile singur ca, daca intamplator te opreste politia, tu circuland cu ea neinmatriculata pe numele tau, politistul are suficiente posibilitati sa afle daca il minti ca este doar imprumutata, mai ales daca intalnesti vreun politist mai zelos. Si hai, il pacalesti o data, dar stii tu, ulciorul nu merge de multe ori la apa si nu cred ca este corect in primul rand fata de tine, sa iti stea inima in loc de fiecare data cand vezi vreun echipaj de politie si sa circuli cu inima stransa ca un infractor urmarit general, mai ales ca probabil ai dat o gramada de bani pe masina aceea si ma gandesc ca sunt bani munciti. Este dreptul tau sa ai masina inmatriculata pe numele tau si sa fii in legalitate.

 

Ca solutie, daca vezi ca nu reusesti sa dai de individul respectiv sau ca refuza sa iti elibereze certificat fiscal, cea mai buna solutie este sa il actionezi in judecata si sa ceri sa se constate dreptul tau de proprietate asupra masinii si inmatricularea ei fara respectivul certificat. Astfel, in baza hotararii judecatoresti vei putea inmatricula fara nicio problema masina, fara sa mai fie necesar acel certificat. Vei castiga foarte usor, mai ales ca tu esti cumparator de buna credinta. Ar fi bine sa consulti si un avocat...

 

Sper ca iti sunt de folos informatiile acestea. Am o cunostinta care se afla fix in situatia ta, chiar mai grav intrucat cel de la care a luat masina s-a dovedit a fi un nenorocit de samsar, care bineinteles ca nu-si luase in evidenta la fisc masina si conostinta mea a trebuit sa alerge dupa proprietarul masinii de la care a luat-o samsarul ca sa poata lua certificat fiscal. Nu a reusit asa ca, acum are dosarul pe rol si asteapta sentinta.

 

Iti doresc succes si nervi de otel! :)

 

Bun.... dupa nenumarate telefoane am reusit sa primesc certificatul fiscal in care apare doar masina cu impozitul platit.

In plic am primit doar fiscalul, fara fisa de inmatriculare, pe care din cate stiu, ar trebui sa apara stampila celor de la finante din localitatea vanzatorului.

Acum din nou aceeasi problema.. sun si nu vrea sa raspunda. Din nou stres..

Hopa, acum am vazut ca ai rezolvat! :) Ce a spus user-ul BDK este exact ceea ce trebuie sa faci acum. :(

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Bun.... dupa nenumarate telefoane am reusit sa primesc certificatul fiscal in care apare doar masina cu impozitul platit.

In plic am primit doar fiscalul, fara fisa de inmatriculare, pe care din cate stiu, ar trebui sa apara stampila celor de la finante din localitatea vanzatorului.

Acum din nou aceeasi problema.. sun si nu vrea sa raspunda. Din nou stres..

Hopa, acum am vazut ca ai rezolvat! :twoup: Ce a spus user-ul BDK este exact ceea ce trebuie sa faci acum. :)

Sper sa rezolv asa.. urmeaza sa merg la finante zilele astea.

Inca o intrebare/nelamurire: Am cumparat masina pe numele sotiei, buletinul meu a expirat si inca nu l-am schimbat. Intrebarea mea e: poate sa mearga ea la finante sa ia cei de acolo masina in evidenta dupa care (cand voi avea buletinul) sa trec masina pe numele meu? Dupa schimbarea proprietarului, tinand cont ca suntem sot si sotie, mai am treaba cu cei de la primarie? Teoretic presupun ca nu ar trebui sa am probleme.

Link to comment
Share on other sites

Bun.... dupa nenumarate telefoane am reusit sa primesc certificatul fiscal in care apare doar masina cu impozitul platit.

In plic am primit doar fiscalul, fara fisa de inmatriculare, pe care din cate stiu, ar trebui sa apara stampila celor de la finante din localitatea vanzatorului.

Acum din nou aceeasi problema.. sun si nu vrea sa raspunda. Din nou stres..

Hopa, acum am vazut ca ai rezolvat! :twoup: Ce a spus user-ul BDK este exact ceea ce trebuie sa faci acum. :)

Sper sa rezolv asa.. urmeaza sa merg la finante zilele astea.

Inca o intrebare/nelamurire: Am cumparat masina pe numele sotiei, buletinul meu a expirat si inca nu l-am schimbat. Intrebarea mea e: poate sa mearga ea la finante sa ia cei de acolo masina in evidenta dupa care (cand voi avea buletinul) sa trec masina pe numele meu? Dupa schimbarea proprietarului, tinand cont ca suntem sot si sotie, mai am treaba cu cei de la primarie? Teoretic presupun ca nu ar trebui sa am probleme.

