Jump to content

sa va zic si patania mea


Genu

Recommended Posts

acum vreo cateva zile sambata mai exact ca a fost frumos afara veneam pe DN cu motocicleta la munca,dupa pod la Otopeni mergeam pe banda 2 (cea din mijloc) cred ca aveam vreo 80-90 ca tare imi era frig la picioare,pe banda 3 o masina mergea cam cu aceeasi viteza ca si mine eu eram vreo 3-4 metri in urma ei cand din spate vine un X5 alb B-87-BMM care se baga in spatele ei si dai flash-uri,ala nimik ,eu ma uit la ala cu X5 ca era in dreptul meu el se uita la mine si parca vede prin mine ca in secunda imediat urmatoare trage dreapta si peste mine direct de cred ca mai erau vreo 30cm de la oglinda lui la umarul meu,norocul a fost ca eram atent la el ca altfel ma cam mucifica un piculet pe la oase,oricum cu o nesimtire debordanta i-si continua drumul ca si cum el nu a facut nimic ,eu i-am facut stocul de carne pt anul in curs si mi-am continuat drumul catre serviciu.

 

Sper sa ma mai intalnesc cu el pe la un semafor ca sa stam un pic de vorba.

Link to comment
Share on other sites

in cazul de fata daca il lovea pe colegul nostru cu X5-ul nu cred ca se mai punea in discutie daca avea sau nu asigurare..............nu ar mai fi contat prea mult, cel putin nu pentru colegul nostru. Astfel de oameni nu ar trebui sa aiba dreptul de a conduce
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca a gresit si cel cu X5-ul dar si cel care bloca banda a 3-a mergand cu 8okm/ora.

e enervant sa stai pe banda a 3-a in spatele unui adormit,care merge cu viteza de camion(prima banda trebuia sa fie a lui),ca si asa avem putini km de autostrada,pe care sa mergi un pic mai tare sa mai desfunzi catalizatoarele.

nu zic nimic d cei care se dau la o parte la primul sau al 2-lea blitz,dar cei care asteapta pan la al 5-lea.apoi primesc si supliment:D

Link to comment
Share on other sites

Unde erau ei , nici unul nu avea voie cu peste 70 km/h . Daca respectivul de pe banda a 3-a avea deja 80-90 , nu avea de gand sa accelereze si mai tare de atat . El fiind pe banda 3 , cu cat sa accelerezi ca sa depasesti o motociclieta si sa te bagi si in fata ei ??? Asa cum a vazut din spate si motocicleta colegului si masina pe benzile 2 si 3 , putea sa treaca pe prima zburand , dar nu a vrut . Cel de pe banda 3 nu era obligat cu nimic sa mearga si mai tare , ci poate doar cu viteza maxima legala , lucru care-l facea deja . Peste aceasta viteza NIMENI nu-l putea obliga la nimic . Acea masina din fata X5-ului mergea putin mai repede decat colegul , x5-ul ajungand in dreptul motocicletei , deci in cel mai bun caz, daca tot este sa comentam , atunci trebuia ca motociclistul sa stea pe prima banda , acea masina pe a 2-a si x5-ul pe a 3-a . Nefiind aceasta situatie de simt de raspundere in trafic , singurul vinovat este x5-ul pentru purtare necorespunzatoare fata de colegii de trafic .

 

De ce sa aruncam cu "mirositor" in altii , daca ceilalti respecta legea si toate astea pentru o "emblema" care s-a dovedit pana a urma ca fiind un idiot care a pus in pericol viata colegului motociclist ?

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca a gresit si cel cu X5-ul dar si cel care bloca banda a 3-a mergand cu 8okm/ora.

e enervant sa stai pe banda a 3-a in spatele unui adormit,care merge cu viteza de camion(prima banda trebuia sa fie a lui),ca si asa avem putini km de autostrada,pe care sa mergi un pic mai tare sa mai desfunzi catalizatoarele.

nu zic nimic d cei care se dau la o parte la primul sau al 2-lea blitz,dar cei care asteapta pan la al 5-lea.apoi primesc si supliment:D

da blitz-ul asta ce e? un fel de ferea ca trec eu...un fel de date la o parte? un fel de vezi ca vin ca nebunu si nu am rabdare sa te dai la o parte? la al cincilea blitz cu tot frigiderul plin iti garantez ca o sa mergi in spatele meu pana la destinatie...

