Jump to content

un mic joc in volan!


Recommended Posts

am un mic joc in volan.

masina este e34 520i din '95.

cu motorul oprit se invarte in gol cca 2o grade,poate e in tolerante,dar ma enerveaza.

am schimbat capetele de bara,bieletele antiruliu si semicaseta.

joc in acele brate(steering arm) care intra in semicaseta nu am.

intrebarea este urmatoarea:in afara de caseta de directie ce mai poate fi???flansa de cauciuc cu 4 suruburi care e pe tija de la volan?

Link to comment
Share on other sites

am un mic joc in volan.

masina este e34 520i din '95.

cu motorul oprit se invarte in gol cca 2o grade,poate e in tolerante,dar ma enerveaza.

am schimbat capetele de bara,bieletele antiruliu si semicaseta.

joc in acele brate(steering arm) care intra in semicaseta nu am.

intrebarea este urmatoarea:in afara de caseta de directie ce mai poate fi???flansa de cauciuc cu 4 suruburi care e pe tija de la volan?

verifica si crucea de la axul volanului

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu , asa pare a fi.. tu ai servo simplu sau servotronic ? Din VIN reiese ca ar fi servotronic.. Stiu ca a fost destul de rara optiunea asta...

Ma gandesc ca poate e la piesa nr 1, unde sunt zimtii sau in capat la 2-3

EU ma uit la STEER.COL.-LOWER JOINT ASSY.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

servotronic e bunicul lui Active steering... pe e34

Regleaza raspunsul volanului in functie de viteza....la viteze mici raspunde mai bine si la viteze mari e mai putin asistata. ceva de genul asta...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

nu stie nimeni?

 

Salut

Cel mai probabil e joc in caseta de directie. E o problema comuna la E34 (E32). Exista un surub de reglaj dar, in functie de uzura, pot aparea alte neplaceri : volanul merge mai greu, sau s-ar putea sa nu mai revina singur dupa viraj. Ca rezolvare ai putea sa cauti o caseta second, dar care cu siguranta va avea joc, poate doar mai mic si mai putin deranjant. Jocul nu-l vei putea simti decit cu caseta pe masina, asa incit daca cumperi din dezmembrari s-ar putea sa incerci citeva pina sa gasesti una acceptabila. Eu am schimbat acum citava vreme la un E34, si am gasit una care era mult mai buna decit a mea si m-a costat 100 ron. O alta varianta e sa o reconditionezi pe a ta; gasesti o firma care se ocupa de asa ceva si ofera garantie. Exista posibilitatea ca tu sa o dai pe a ta si ei sa-ti dea una reconditionata. Care functioneaza (si arata) ca una noua. Pentru un Opel Vectra am dat caseta veche si 1500 ron. Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

am rezolvat!!! :) :lol:

 

problema era de aici http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=30

 

piesa 1,piulita.

 

aveam mare joc in tija,am strans-o si nu mai am joc.rolul ei este de a culisa volanul pe inaltime.daca se strange prea tare nu se mai poate regla volanul pe inaltime.

 

se poate verifica usor.se baga mana in compartimentul motor si se apuca de tija volanului care intra in caseta de directie,apoi miscati de ea sus-jos.cineva se uita sub bord,exact sub pedala de frana(trebuie desfacut plasticul ce acopera pedalele.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...

ceau :twoup:

 

asa si?

 

cred ca majoritatea posesorilor de e34 au problema cu piulita din poza de mai jos.este a treia oara cand o strang!!!!

 

mecanicul meu zice ca ar avea joc si intre caneluri,acolo unde culiseaza volanul pe inaltime.are dreptate el dar nu are cui sa explice,ca eu pricep greu.

 

piesa 1 http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=30

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=30

 

post-24010-1280427133_thumb.jpgpost-24010-1280427133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.