Jump to content

DIY - Vopsit etriere


Calin

Recommended Posts

M-am distrat si eu azi umpic si m-am gandit sa fac si eu un Diy despre vopsire etriere. Stiu ca mai sunt cateva dar eu am facut ceva mai complicat. Am facut la toate rotile si a durat vreo 6 ore cu tot cu bere.

 

Aveti nevoie de:

-spritz-kit

-vopsele (negru si argintiu) eu astea le-am folosit

-trusa scule

-banda pt. izolat

-wd-40

-diluant, spray vaselina, alte solutii

 

Ca sa iasa bine se demonteaza tot, nu se vopseste la fata locului, iasa naspa.

Se demonteaza etrier, suport, siguranta, disc de frana.

Toate piesele se curata cu smirglu, se degreseaza dupa care dati un strat de spritz-kit. Lasati sa se usuce dupa care mai dati un strat.

Se aplica 2-3 straturi de vopsea si se lasa sa se usuce.

Montati totul la loc si gata, a iesit impecabil.

Cand montati la loc senzorul de frana, dati cu spray de contact din belsug pe el. Ce se vede gri in poze este spritz-kitu, argintiul nu se vede asa bine

Eu personal am folosit si un strung ca sa curat mai bine discurile.

Cam atat si iasa perfect. Am folosit culoarea negru pt. etrieri si suportul lor si argintiu pt. sigurante.

Pun si ceva poze

post-8540-1220374268_thumb.jpg

post-8540-1220374276_thumb.jpg

post-8540-1220374285_thumb.jpg

post-8540-1220374293_thumb.jpg

post-8540-1220374301_thumb.jpg

post-8540-1220374308_thumb.jpg

post-8540-1220374316_thumb.jpg

post-8540-1220374324_thumb.jpg

post-8540-1220374331_thumb.jpg

post-8540-1220374340_thumb.jpg

post-8540-1220374350_thumb.jpg

post-8540-1220374360_thumb.jpg

post-8540-1220374369_thumb.jpg

post-8540-1220374377_thumb.jpg

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Arata dragut. E interesant insa de urmarit cat de mult rezista vopseaua la variatiile de temperatura la care este supusa.

 

Cred ca nu ar fi trebuit vospsita partea discului de frana care intra in contact cu janta. O buna parte din caldura se disipa prin janta, iar vopseaua si grundul actioneaza ca un izolator termic.

Link to comment
Share on other sites

Arata dragut. E interesant insa de urmarit cat de mult rezista vopseaua la variatiilede temperatura la care este supusa.

Cred ca nu ar fi trebuit vospsita partea discului de frana care intra in contact cu janta. O buna parte din caldura se disipa prin janta, iar vopseaua si grundul actioneaza ca un izolator termic.

 

mult nu o sa reziste, asta-i clar, oricum praful de la ferodo-uri se depune, n-ai ce-i face. Oricum rezista mai mult decat daca le-as fi dat numai cu vopsea-spray

Vopseaua o sa reziste, e o vopsea pt. tobe esapament, bloc motor, etc. Chestii care se incalzesc, pe tub scria ca rezista pana la 150 grade, nu cred sa se incalzeasca asa tare.

 

Cat despre partea din fata a discului si eu m-am gandit ca o sa actioneze ca o bariera termica intre janta si disc dar n-am mai avut rabdare sa le izolez.

Vopseaua contine si mult metal in ea iar spritz-kit am dat numai o mana, mai mult gazat.

Cand se fac urate le vopsesc iar.

 

No caline acuma-ti pusca discurile de frana :twoup:)

 

Cum mai mergi la servici ?

 

sper ca-mi da VAG-ul vreo rabla :twoup:

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

caline caline :twoup: nimeni nu ma lasa sa dau jantele :twoup:), iti dai seama ca inainte sa le pun sus voi vopsi etrierele si poate butucul cu Diamond Black :D ceva in genu la ce a dat razvan gavan :D ca mi-a ramas 1 tub sprey cu vopsea :) de la MB... de ma apuca nebuniile le si lacuiesc :D ca am si lac :P
Link to comment
Share on other sites

Arata dragut. E interesant insa de urmarit cat de mult rezista vopseaua la variatiilede temperatura la care este supusa.

Cred ca nu ar fi trebuit vospsita partea discului de frana care intra in contact cu janta. O buna parte din caldura se disipa prin janta, iar vopseaua si grundul actioneaza ca un izolator termic.

 

... pe tub scria ca rezista pana la 150 grade, nu cred sa se incalzeasca asa tare.

No caline acuma-ti pusca discurile de frana :twoup:)

 

Cum mai mergi la servici ?