 

mor pe astia care ii uita Dumnezeu cu mana pe flash....stai in spatele meu pana te observ si o sa ma dau la o parte...nu asa ca vii tu tare...si iti garantez ca 99% din cei care dau blitz depasesc viteza legala...

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca a gresit si cel cu X5-ul dar si cel care bloca banda a 3-a mergand cu 8okm/ora.

e enervant sa stai pe banda a 3-a in spatele unui adormit,care merge cu viteza de camion(prima banda trebuia sa fie a lui),ca si asa avem putini km de autostrada,pe care sa mergi un pic mai tare sa mai desfunzi catalizatoarele.

nu zic nimic d cei care se dau la o parte la primul sau al 2-lea blitz,dar cei care asteapta pan la al 5-lea.apoi primesc si supliment:D

da blitz-ul asta ce e? un fel de ferea ca trec eu...un fel de date la o parte? un fel de vezi ca vin ca nebunu si nu am rabdare sa te dai la o parte? la al cincilea blitz cu tot frigiderul plin iti garantez ca o sa mergi in spatele meu pana la destinatie...

 

mor pe astia care ii uita Dumnezeu cu mana pe flash....stai in spatele meu pana te observ si o sa ma dau la o parte...nu asa ca vii tu tare...si iti garantez ca 99% din cei care dau blitz depasesc viteza legala...

 

Flash,blitz,claxoane...Un comportament agresiv...Tipic romanesc.Ar trebui sa duca si el prin Europa sa vada cum se conduce

Link to comment
Share on other sites

Unde erau ei , nici unul nu avea voie cu peste 70 km/h ....

... Cel de pe banda 3 nu era obligat cu nimic sa mearga si mai tare , ci poate doar cu viteza maxima legala , lucru care-l facea deja ...

 

Nu te supara, dar tu mergi pe drum cu gandul de a educa oamenii in privinta vitezei legale? Ai atributiuni de aceasta natura? Ai primit legitimatie de la Politie pentru asa ceva?

 

Cat timp vine cineva din spate mai repede ca tine, si tu esti pe banda de viteza, normal si corect este sa te dai la o parte, indiferent de viteza cu care merge sau cu care mergi (si asa se procedeaza peste tot in lume, inclusiv la strainii aia de care vorbesti). Ca sa nu mai zic, daca tot vorbesc de straini, acolo nu ai voie sa mergi in regim de croaziera pe banda de viteza, aceea fiind doar pentru depasiri.

 

Revin: nu conteaza ce viteza are, nu conteaza daca depaseste vre-o limita, nu e treaba ta sa il educi. Respecta tu legea, nu o impune tu celorlalti. Nu in cazul asta.

La fel cum nu e treaba ta sa evaluezi situatia in care se afla si motivele pentru care el depaseste viteza legala.

 

Cel mai probabil - sa zic: 99% din cazuri - goneste sa se dea mare in fata pitipoancei din dreapta. Insa poate exista si acel 1 % in care se grabeste cu copilul la spital sau ceva similar.

 

Si, chiar daca asta e un singur caz dintr-o mie, este motiv suficient sa te dai la o parte de 1000 de ori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca a gresit si cel cu X5-ul dar si cel care bloca banda a 3-a mergand cu 8okm/ora.

e enervant sa stai pe banda a 3-a in spatele unui adormit,care merge cu viteza de camion(prima banda trebuia sa fie a lui),ca si asa avem putini km de autostrada,pe care sa mergi un pic mai tare sa mai desfunzi catalizatoarele.

nu zic nimic d cei care se dau la o parte la primul sau al 2-lea blitz,dar cei care asteapta pan la al 5-lea.apoi primesc si supliment:D

da blitz-ul asta ce e? un fel de ferea ca trec eu...un fel de date la o parte? un fel de vezi ca vin ca nebunu si nu am rabdare sa te dai la o parte? la al cincilea blitz cu tot frigiderul plin iti garantez ca o sa mergi in spatele meu pana la destinatie...

 

mor pe astia care ii uita Dumnezeu cu mana pe flash....stai in spatele meu pana te observ si o sa ma dau la o parte...nu asa ca vii tu tare...si iti garantez ca 99% din cei care dau blitz depasesc viteza legala...

