Jump to content

E91 2.0d M359


mmneg

Recommended Posts

Cand am comentat ca E90 325 automat este o afacere proasta

 

Deacord, asa este :good: benzinar 320/325/330 A cabrio/coupe sau E90 320/325/330 A sedan sau E60 530 A este o afacere foarte proasta, mananca din portofel fara JENA ( bani aruncati pe benzina aiurea pt nazul, moftul,fandoseala, smecheria, de a nu schimba vitezele manual) in raport cu performantele, as lua oricand un diesel automat ( A + diesel = love )... de ce ? fiindca de 12 ani de cand conduc masini diesel nu am dat niciodata gres, fiindca cunosc motorul diesel si stiu ce sa inlocuiesc la timp inainte sa pice, nu te lasa la greu

 

P.S. Parere absolut personala, comparabil ca si cum as conduce un 1,6 benzina indiferent de marka si vre-o 100CP sau pe acolo.....consuma aberant de mult adica 12-13 % in oras si performate 0 dar 0 TRIST

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Mai baieti, aici nu e topic benzina vs diesel, puteti sa aveti discutia asta pe topicul adecvat.

 

Daca e sa ma iau dupa ce spui, si un M este o porcarie pentru ca oricand va exista un diesel sa te duca din punctul A in punctul B cu un consum minim la jumatate si performante apropiate, iar pe langa asta ma exista si o gramada de fraieri care sa dea banii pe el.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

145.350 - 24.09.2012

-schimbat brat inferior dreapta fata.

-rezolvat geometria. Volanul sta drept. Totul ok.

 

A scazut consumul cu jantelele noi cu 225 pe spate (fata de 255 anterior) dar din punctul de vedere al look-ului si al tinutei de drum nu exista comparatie.

 

Am patit o chestie ciudata la 320, din cauza scaunelor sport care imi imbraca spatele, mi s-a facut rau stand in dreapta.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
frumos e90-ul , dar pt un 2.5 consumul este foarte mare , deja consuma cat 535i-ul meu , si nu are nici-o treaba ca putere ... ma gandeam ca 2.5-ul de pe e90 la-u facut mai economic , dar se pare ca nu ...! oricum bafta cu masina , e foarte frumoasa mai ales negru ! Edited by baz
Link to comment
Share on other sites

frumos e90-ul , dar pt un 2.5 consumul este foarte mare , deja consuma cat 535i-ul meu , si nu are nici-o treaba ca putere ... ma gandeam ca 2.5-ul de pe e90 la-u facut mai economic , dar se pare ca nu ...! oricum bafta cu masina , e foarte frumoasa mai ales negru !

Si totusi performantele sunt cam aceleasi..

Link to comment
Share on other sites

frumos e90-ul , dar pt un 2.5 consumul este foarte mare , deja consuma cat 535i-ul meu , si nu are nici-o treaba ca putere ... ma gandeam ca 2.5-ul de pe e90 la-u facut mai economic , dar se pare ca nu ...! oricum bafta cu masina , e foarte frumoasa mai ales negru !

E stricata masina lui deaia consuma atat! :frantics:

Vezi ca si a ta daca consuma peste 15 e stricata!! Cat ai vrea sa consume masina asta, 7l/100km?

Link to comment
Share on other sites

baz - dar tu ce 535i ai?

e39 535i 245cp , si consumul meu este de 8.5 - 10 pe autostrada , 14-18 oras si media scot frecvent 12-13 deci in comparatie cu 2.5 de pe e90 care este generatie mai noua consumul mi se pare mare !

 

Si totusi performantele sunt cam aceleasi..

deci iti garantez ca nu are nici o treaba una cu alta !

 

E stricata masina lui deaia consuma atat! :frantics:

Vezi ca si a ta daca consuma peste 15 e stricata!! Cat ai vrea sa consume masina asta, 7l/100km?

am avut e46 330 ci fabricatie 2001 231cp , aveam consum si de 7.5 pe autostrada , deci la un 2.5 de e90 nu ar fi imposibil 7 ...

