Jump to content

Vand GROM AUDIO - magazie mp3 digitala


Recommended Posts

magazia de CD uri functioneaza in 2 feluri:

 

1. digital - > cablu coaxial magazie CD -> DSP

2. analog - > cablu (6 fire parca) magazie CD -> modul audio ( BM24 sau BM54) -> DSP

 

 

deci: DSP ul poate prelua semnalul audio de la magazia de CD uri si pe calea magazie CD (analog) - modul audio - > DSP

 

normal o masina din fabrica cu DSP vine doar cu cablul coaxial dar daca tu vrei ( sau faci retrofit de DSP) poti folosi magazia pe analog. sunetul odata ajuns in BM il da la DSP pe aceeasi cale pe care da si sunetul de radio

 

PS: S/PDIF foloseste transmisie pe fibra optica, pe langa faptul ca sunetul e digital nu are nici o legatura cu conexiunea pe cablu coaxial

 

@chas3 - nu e optic, e coaxial :rolleyes: ( gen cablu tv dar mai mic, nu cablu de fibra optica)

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Inseamna ca DSP-ul de la versiunea cu mufele de 3/6 pini pentru magazie, o fi diferit. Daca ar fi acelasi DSP, ar avea nevoie de inca un modul sa converteasca semnalul.

 

 

pui problema dintr un alt punct de vedere si probabil paul de aia nu intelege. DSP ul nu are nici o treaba cu cablul ala de la magazie de 3/6 pini. ala se duce la BM. ideea e ca DSP ul are atat intrare pt sunet analog ( de la BM si de la ULF) cat si intrare pentru sunet digital ( direct de la magazia CD prin cablu coaxial). acum cand tu comuti pe CD, ca i dai sunetul prin digital direct in DSP sau prin analog prin BM apoi in DSP, pentru DSP e ok, el ia sunetul ori de de pe analog, ori de pe digital.

 

 

LE: de exemplu am vazut DSP2 ca nu voia in nici un fel sa ia sunetul din magazia pe coaxial, se auzea numai tz tz tz tz......asa ca singura solutie a fost punerea cablului analog magazie CD -> BM si a mers fara probleme

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

deci: DSP ul poate prelua semnalul audio de la magazia de CD uri si pe calea magazie CD (analog) - modul audio - > DSP

 

PS: S/PDIF foloseste transmisie pe fibra optica, pe langa faptul ca sunetul e digital nu are nici o legatura cu conexiunea pe cablu coaxial

Despre ce modul audio e vorba?

 

PS: Conexiunea S/PDIF nu are legatura cu mediul prin care se face transmisia de date. Mediul poate fi optic sau electric. Vezi si link-ul din postul meu anterior.

Link to comment
Share on other sites

Despre ce modul audio e vorba?

 

PS: Conexiunea S/PDIF nu are legatura cu mediul prin care se face transmisia de date. Mediul poate fi optic sau electric. Vezi si link-ul din postul meu anterior.

 

 

modul audio BM24 sau BM54. magazia CD funcioneaza pe modul analoc in acelasi mod atat pe masinile DSP cat si pe cele non DSP. sunetul audio ajunge din magazia CD in modul BM24(54) si de acolo merge in DSP. pana acum m am gandit doar la masinile cu navi si modul audio in portbagaj dar presupun ca si pentru masinile cu MID e aceeasi chestie.

 

da,scuze, m am grabit si eu putin legat de S/PDIF, eu ma gandeam strict la cabluri, S/PDIF vs COAXIAL

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

Deci zici ca poti conecta echipamentul la intrarea analogica de pe modulul radio.

Este activata tot timpul sau trebuie sa schimbi ceva in programare, ca sa stie DSP sa comute pe acea intrare in loc de cea digitala?

Sau daca nu primeste nimic pe digitala comuta automat pe cea analogica?

Link to comment
Share on other sites

la treaba asta nu m as putea pronunta sigur dar am vazut retrofit de DSP cu modul BM24. initial magazia de cd era legata normal pe analog, dupa retrofit si conectarea magaziei pe digital direct la dsp, a mers din prima fara nici o codare, resoftare. a fost nevoie totusi de recodare ( cu NCS) pentru ca modulul radio sa scoata sunetul bine pt DSP ( inainte de recodare se auzea bugy pe radio, probabil semnalul dat de BM pe iesire era de nivel prea mare pentru intrarea dsp ului)

 

din practica experimentata de mine pot spune ca trebuie sa mearga pe analog sau pe digital fara o codare ...........

