Jump to content

probleme abs 520 d 2000


luigio

Recommended Posts

Buna,

Stiu ca s-au mai discutat probleme asemanatoare,dar nu am gasit un caz similar si o rezolvare.

Am un 520d din 2000 cu urmatoarea problema:

La franare usoara in conditii de aderenta f.bune intra abs-ul,peste 60 de km/h nu mai intra

Nu am becuri aprinse in bord gen abs,asc.

La tester a iesit senzor dreapta spate:faulty signal.

Am schimbat senzorii spate intre ei si pe tester da aceeasi eroare.

Stie cineva care sa fie problema:cablaj?modul abs?

 

scuze daca nu am postat cum trebuie,sunt nou pe forum.

Link to comment
Share on other sites

fir intrerupt. verifica sa ai continuitate de la modul pana la senzor.

 

multumesc de raspuns,incepusem sa cred ca nu am postat bine.

Am sa verific continuitatea cu un ap.de masura,poate se mai incalzeste un pic.

Se strica ceva,mai mult de atat,daca merg cu masina asa?

Link to comment
Share on other sites

Nu se strica nimic.

 

 

Am verificat astazi,firele de la senzorul dreapta spate pana in mufa modulului abs au continuitate.

Ce sa mai verific?si firele de la ceilalti senzori?

O fi contrapiesa de la roata dreapta spate,am citit pe forum ca rulmentul ar avea legatura cu abs-ul sau ceva de genul asta.

Ma poate ajuta cineva?cum verific daca in interiorul butucului e totul ok?

Unitatea abs as lasa-o ultima ca e ce-a mai costisitoare.

astept pareri,multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am verificat astazi,firele de la senzorul dreapta spate pana in mufa modulului abs au continuitate.

Ce sa mai verific?si firele de la ceilalti senzori?

O fi contrapiesa de la roata dreapta spate,am citit pe forum ca rulmentul ar avea legatura cu abs-ul sau ceva de genul asta.

Ma poate ajuta cineva?cum verific daca in interiorul butucului e totul ok?

Unitatea abs as lasa-o ultima ca e ce-a mai costisitoare.

astept pareri,multumesc!

am verificat si ceilalti senzori+fire,totul e ok,au continuitate.

Link to comment
Share on other sites

Buna,

Stiu ca s-au mai discutat probleme asemanatoare,dar nu am gasit un caz similar si o rezolvare.

Am un 520d din 2000 cu urmatoarea problema:

La franare usoara in conditii de aderenta f.bune intra abs-ul,peste 60 de km/h nu mai intra

Nu am becuri aprinse in bord gen abs,asc.

La tester a iesit senzor dreapta spate:faulty signal.

Am schimbat senzorii spate intre ei si pe tester da aceeasi eroare.

Stie cineva care sa fie problema:cablaj?modul abs?

 

scuze daca nu am postat cum trebuie,sunt nou pe forum.

 

nu stie nimeni ce as putea face sa remediez problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
daca ai fi cautat atent ai fi gasit, si eu am avut aceeasi problema, la mine coroana unui rulment, care are niste pastile magnetice integrate pe care citeste senzorul, era ciupita; te poti uita atent prin gaura senzorului cu o lanterna in timp ce invarte cineva usor de roata pentru a vedea problema; diagnostul e clar unde-l vede testerul; posibil sa mai fie si centrala de abs, dar putin probabil
Link to comment
Share on other sites

bytzu si eu am aceeasi problema ... m-am cam saturat deja, firele au continuitate... am mai masurat si senzorii, cel din spate mai indica ceva , cel din fata mai putin ... dar imi cade si kilometrajul nu numai abs-ul :( , + ca de curand am mers 500 km fara nici un bec aprins, totul este aleator, ma gandesc deja ca problema la mine este calc de ABS, nu prea imi vine sa arunc banii pe senzori :( , am pus-o si pe tester si imi apare mai mult ca ar fi problema din spate (stanga) apare si senzorul fata dar se mai reseteaza singur si asta in conditiile in care kilometrajul cade mai rar decat abs-ul ... toata problema este pe partea stanga sau calc de ABS, m-ai ajuta sa facem o proba cu calculatorul tau de ABS ?
Link to comment
Share on other sites

daca ai fi cautat atent ai fi gasit, si eu am avut aceeasi problema, la mine coroana unui rulment, care are niste pastile magnetice integrate pe care citeste senzorul, era ciupita; te poti uita atent prin gaura senzorului cu o lanterna in timp ce invarte cineva usor de roata pentru a vedea problema; diagnostul e clar unde-l vede testerul; posibil sa mai fie si centrala de abs, dar putin probabil

 

 

poti detalia putin....deci,scot senzorul si prin gaura respectiva,ce ar trebui sa vad?cum trebuie sa fie coroana?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

bytzu si eu am aceeasi problema ... m-am cam saturat deja, firele au continuitate... am mai masurat si senzorii, cel din spate mai indica ceva , cel din fata mai putin ... dar imi cade si kilometrajul nu numai abs-ul :( , + ca de curand am mers 500 km fara nici un bec aprins, totul este aleator, ma gandesc deja ca problema la mine este calc de ABS, nu prea imi vine sa arunc banii pe senzori :( , am pus-o si pe tester si imi apare mai mult ca ar fi problema din spate (stanga) apare si senzorul fata dar se mai reseteaza singur si asta in conditiile in care kilometrajul cade mai rar decat abs-ul ... toata problema este pe partea stanga sau calc de ABS, m-ai ajuta sa facem o proba cu calculatorul tau de ABS ?

Salut , cel mai probabil lucru este ca si ECU de la ABS sa fie stricat, deci nu pompa de la ABS ci partea electronica(modulul). Cu putin noroc o poti gasii la dezmembrari cu vreo 250€.Multe E39 au problema asta mai ales modele pre-facelift, deci inainte de septembrie 2001.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salut , cel mai probabil lucru este ca si ECU de la ABS sa fie stricat, deci nu pompa de la ABS ci partea electronica(modulul). Cu putin noroc o poti gasii la dezmembrari cu vreo 250€.Multe E39 au problema asta mai ales modele pre-facelift, deci inainte de septembrie 2001.

 

 

 

dupa multi bani aruncati pe diagnoze,senzori,abs..............

la trado motors iasi am gasit raspunsul:rulmentul dreapta spate avea ditamai gaura in coroana abs.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.