 

 

stai linistit ca se poate depasi si prin dreapta si pe banda de urgenta.deci nu stau in spatele tau pana la destinatie.

 

alta chestie daca esti pe a 3-a banda a unui drum, civilizat si frumos e sa te treci pe a 2-a daca ai loc si sa lasi pe cel care ti-a facut un semn foarte folosit pe toate autostrazile occidentului(si nu doar de soferii romani agresivi cica).daca e aglomeratie si sunt pline celelalte 2 benzi e normal sa iti continui drumul pe a 3-a si nu cred ca e cineva atat de cretin sa insiste cu blitzuri in acest caz.

 

"Flash,blitz,claxoane...Un comportament agresiv...Tipic romanesc" nu e un comportament tipic romanesc...sa vezi italienii ce "calmi"

 

@E L S -am mai multi km pe autostrada in occident decat pe drumuri romanesti.asa ca stai linistit ca am vazut multe

Link to comment
Share on other sites

pe mine nu ma supara deloc daca cineva vine "lansat" din spate si imi da un blitz-doua scurte asa preventiv... se intampla sa tin si eu ocupata banda 2 desi prima ar fi libera... nu cred ca e cineva care sustine ca n-o face

noaptea in zone unde-i mai bezna, si eu obisnuiesc sa dau un flash inainte de a intra in depasire

Link to comment
Share on other sites

[

"Flash,blitz,claxoane...Un comportament agresiv...Tipic romanesc" nu e un comportament tipic romanesc...sa vezi italienii ce "calmi"

 

@E L S -am mai multi km pe autostrada in occident decat pe drumuri romanesti.asa ca stai linistit ca am vazut multe

 

Si tot asa dai flash-uri sa se dea toata lumea la o parte?E urat,pe bune...Prin Austria,Elvetia,Germania,Olanda nu prea am vazut blitz-uri.Italienii sunt mai obraznici...De ce nu am fi mai cuminti si mai amabili in trafic?

Link to comment
Share on other sites

hai zi ca tu nu dai blitzuri niciodata!?

frate si pe mine ma blitzeaza altii si nu ma deranjeaza deloc.daca pot trec imediat pe cealalta banda,daca nu accelerez putin pana gasesc un loc pe a 2-a banda si intru dar in nici un caz nu stau cu omu grabit in ceafa,ca poate maine sunt eu grabit.

Link to comment
Share on other sites

Nicioadata nu dau flash daca cel de pe banda 2 este intr-o depasire , nici dupa ce depaseste masina de pe banda 1 nu-i dau ca poate mai sunt masini lente si nu-l oblig sa se strecoare intre 2 masini cu frane violente etc insa nu suport cand vede ca vii tare si se baga de te obliga sa pui masina pe burta , acestora le tin faza lunga pana ma opresc in curul lor si nu-i suport pe cei care stau pe banda 2 desii nu mai este nici o masina in apropiere , 2 flash-uri scurte de control care de cele mai multe ori sunt degeaba , se dau cand deja este prea tarziu .
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara, dar tu mergi pe drum cu gandul de a educa oamenii in privinta vitezei legale? Ai atributiuni de aceasta natura? Ai primit legitimatie de la Politie pentru asa ceva?

Revin: nu conteaza ce viteza are, nu conteaza daca depaseste vre-o limita, nu e treaba ta sa il educi. Respecta tu legea, nu o impune tu celorlalti. Nu in cazul asta. La fel cum nu e treaba ta sa evaluezi situatia in care se afla si motivele pentru care el depaseste viteza legala.

Cel mai probabil - sa zic: 99% din cazuri - goneste sa se dea mare in fata pitipoancei din dreapta. Insa poate exista si acel 1 % in care se grabeste cu copilul la spital sau ceva similar.

 

Si, chiar daca asta e un singur caz dintr-o mie, este motiv suficient sa te dai la o parte de 1000 de ori.

Si daca as avea deja o legitimatie de Politie , ai avea tu vre-o problema in privinta asta ?