 

teoretic ai putea spune ca face comutarea automata....acum daca i ai da semnal si pe digital si pe analog in acelasi timp, nu stiu cum ar reactiona :)

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

Deci zici ca poti conecta echipamentul la intrarea analogica de pe modulul radio.

Este activata tot timpul sau trebuie sa schimbi ceva in programare, ca sa stie DSP sa comute pe acea intrare in loc de cea digitala?

Sau daca nu primeste nimic pe digitala comuta automat pe cea analogica?

 

 

azi a sosit interfata, azi am montat-o, nu a fost nevoie de nici o codare ( eu oricum foloseam magazia pe cablul vechi analog, pe coaxial nu mi a mers niciodata, nu stiu de ce, probabil intrarea digitala din DSP e busita)

 

http://www.youtube.com/watch?v=aNOjHFPyIIE

Link to comment
Share on other sites

Super!

 

Cum se vad piesele de pe iPOD, apar tot ca CD-uri parca, dar cu cate track-uri fiecare?

Cate piese admite, este vreo limitare?

Unde ai iPOD-ul, in portbagaj, sau ai tras fire pana in habitaclu?

Link to comment
Share on other sites

ipod ul e in portbagaj ca interfata vine cu cablu scurt, daca vrei cablu pana in fata, iti cumperi separat. Piesele se vad cam aiurea, afiseaza song, artist, album in ordinea asta dar daca textul e mai lung nu apare decat prima parte din text apoi trece la artist , apoi la album si apoi de la capat. nu prea imi place treaba asta. cele 6 CD uri sunt emulate asa:

 

 

CD 1 - selectezi asta si poti schimba melodiile de pe iPod, deci controlul full din iPod

CD2 - CD6 - fiecare CD e folosit pentru o lista de pe ipod, deci poti pune pe ipod maxim 5 liste de melodii , fiecare lista fiind desenmata unui CD. nu stiu daca exista limita de melodii intr o lista

Link to comment
Share on other sites

Eu daca am navigatie 16/9 dar fara DSP si fara magazie de cd imi pot pune asa ceva? Unde mai exact se monteaza ca m-am uitat in portbagaj la modulul radio sau cum ii zice si nu vad nici o mufa libera unde s-a putea conecta ceva?

Mersi .

Link to comment
Share on other sites

Eu daca am navigatie 16/9 dar fara DSP si fara magazie de cd imi pot pune asa ceva? Unde mai exact se monteaza ca m-am uitat in portbagaj la modulul radio sau cum ii zice si nu vad nici o mufa libera unde s-a putea conecta ceva?

Mersi .

 

 

da , poti folosi. daca nu ai magazie de CD ai nevoie ori de cablurile de magazie ( alimentare si audio), ori doar alimentare si tragi 3 fire la modulul radio

Link to comment
Share on other sites

da , poti folosi. daca nu ai magazie de CD ai nevoie ori de cablurile de magazie ( alimentare si audio), ori doar alimentare si tragi 3 fire la modulul radio

Din cate imi aduc aminte parca ai tu acele cabluri. Imi poti trimite un pret pe PM la ele. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa fie aceasi chestie, insa sunt 2 interfete diferite. Daca mergea xCarlink pe modele de BMW perfect ( fara zgomot de fundal si blocari ), atunci fii sigur ca nu mai ma chinuiam sa aduc GROM.

Am avut prea multa bataie de cap cu xCarLink si alte modele de interfete pt BMW facute in China ( pentru alte marci xCarlink si DMC merg PERFECT, insa pt BMW situatia este diferita ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

PRET DE VARA: 499 RON

 

Salutare!

 

Nu am mai primit nici o veste de la tine.

 

Ai aflat daca sitemul bluetooh activeaza automat sistemul audio in cazul in care ai inchisa unitatea audio sau reglat la un nimel minim?

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Nu am mai primit nici o veste de la tine.

 

Ai aflat daca sitemul bluetooh activeaza automat sistemul audio in cazul in care ai inchisa unitatea audio sau reglat la un nimel minim?

 

 

Salut.

Nu am primit niciun raspuns oficial de la Grom inca ( abia ieri am trimis email catre departamentul tehnic de la ei). Mai trimite-mi te rog pe PM ce anume te supara la unitatea GROM ca sa ii pot intreba.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.