Edited by baz
Link to comment
Share on other sites

am avut e46 330 ci fabricatie 2001 231cp , aveam consum si de 7.5 pe autostrada , deci la un 2.5 de e90 nu ar fi imposibil 7 ...

 

:D

:thumbsup:

 

tare asta.. m-ai convins sa-mi cumpar si eu unul, nu credeam ca scoate asa consum e46 330i. inseamna ca daca pe autostrada scoate 7,5, pe dn mai scade ceva... pfff

 

deci cumpar 330i e46, da!!

Link to comment
Share on other sites

:D

:thumbsup:

 

tare asta.. m-ai convins sa-mi cumpar si eu unul, nu credeam ca scoate asa consum e46 330i. inseamna ca daca pe autostrada scoate 7,5, pe dn mai scade ceva... pfff

 

deci cumpar 330i e46, da!!

poti sa-ti cumperi ce doresti tu , daca esti fan bmw , un e46 330i este o alegere ideala . orcum multi merg pe conceptia bmw benzinar = consum enorm ! si dau banii pe un 2.0d care de fapt nu are nici o legatura cu ce inseamna marca BMW , dar na atat timp cat ai emblema esti smecher ... [in capul tau] iubesc bmw-urile benzina , si daca reusesc sa vand 535-ul urmatoarea achizitie va fi M5 e39 .........

Link to comment
Share on other sites

poti sa-ti cumperi ce doresti tu , daca esti fan bmw , un e46 330i este o alegere ideala . orcum multi merg pe conceptia bmw benzinar = consum enorm ! si dau banii pe un 2.0d care de fapt nu are nici o legatura cu ce inseamna marca BMW , dar na atat timp cat ai emblema esti smecher ... [in capul tau] iubesc bmw-urile benzina , si daca reusesc sa vand 535-ul urmatoarea achizitie va fi M5 e39 .........

 

Aha, si spui ca noi astia care avem bmw-uri diesel , le avem degeaba... hai sa nu poluam topicul omului.. exista topic benzina vs. diesel daca vrei...

 

On topic..Frumoasa masina!

Link to comment
Share on other sites

Aha, si spui ca noi astia care avem bmw-uri diesel , le avem degeaba... hai sa nu poluam topicul omului.. exista topic benzina vs. diesel daca vrei...

 

On topic..Frumoasa masina!

nu degeaba, este o masina care ai cumparato sa-ti faci treaba cu ea , [masina normala] dar fan bmw nu poti sa-mi spui ca esti atat timp cat ai un diesel , asta e clar!. da ai dreptate sa nu poluam aiurea , masina lui e super frumoasa si chiar are un motor frumusel , atat ca ma gandeam ca 2.5 de pe e90 este mai economic un pic .

Link to comment
Share on other sites

 

deci iti garantez ca nu are nici o treaba una cu alta !

 

 

 

Version Engine Power Torque Acceleration 0–100 km/h

 

E39 535i V8 32V 3498 180 kW (245 PS; 241 bhp) @ 5800 345 N·m (254 ft·lbf) @ 3800 6.9 (man) / 7.6 (aut)

 

E90 325i 2.5 L I6 218 PS (160 kW; 215 bhp) 250 N·m (184 lb·ft) 7.0 s

 

Si totusi , nu e asa mare diferenta..

Link to comment
Share on other sites

nu degeaba, este o masina care ai cumparato sa-ti faci treaba cu ea , [masina normala] dar fan bmw nu poti sa-mi spui ca esti atat timp cat ai un diesel , asta e clar!. da ai dreptate sa nu poluam aiurea , masina lui e super frumoasa si chiar are un motor frumusel , atat ca ma gandeam ca 2.5 de pe e90 este mai economic un pic .