DACA se intampla ceva si erai tu in locul colegului motociclist sunt convins ca erai de alta parere acum . Si daca mie imi place sa merg linistit , indiferent de masina condusa si in cazul in care dau peste idioti si nesimtiti , bulgaroi sau manelisti sau dau ei peste mine , care ar fi problema majora in a educa vre-un idiot ? Poate este pierdere de timp ( dar e timpul si viata mea ) , dar daca mai multi ar incerca sa-si cunoasca si sa-si impuna drepturile lor de cetateni si soferi , nu ar mai fi atatia care se cred d-zei in jeep-ane . Problema este ca multi soferi nu stiu de fapt care sunt drepturile si indatoririle lor de fapt , iar cel mai clar caz este ca , in momentul in care vad o masina de Politie , toti incetinesc , INDIFERENT ce viteza au deja , indiferent daca prin acea scadere de viteza de fapt maresc pericolul de a se intampla vre-un accident .

In acel 1% din cazuri , acea urgenta nu sta sa dea flash-uri , ci foloseste orice banda are la dispozitie , inclusiv banda 1 , care era LIBERA , iar in caz contrar , daca se afla in misiune de orice fel , DACA are loc trece si de cele 2 benzi continue .

Ce am vrut sa subliez in postul trecut era ca oricat de jmecher era el , nu putea sa oblige un om care mergea legal sa depaseasca viteza maxima , ca sa treaca el , iar asta era singura varianta . Nu putea sa puna frana , ca apoi sa se bage in spatele motocicletei , ci numai sa accelereze . Nu a avut rabdare ca amandoi sa treaca de motocicleta , asa ca s-a "impins" peste motocicleta si a trecut , riscand o viata pentru cateva secunde , ca si cum timpul lui este mai valoros decat al celorlalti . Ca putea sa se dea si colegul cu motocicleta pe prima banda si astfel sa lase banda 2 libera pentru oricare din cele doua masini , era alta treaba ... cert este ca era sa o pateasca din cauza unui idiot .

 

Eu nu am de gand sa ma gandesc vreodata ca vre-un idiot din spate se grabeste "cu copilul la spital sau ceva similar" , pentru ca la orice caz chemi salvarea , indiferent daca ea vine dupa cel putin 45 de minute , iar daca chiar ai o astfel de urgenta care tine de viata si moarte , nu sta nici naiba sa dea flash-uri , ci trece pe unde poate si in nici un caz nu risca , constient , alte vieti . Si chiar asa , daca ai o urgenta , daca veti merge in masina cu vre-o persoana bolnava , abia atunci veti intelege ca atunci trebuie sa mergeti cat mai incet si fara franari bruste , accelerari in forta , gropi si manevre rapide .

Scuza asta cu urgenta cu copilu' am auzit-o deja de prea multe ori , ca sa o mai cred . Singurele urgente "scuzabile" sunt cele in care vre-o masina cu avaria pusa se tine scai de vre-o ambulanta si cam atat , indiferent daca trec pe rosu sau fac alte contraventii , este treaba lor .

Oricum asta este OPINIA mea ... buna sau rea , in nici un caz nu vreau sa "educ" pe vreunul de aici , considerand "by default" ca nici un coleg de forum nu se incadreaza in categoriile amintite mai sus .

Edited by marius_eugen
Link to comment
Share on other sites

In mod obisnuit, dau semnal stanga cand vin "tare" pe banda de viteza... abia apoi dau "flash". 90% se dau la o parte fara sa fie nevoie de "flash" sau ceva.

+1

 

Daca vad de la distanta o masina pe banda de viteza dau 1-2 flash-uri scurte. Evident, daca e in depasire am rabdare... dar daca se baga in depasire chiar in fata mea si ma obliga sa pun frana (ceea ce se numeste neacordare de prioritate) ii tin faza lunga pana ma satur.

Daca nu s-a dat la o parte de la cele 1-2 flash-uri si ajung in spatele lui las semnalul stanga in semn ca vreau sa depasesc.

Marea majoritate se dau la o parte, dar mai dai de nesimtiti care "vor sa te educe". Are loc berechet sa se duca pe banda a 2-a sa mearga cu viteza aia, dar nu... el vrea sa te invete minte. Ca deh... daca el merge cu viteza legala tu de ce sa mergi mai repede?

 

Iti spun eu de ce: in codul rutier scrie clar ca trebuie sa stai pe banda cea mai din dreapta care este libera. Daca eu vreau sa depasesc viteza legala, o fac pe raspunderea mea si este dreptul meu sa fac asta. NU este dreptul tau sa faci pe justitiarul. Nu-ti convine ca merg repede? Suna la politie si reclama ca merg cu viteza peste cea legala. Asa se face in tarile civilizate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.