Jump to content

E91 2.0d M359


mmneg

Recommended Posts

Mersi mersi

 

Pana ii fac topic avem asa:

320d 2007 M47 150cp manuala

Schwartz 2 interior bej trimuri argintii

Trapa

Scaune sport incalzite

Volan sport cu comenzi

Senzor ploaie

Senzor lumini

Navigatie business

 

Nu ma omor dupa diesel dar asta a fost sa fie.

Pe de alta parte pare sa fi fost o masina ingrijita, am luat-o de la o familie si nu de la samsar.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Sa-l stapanesti sanatos. Cand am comentat ca E90 325 automat este o afacere proasta intr-un alt topic (in care eram indemnat sa cumpar eu E90-ul) pt ca este lenes si consuma ENORM raportat la performante si ca prefer diesel, ai comentat ironic. Acum... ce sa vezi 2.0 D 150 CP.

 

Welcome...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

sa te(va) poarte sanatos(i) !

PS: nu-i cam lenesa la 150cp? :(

Multumim

Lenesa, nelenesa, daca asta a fost sa fie, pe asta am luat-o.

 

foarte frumoasa masina . sa o stapaniti sanatosi .

Multumim

 

Sa-l stapanesti sanatos. Cand am comentat ca E90 325 automat este o afacere proasta intr-un alt topic (in care eram indemnat sa cumpar eu E90-ul) pt ca este lenes si consuma ENORM raportat la performante si ca prefer diesel, ai comentat ironic. Acum... ce sa vezi 2.0 D 150 CP.

 

Welcome...

Mersi

 

Criteriul de baza a fost sa fie break.

Putea sa fie si 335i din partea mea, intotdeauna prefer benzina.

La noi nu gasesti altceva in afara de diesel in aceasta categorie si datorita serviciului nu am timp sa merg in germania. Aceasta masina este un compromis, ma multumesc ca are macar trapa, scaune incalzite si senzori de parcare.

Nu exista comparatie intre 325 si asta, chiar daca consuma dublu prefer 325-ul de 1000 de ori. Confort, liniste, fara vibratii, alta tinuta de drum...

 

325i E90 automat e chiar ok,consum mare binenteles dar confort de automata,poate am inceput sa imbatranesc dar nu m-ar deranja o automata din asta:)

:)

 

Cu 320 dupa 200km ma simt obosit din cauza zgomotului si a cutiei, in schimb cu 325 am mers pana la 800km intr-o singura zi prin tara si nu am avut nici o problema.

325-ul este facut pentru cruising.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Asta cu vibratiile la viteze mari e tare. Se vede ca nu ai mai condus diesel, dar e OK, ca o sa-ti placa sigur asta. NU exista vibratii la diesel (ma refer la masini premium) la viteze mari. Ba mai mult, din cauza ca merge in RPM extrem de mici (<2000 RPM la 130 km/h) tinde sa fie mai silentioasa si odihnitoare ca benzina. Ai sa vezi...
Link to comment
Share on other sites

Asta cu vibratiile la viteze mari e tare. Se vede ca nu ai mai condus diesel, dar e OK, ca o sa-ti placa sigur asta. NU exista vibratii la diesel (ma refer la masini premium) la viteze mari. Ba mai mult, din cauza ca merge in RPM extrem de mici (<2000 RPM la 130 km/h) tinde sa fie mai silentioasa si odihnitoare ca benzina. Ai sa vezi...

Mai citeste o data ce am scris. Am spus ca dupa un drum de 200km cu 320 sunt mult mai obosit decat dupa un drum de 800 cu 325-ul.

 

La aia cu silentioasa si odihnitoare ma faci sa rad. 2200 ture din 4700 la 130 la 320d si 2500 ture din aproape 7000 la 325i tot la 130. Care crezi ca e mai silentioasa? Iti garantez ca 320 mesteca pietre comparat cu 325-ul.

Iar la viteze mici (drumuri virajate) 320 face ca un tractor.

In fine, am avut nevoie de break, asta am gasit, asta am luat.

 

Iar cu experienta referitoare la diesel, te asigur ca am multa si tocmai de aceea prefer benzina.

 

Am ales 325 pentru ca impozitul este sub jumatate fata de 3.0 iar puterea este absolut suficienta in orice situatie.

Am ales automata pentru ca am vrut confort.

 

apropo schimbul de ulei / filtru la cutie ai mai apucat sa il faci ?

M-am gandit sa nu fac schimbul chiar acum ci daca apare un cumparator sa ii dau uleiul si filtrul odata cu masina(oricum manopera este doar 150 lei) si astfel sa stea linistit pentru ca va sti sigur ca s-a schimbat uleiul. Piesele le am in garaj, cumparate de la grozadan.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

gelu, este obisnuta de cand aveam golf 4 si sub lama fata aveam 9 cm pana la asfalt. Toate masinile pe care le-am avut aveau suspensie sport. A invatat multe legate de masini.

 

TudorMTS, e destul de sus acum, chiar mai sus decat era 325-ul cu suspensia OEM. Oricum, este alegerea sotiei, daca vrea suspensie sport, ma conformez si ii montez ce vrea.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Mai citeste o data ce am scris. Am spus ca dupa un drum de 200km cu 320 sunt mult mai obosit decat dupa un drum de 800 cu 325-ul.

 

La aia cu silentioasa si odihnitoare ma faci sa rad. 2200 ture din 4700 la 130 la 320d si 2500 ture din aproape 7000 la 325i tot la 130. Care crezi ca e mai silentioasa? Iti garantez ca 320 mesteca pietre comparat cu 325-ul.

Iar la viteze mici (drumuri virajate) 320 face ca un tractor.

In fine, am avut nevoie de break, asta am gasit, asta am luat.

 

Iar cu experienta referitoare la diesel, te asigur ca am multa si tocmai de aceea prefer benzina.

 

Am ales 325 pentru ca impozitul este sub jumatate fata de 3.0 iar puterea este absolut suficienta in orice situatie.

Am ales automata pentru ca am vrut confort.

 

 

M-am gandit sa nu fac schimbul chiar acum ci daca apare un cumparator sa ii dau uleiul si filtrul odata cu masina(oricum manopera este doar 150 lei) si astfel sa stea linistit pentru ca va sti sigur ca s-a schimbat uleiul. Piesele le am in garaj, cumparate de la grozadan.

 

Mda, ce sa zic! Inseamna ca 320 D e de cacat! Ma bucur ca am luat Alfa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.