Jump to content

Pierdere antifurt prezon ajutor


Recommended Posts

1. dupa ce ai facut mulaj pe loc, trebuie sa sudezi o bara de bara cu mulaj ca o cheie altfel cum invarti de mulaj?

2. fizz nu ii face nimeni, am incercat toate metodele.

 

e adevarat ,iti trebuie si strunng si freza,si la 3strunguri am fost si degeaba,e complicat,trebuie otel ca sa fie rezistent si etc... cel mai bine este cum a zis Munteanu o sa caut azi si maine cineva cu autogen si sa incerc si solutia asta .nasol la mine este si ca e o adancime in janta pana la prezon insa sa vad ce reusesc asa si cu autogenul

Link to comment
Share on other sites

finaly, ai inteles, scuteai timp, asta e. eu am rezolvat-o la sediu tehnic cup focsani. cup= compania de utilitati publice, pentru ca aia acolo au si autogen si aparat de sudura si otel, si ii mai trebuie si burghiu sa gaureasca oteleul, si apoi sa il puna la autogen si sa bage la prezon fieru inrosit si sa dea cu cicanul in fier sa faca pe loc cheia. trebuie sa se priceapa un pic ala, altfel strica-zgarie janta, prezonu de tot, si atunci chiar singura solutie tre sa dai cu nu stiu ce burghiu, mai rezistent. grija sa tina ala bara de otel inrosita bine, sa pui ceva tabla sa protejezi gaura jantei in care intra prezonul. la sudura la fel. trebuie sa aiba grija atlfel strica tot.

 

daca cumva nu reuseste, atunci ramane sa sudezi cu argint parca, da cu argint piulita de 12-13-14 cat sa iti incapa si o cheie destul de puternica, ca prezonul ala a facut priza calumea.

 

ultimu prezon mi-l a scos taica-miu, saracu, el a venit cu ideea, altfel nu il scoteam de acolo, si nu aveam incredere, ii ziceam, ai sa o strici, si nu stricat-o a avut grija, si a murit dupa 6 luni. saracu a facut-o si pe asta, imi aduc aminte si azi, parca ieri eraam acolo si ma ajuta. dumnezeu sa il ierte.

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

Deci, stai linistit nu te alarma in primul rand....

 

Am patit o de 3 4 ori de fiecare data am rezolvat f simplu...

 

Ia niste piulite de 17 19 mai groase in carne.. pune o piulita pe antifurt si in interiorul ei sudeaza electric eu am sudat numai mig mag dar merge si cu electrozi... lasa sa se raceasca si ia o coarba si de jos desfa antifurtul daca cedeaza sudura mai incearca odata!

Link to comment
Share on other sites

Deci, stai linistit nu te alarma in primul rand....

 

Am patit o de 3 4 ori de fiecare data am rezolvat f simplu...

 

Ia niste piulite de 17 19 mai groase in carne.. pune o piulita pe antifurt si in interiorul ei sudeaza electric eu am sudat numai mig mag dar merge si cu electrozi... lasa sa se raceasca si ia o coarba si de jos desfa antifurtul daca cedeaza sudura mai incearca odata!

nu prea spre nu pot suda,deoarece este bagat adanc in janta si nu ai cum/loc...

 

finaly, ai inteles, scuteai timp, asta e. eu am rezolvat-o la sediu tehnic cup focsani. cup= compania de utilitati publice, pentru ca aia acolo au si autogen si aparat de sudura si otel, si ii mai trebuie si burghiu sa gaureasca oteleul, si apoi sa il puna la autogen si sa bage la prezon fieru inrosit si sa dea cu cicanul in fier sa faca pe loc cheia. trebuie sa se priceapa un pic ala, altfel strica-zgarie janta, prezonu de tot, si atunci chiar singura solutie tre sa dai cu nu stiu ce burghiu, mai rezistent. grija sa tina ala bara de otel inrosita bine, sa pui ceva tabla sa protejezi gaura jantei in care intra prezonul. la sudura la fel. trebuie sa aiba grija atlfel strica tot.

 

daca cumva nu reuseste, atunci ramane sa sudezi cu argint parca, da cu argint piulita de 12-13-14 cat sa iti incapa si o cheie destul de puternica, ca prezonul ala a facut priza calumea.