De ce sa nu fi fan BMW daca ai diesel? Asa vorbiti unii de Bmw de parca ar fi nu stiu ce supercar..de parca marca in sine e o masina sportiva. Bmw face masini de serie.. benzina,diesel..etc. Nu esti fan Ferrari daca ai diesel.(asta poti afirma)

Link to comment
Share on other sites

Version Engine Power Torque Acceleration 0–100 km/h

 

E39 535i V8 32V 3498 180 kW (245 PS; 241 bhp) @ 5800 345 N·m (254 ft·lbf) @ 3800 6.9 (man) / 7.6 (aut)

 

E90 325i 2.5 L I6 218 PS (160 kW; 215 bhp) 250 N·m (184 lb·ft) 7.0 s

 

Si totusi , nu e asa mare diferenta..

asta e pe hartie , dar iti garantez ca pe strada e cu totul altceva ! cu start de pe loc 325ul ramane destul in urma 535-ului , de la 100 incolo nici nu se pune problema ...

 

De ce sa nu fi fan BMW daca ai diesel? Asa vorbiti unii de Bmw de parca ar fi nu stiu ce supercar..de parca marca in sine e o masina sportiva. Bmw face masini de serie.. benzina,diesel..etc. Nu esti fan Ferrari daca ai diesel.(asta poti afirma)

multi zic BMW, placerea de a conduce ! care este placerea de a conduce la un 320d sau 520d ! :) bmw in sine este recunoscut pt sportivitate , asta il remarca cel mai bine , ferrari nu fac masini diesel ! deci nu poti face o comparatie . daca vrei diesel de ce nu ei audi vw , mercedes ?!

Link to comment
Share on other sites

Scuze de off topic, eu am BMW diesel si benzina, fiecare iti ofera placerea de a le conduce si fiecare are plusuri si minusuri. Si Porsche s-a decis sa faca super sportiva cu motor diesel, asa ca d-astia de le stiu pe toate legate de BMW numai de bine.

Cum poti tu garanta ca 535 lasa 325 in spate cu mult? Ai condus tu?

Apropo, poate ai vrut sa scrii "iei" in loc de "ei". Tipic atotcunoscatorului de BMW.

Edited by lucianWRC
Link to comment
Share on other sites

asta e pe hartie , dar iti garantez ca pe strada e cu totul altceva ! cu start de pe loc 325ul ramane destul in urma 535-ului , de la 100 incolo nici nu se pune problema ...

 

 

multi zic BMW, placerea de a conduce ! care este placerea de a conduce la un 320d sau 520d ! :) bmw in sine este recunoscut pt sportivitate , asta il remarca cel mai bine , ferrari nu fac masini diesel ! deci nu poti face o comparatie . daca vrei diesel de ce nu ei audi vw , mercedes ?!

 

Hai ca o dam in basme , nu are rost discutia , si despre partea cu diesel , vezi ca exista si 535d E60 , sau mai nou F10 M550d care e mult mai sportiv ca 90% din benzinarele BMW.

Link to comment
Share on other sites

Scuze de off topic, eu am BMW diesel si benzina, fiecare iti ofera placerea de a le conduce si fiecare are plusuri si minusuri. Si Porsche s-a decis sa faca super sportiva cu motor diesel, asa ca d-astia de le stiu pe toate legate de BMW numai de bine.

Cum poti tu garanta ca 535 lasa 325 in spate cu mult? Ai condus tu?

Apropo, poate ai vrut sa scrii "iei" in loc de "ei". Tipic atotcunoscatorului de BMW.

habar nu am am ce inseamna 325i :twitch: frate am mers cu toate tipurile de bmw , inclusiv m5 m6 , m3 , absolut toate modelele ! deci 2.5 nu are legatura cu 3.5, asta trebuie sa fi afon in domeniul bmw sa spui ca 325 se tine cu 535i .

Edited by baz
Link to comment
Share on other sites

Hai ca o dam in basme , nu are rost discutia , si despre partea cu diesel , vezi ca exista si 535d E60 , sau mai nou F10 M550d care e mult mai sportiv ca 90% din benzinarele BMW.

motorina nu a fost facuta pt sportivitate , asta e clar ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.