Jump to content

V-ati colanta masina?


Laur R.

  

270 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cei care zic nu sa zica si de ce, cum s-au interesat despre procedeu, argumente, etc! Multi habar nu au despre colantare, cum se face, procedee, etc dar arunca si eu cu muc** in fasole, gen: "raspuns nu"!

 

votat da, pentru ca:

-Exista cateva firme specializate in bucuresti care ofera garantie; in plus, folosesc procedee speciale atat la aplicare cat si la decolantare astfel incat vopseaua nu are de suferit!

In plus, cunosc atat oameni care au masina colantata cat si oameni care au colantat-o in mod reprtat dorind sa-si schimb culoarea o data pe an si sunt toti super multumiti!

 

:laugh: cum se face? sunt ceva incantatii care se fac apoi se arunca din elicopter folia peste masina de la fix 146,78 metrii? sau, pe scurt, se lipeste folia pe masina frecandu-se cu o racleta si indoind-o dupa colturi?

si ce daca unele firme dau garantie? la ce se refera garantia? ca daca iti zgarie cu cutterul vopseaua undeva o s-o revopseasca sau daca intr-un loc va erupe rugina sub folie vor revopsi elementul ala? ma indoiesc... garantia aia se refera la folie, ca daca se dezlipeste sau crapa iti lipesc ei alta... fix pix...

 

in Arad vad din ce in ce mai des masini foarte scumpe colantate, Cayenne-uri, Q7, A8, 7-are... mi se pare o chitrosenie infinit mai mare decat montarea GPL pe masinile scumpeC

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

in Arad vad din ce in ce mai des masini foarte scumpe colantate, Cayenne-uri, Q7, A8, 7-are... mi se pare o chitrosenie infinit mai mare decat montarea GPL pe masinile scumpeC

 

Probabil fac asta in ideea de a proteja vopseaua pe timp de iarna, sau poate vor sa revina candva la culoarea originala.

Link to comment
Share on other sites

si in constanta sunt cateva cayenne-uri si x6 colate ...

eu am vazut in germania acum 2 ani ... masini care au fost taxiuri achizitionate de la 0km si aveau vreo 300k+ km si dupa ce s-a dat jos folia masina era impecabila exterior , ziceai ca-i noua ... deci se poate ;)

Link to comment
Share on other sites

Cei care zic nu sa zica si de ce, cum s-au interesat despre procedeu, argumente, etc! Multi habar nu au despre colantare, cum se face, procedee, etc dar arunca si eu cu muc** in fasole, gen: "raspuns nu"!

 

votat da, pentru ca:

-Exista cateva firme specializate in bucuresti care ofera garantie; in plus, folosesc procedee speciale atat la aplicare cat si la decolantare astfel incat vopseaua nu are de suferit!

In plus, cunosc atat oameni care au masina colantata cat si oameni care au colantat-o in mod reprtat dorind sa-si schimb culoarea o data pe an si sunt toti super multumiti!

 

Sigur ai citit titul topicului?

E un sondaj foarte simplu, nu e nevoie de eseuri.

 

Atâta timp cât se vede cã e vorba de un colant, mie nu-mi place, aºa cã nu mi-aº colanta maºina.

ĂnsĂŁ nu vĂŁd de ce ar trebui date explicaĂžii fiind vorba de alegerea pe care o face fiecare ĂŽn cazul maÂşinii proprii.

 

Un colant nu va avea niciodatĂŁ aspectul tablei vopsite, pur Âşi simplu nu se poate.

Link to comment
Share on other sites

Am un vecin cu un Touareg colantat carbon inchis. Nu comentez aspectul, tine de gusturile fiecaruia si mie personal nu imi place folia imitatie de carbon. Dar m-am uitat de curiozitate la calitate si mi se pare foarte bine pus colantul, ma refer la chestii marunte de rabdare de chinez, ca sa sa pui un colant pe o capota nu mi se pare mare inginerie.

 

Personal mi-am colantat plafonul si difuzorul de la bara spate. La plafon a iesit ok, cu o singura mentiune, GTI-ul nu avea bari de-a lungul plafonului cum are BMW-ul, pentru montat suportii de skiuri, asa ca nu prea s-a putut "pierde" sau ascunde marginea colantului, deci chestia asta e de luat in seama la colantarea totala. Apoi, la difuzorul de la bara, am zis ca n-are sens sa mai taie separat si capacelul de la carligul de tractare si sa ii dea totul dintr-un bucata. A fost o inspiratie proasta, la o spalare a masinii jetul a rupt colantul din jurul capacelului asa ca a trebuit refinisat.

Link to comment
Share on other sites

Nimic nu poate fi mai frumos pe o masina, fie ea sport sau eleganta, decat o vopsea de calitate bine intretinuta. Mai ales anumite culori care ofera o profunzime si o dinamica extraordinara a luminilor si umbrelor care evidentiaza formele masinii sunt inegalabile in fata oricarei colantari.

 

Colantarea, folie carbon, aspect mat, sunt chestii de moda care vin si trec.

 

Sa nu mai spun ca unele colantari reflecta la marea arta definitia cuvantului kitch :p

Link to comment
Share on other sites

votat DA. Am avut ocazia sa vad mai multe masini in club colantate si rezultatul era ok. Exista clar si dezavantaje pe termen lung, dar ca alternativa la o revopsire totala a masinii parca as incerca si o astfel de optiune.
Link to comment
Share on other sites

hahahahaha LOL

 

@Ciupanezu - In principiu ai dreptate... dar mor cand vad pareri bazate pe nimic. Gen... "Mai fac si io un post, ca ie cool"! :)

 

Nu trebuie sa am un motiv ca sa-mi8 placa sau nu 8)

 

Arata a ieftin , a improvizatie si desface jumate din msiana pentru colantare .

Link to comment
Share on other sites

Arata bine lucrarea la E90-ul alb, mai ales ca se face si interiorul. Desi vad ca nu au dat jos chederele, poate s-ar fi pierdut si mai bine. Insa am sesizat la multe masini ca se zgarie partea interioara, ma gandesc ca si folia aia se rupe.
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu - In principiu ai dreptate... dar mor cand vad pareri bazate pe nimic. Gen... "Mai fac si io un post, ca ie cool"! :)

 

Avatarul tĂŁu sugereazĂŁ faptul cĂŁ te piÂşi pe TDI-uri.

La fel cum tu ĂŽĂži exprimi pĂŁrerea fĂŁrĂŁ sĂŁ ai neapĂŁrat argumente, la fel o fac Âşi alĂžii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.