Jump to content

o chestie ciudata referitor la debitmetru


bogdyy

Recommended Posts

Salut baieti dupa cum uni au citit intr-un topic mai vechi de al meu problema mea este ca mi sa dereglat debitmetru la un urs din 1988 motor m40 318i,in momentul de fata se manifesta foarte''urat'' cand ai dau cheie la masina de la 0 turati plecaca la 4000 turati fara sa o accelerez timp de 5 minute dupa aceia a-si mai revine asa.....,chestia este ca am gasit debitmetru pt. motorul meu dar inainte sa al iau am chemat un prieten cu un bmwu urs cu motor exact ca al meu si am luat debitmetru lui de pe masina timp de cateva minute sa al pun pe a mea sa mai ma conving inca odata ca e din debitmetru,dupa ce am pus debitmetrul lui bun am dat cheie si am observat ca nu mai facea cum facea cu al meu dar dupa cateva secunde mi se oprea motorul ,am mai dat inca 5 chei la masina si tot asa facea,dupa aceasta faza am intrebat un mecanic si mi-a spus ca daca iau alt debitmetru bun trebuie reprogramat pt. ca eu am mers cu cel dereglat un timp si motorul ''sa invatat'' cu cel dereglat,acum vreau sa va intreb asa este cum spune acel mecanic?salut.
Link to comment
Share on other sites

Exista un proces de adaptare al unor corectii ale ECU la debitmetru, regulator de relanti, sonda lambda. Din cate stiu, la motoarele mai vechi poti reseta aceste corectii prin deconectarea acumulatorului pentru 10-15 minute.

Cel putin la E34 asa era.

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti dupa cum uni au citit intr-un topic mai vechi de al meu problema mea este ca mi sa dereglat debitmetru la un urs din 1988 motor m40 318i,in momentul de fata se manifesta foarte''urat'' cand ai dau cheie la masina de la 0 turati plecaca la 4000 turati fara sa o accelerez timp de 5 minute dupa aceia a-si mai revine  asa.....,chestia este ca am gasit debitmetru pt. motorul meu dar inainte sa al iau am chemat un prieten cu un bmwu urs cu motor exact ca al meu si am luat debitmetru lui de pe masina timp de cateva minute sa al pun pe a mea sa mai ma conving inca odata ca e din debitmetru,dupa ce am pus debitmetrul lui bun am dat cheie si am observat ca nu mai facea cum facea cu al meu dar dupa cateva secunde mi se oprea motorul ,am mai dat inca 5 chei la masina si tot asa facea,dupa aceasta faza am intrebat un mecanic si mi-a spus ca daca iau alt debitmetru bun trebuie reprogramat pt. ca eu am mers cu cel dereglat un timp si motorul ''sa invatat'' cu cel dereglat,acum vreau sa va intreb asa este cum spune acel mecanic?salut.

136496[/snapback]

 

 

Nu are nici o treaba cu reprogramarea sau cu "invatatul".Verifica codul debitmetrului,sa fie la fel cu cel pe care il ai pe masina,nu conteaza ca sunt motoare identice.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.