Nu conteaza ca sunteti sot si sotie chiar daca adresa e aceeasi sunt roluri diferite pentru fiecare la administratia financiara.Merge o ia in evidenta si pe urma faceti alt contract de vanzare cumparare intre voi 2 alta fisa de inmatriculare si o scoate de pe numele ei si o iei tu in evidenta.Multa bataie de cap.De ce nu o lasi pe numele ei?

Link to comment
Share on other sites

Bun.... dupa nenumarate telefoane am reusit sa primesc certificatul fiscal in care apare doar masina cu impozitul platit.

In plic am primit doar fiscalul, fara fisa de inmatriculare, pe care din cate stiu, ar trebui sa apara stampila celor de la finante din localitatea vanzatorului.

Acum din nou aceeasi problema.. sun si nu vrea sa raspunda. Din nou stres..

Hopa, acum am vazut ca ai rezolvat! :twoup: Ce a spus user-ul BDK este exact ceea ce trebuie sa faci acum. :)

Sper sa rezolv asa.. urmeaza sa merg la finante zilele astea.

Inca o intrebare/nelamurire: Am cumparat masina pe numele sotiei, buletinul meu a expirat si inca nu l-am schimbat. Intrebarea mea e: poate sa mearga ea la finante sa ia cei de acolo masina in evidenta dupa care (cand voi avea buletinul) sa trec masina pe numele meu? Dupa schimbarea proprietarului, tinand cont ca suntem sot si sotie, mai am treaba cu cei de la primarie? Teoretic presupun ca nu ar trebui sa am probleme.

Nu conteaza ca sunteti sot si sotie chiar daca adresa e aceeasi sunt roluri diferite pentru fiecare la administratia financiara.Merge o ia in evidenta si pe urma faceti alt contract de vanzare cumparare intre voi 2 alta fisa de inmatriculare si o scoate de pe numele ei si o iei tu in evidenta.Multa bataie de cap.De ce nu o lasi pe numele ei?

Scuza-ma BDK, dar sfatul tau nu este tocmai bun intrucat vanzarea intre soti este nula de drept. Legea nu permite un contract de vanzare-cumparare intre soti.

Aceasta masina, fiind un bun dobandit in timpul casatoriei, intra in comunitatea bunurilor aflate in proprietatea in devalmasie a sotilor. Deci ambii soti au un drept de proprietate comuna in devalmasie asupra respectivei masini, indiferent pe numele carui sot este inmatriculata.

Sfatul meu este sa mergi sa ceri o informatie la Politie, la Biroul de inmatriculari, intrucat este posibil sa poti cere inmatricularea masinii pe numele tau de pe numele sotiei fara sa fie nevoie de niciun contract de vanzare-cumparare, care oricum ar fi nul sau contract de donatie. Banuiesc ca este suficient doar consimtamantul tau si al sotiei.

Succes! :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

de ce ai nevoie sa fie masina pe numele tau? cu ce te deranjeaza ca e pe numele soatei? las-o asa si sa o stapanaiti sanatosi....

+1 Bobo1987

E si varianta sa ramana pe numele ei.

Ma gandeam ca poate am niste beneficii, cel ptin la asigurare prin faptul ca nu am avut nici un fel de accident :twoup: In fine.. probabil va ramane pe numele ei.

Din cate am inteles contract de vanzare/cumparare in nici un caz nu se poate face intre mine si sotie.. e nevoie de o declaratie notariala prin care sotia imi da mie masina :) si astfel va aparea numele meu in acte.. desi intr-adevar e bun dobandit dupa casatorie ceea ce il face bun comun. Si cand platesc impozitele apare Popescu X si Y.

Acum sper sa fie asa cum spuneti voi, sa nu am nevoie si de fisa de inmatriculare cu stampila de la primaria din orasul fostului proprietar.

Link to comment
Share on other sites

de ce ai nevoie sa fie masina pe numele tau? cu ce te deranjeaza ca e pe numele soatei? las-o asa si sa o stapanaiti sanatosi....

+1 Bobo1987

E si varianta sa ramana pe numele ei.

Ma gandeam ca poate am niste beneficii, cel ptin la asigurare prin faptul ca nu am avut nici un fel de accident :twoup: In fine.. probabil va ramane pe numele ei.

Din cate am inteles contract de vanzare/cumparare in nici un caz nu se poate face intre mine si sotie.. e nevoie de o declaratie notariala prin care sotia imi da mie masina :) si astfel va aparea numele meu in acte.. desi intr-adevar e bun dobandit dupa casatorie ceea ce il face bun comun. Si cand platesc impozitele apare Popescu X si Y.

Acum sper sa fie asa cum spuneti voi, sa nu am nevoie si de fisa de inmatriculare cu stampila de la primaria din orasul fostului proprietar.

Exact, mergi la notar! Oricum este un bun comun, deci apartine amandurora. :)

Succes! Sotia are vreun accident la activ de nu vrei sa o lasi pe numele ei?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.