 

sper ca-mi da VAG-ul vreo rabla :twoup:

 

doar 150 C ? discurile de frana dezvolta temperaturi muuult mai mari, gandeste-te doar ca atunci cand sare apa pe ele si sunt incinse de la franare, apa se evapora imediat...

 

daca imi aduc bine aminte, aliajele discurilor de frana din otel sunt facute sa reziste la temperaturi de peste 1300C iar cele din ceramica la cca. 14000C, adica foarte mult !

 

anyway, optic arata super fain!

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

Chestii care se incalzesc, pe tub scria ca rezista pana la 150 grade, nu cred sa se incalzeasca asa tare.

 

:twoup: Crezi tu.. ajung la peste 6-700grade la franari mai puternice

Eu am reusit sa le inrosesc pe ale mele dupa 2-3 opriri consecutive de la 180-200 la 0 (aproape blana frana).. 150grade in nici un caz nu aveau :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Chestii care se incalzesc, pe tub scria ca rezista pana la 150 grade, nu cred sa se incalzeasca asa tare.

 

:twoup: Crezi tu.. ajung la peste 6-700grade la franari mai puternice

Eu am reusit sa le inrosesc pe ale mele dupa 2-3 opriri consecutive de la 180-200 la 0 (aproape blana frana).. 150grade in nici un caz nu aveau :twoup:

 

discul ca atare normal ca se incalzeste mai mult de 150 grade, n-am zis ca nu, se incalzeste mai tare acolo unde actioneaza placutele. La partea din fata care este in contact cu janta nu cred sa ajunga la 600grade.

Link to comment
Share on other sites

metalul, in special otelul, este cek mai bun conductor electric si termic... ceea ce inseamna ca temperatura se trasnmite destul de rapid si aproape constant in cam toata masa discului...

 

in fine, vom vedea cam cum or sa arate discurile lui Calin78 peste 3 luni...

 

efectul optic, repet, e misto, doar ca va trebui sa iei in calcul si celelalte spuse pe topicul asta cu gradele alea...

 

bafta maxima !

Link to comment
Share on other sites

Topicul asta devine plictisitor, pana la urma nu il poate deranja decat pe el daca vopseaua se va coji.

Nici vb sa se cojeasca , eu am de 2 ani , am dat vopsea de etrieri dinaia cica "speciala" pt asa ceva , daca cauti topicu il mai gasesti :twoup: imi faceam probleme ca se incing sau se blocheaza etrierii datorita faptului ca nu i-am desfacut si am dat pe ei cu vopsea

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Eu mi le-am vopsit pe ale mele asta-primavara cu vopsea pe baza de ulei (cred ca era policolor la cutie normala, de metal), cu o periuta de aia mica pentru pictat :) . Vopseaua arata ca in prima zi, n-am folosit nici primer, nici nimic, amm curatat doar rugina cu o perie de sarma. :)
Link to comment
Share on other sites

pot sa te intreb si eu ce culoare are masina ? din poze nu se vede...

daca la mine te referi , e albastra inchis

 

si ce culori ai folosit? ai vopsit etrierii albastru inchis sau negru?

Albastru deschis , aia a fost ce am gasit , am cautat vopsea speciala de etrieri.Pana intr-un final dinaia am folosit.

Link to comment
Share on other sites

Albastru deschis , aia a fost ce am gasit , am cautat vopsea speciala de etrieri.Pana intr-un final dinaia am folosit.

 

parca m-ar tenta si pe mine, oricum tre sa schimb placutele in curand, si daca tot desfac, sa fac si o vopsire :)

masina mea este albastru inchis.

voi folosi argintiu si inca o culoare...

banuiesc ca albastru inchis pentru etrieri?

cine isi da un pic cu parerea ce culoare ar sta mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Albastru deschis , aia a fost ce am gasit , am cautat vopsea speciala de etrieri.Pana intr-un final dinaia am folosit.

 

parca m-ar tenta si pe mine, oricum tre sa schimb placutele in curand, si daca tot desfac, sa fac si o vopsire :)

masina mea este albastru inchis.

voi folosi argintiu si inca o culoare...

banuiesc ca albastru inchis pentru etrieri?

cine isi da un pic cu parerea ce culoare ar sta mai bine?

tot un albastru ? sa nu para un fel de pom de craciun , sau poate rosu desi parerea mea e ca e cam banal

Link to comment
Share on other sites

si eu m=-am gandit la un albastru, numai sa gasesc o nuanta asemanatoare...

daca nu gasesc aceeasi nuanta de albastru, cred ca le-as face negre. argintii, aceeasi culoare cu a jantelor nu ar merge?

ba da , dar cred ca nu prea s-ar vedea argintiu ,cu rotile argintii :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.