 

ultimu prezon mi-l a scos taica-miu, saracu, el a venit cu ideea, altfel nu il scoteam de acolo, si nu aveam incredere, ii ziceam, ai sa o strici, si nu stricat-o a avut grija, si a murit dupa 6 luni. saracu a facut-o si pe asta, imi aduc aminte si azi, parca ieri eraam acolo si ma ajuta. dumnezeu sa il ierte.

 

Singurul lucru care nu il inteleg dece trebuie sa dai gaura in fier?...nu prea am cum sa pun table ceva pentru ca gaura e adanca si nu e larga.. :angry2: sper sa nu le stric :twitch:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

 

Posed extractor antifurturi de tipul "floare" pentru orice fel de BMW indiferent de janta, nu folosesc ciocan, sudura sau altceva dureaza doar cateva minute max 10 si gata grijile au disparut.

Din pacate doar in Constanta.

 

revenit de la vitan fara succes de a gasi...se pare ca ramane doar sa le sparg/gauresc etc.... :faceless:

Posed extractor antifurturi de tip "FLOARE" pentru orice tip de BMw Indiferent de janta, nu folosesc ciocan sudura sau orice altceva, dureaza doar 10 min si problemele dispar.

Din pacatte doar in Constanta.

Link to comment
Share on other sites

ame='AdixX' timestamp='1305359971' post='1437763']

 

 

Posed extractor antifurturi de tipul "floare" pentru orice fel de BMW indiferent de janta, nu folosesc ciocan, sudura sau altceva dureaza doar cateva minute max 10 si gata grijile au disparut.

Din pacate doar in Constanta.

 

 

Posed extractor antifurturi de tip "FLOARE" pentru orice tip de BMw Indiferent de janta, nu folosesc ciocan sudura sau orice altceva, dureaza doar 10 min si problemele dispar.

Din pacatte doar in Constanta.

 

Multumesc de oferta insa costanta totusi...nicio sansa ! oricum din cauza suspendari contului nu am mai apucat sa postez,problema sa rezolvat,am facut comanda din ''nemtia'' de alta cheita antifurt !,norocul meu a fost ca am gasit ambalajul de la prezoane si era cel corespunzator si cu ajutorul cateorva mail-uri si o scurta verificare ca coincide partnumberul cu modelul de antifurt am facut comanda ajungandumi in 7zile lucratoare ! multumesc tuturor pentru ajutor ! stima :sorcerer: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 3 months later...

Salut, mie mi-au rupt-o ieri la vulcanizare! ziceau ca era stransa prea tare si ca nu au avut ce sa ii faca.....

 

Problema e ca am ramas cu 2 gume de iarna pe stanga si cu 2 de vara pe dreapta!!!!

 

Eu stau in berceni masina in cauza e un bmw seria 3 E90 , daca stati prin zona si ma puteti ajuta cu o cheie antifurt v-as fi recunoscator!!

Link to comment
Share on other sites

Salut, mie mi-au rupt-o ieri la vulcanizare! ziceau ca era stransa prea tare si ca nu au avut ce sa ii faca.....

 

Problema e ca am ramas cu 2 gume de iarna pe stanga si cu 2 de vara pe dreapta!!!!

 

Eu stau in berceni masina in cauza e un bmw seria 3 E90 , daca stati prin zona si ma puteti ajuta cu o cheie antifurt v-as fi recunoscator!!

 

problema sta in felul urmator!...antifurturile sunt unice, singura modalitate pt a scoate acel prezon, fara a produce alte probleme jantelor. este urmatoare

bati cu ciocanul fortat un imbus "taiat" vezi poza....deci practic introduci fortat acel imbus in prezon, apoi totul vine de la sine

ideea este sa fixezi bine acel imbus, si sa deschizi apoi, cu ajutorul unei tevi lungi.

 

pozele sunt ca idee, sa va dati seama ce vreau sa zic. sper ca v-am fost de ajutor

 

eu am incercat la un bmw e39, o serie de antifurturi de e46, de la 2 masini diferite, de la al meu e36, de la e60. de la alt e39....

la un e46, am incercat de la 2 e46, insa fara rezultat, asa ca nu mai incercati cu antifurturi.

post-54705-0-99201400-1390767412_thumb.jpg

post-54705-0-89094400-1390767418_thumb.jpg

post-54705-0-52378400-1390767423_thumb.jpg

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

Nu sint unice,sint 15-20 de modele,orice reprezentatza BMW le are pe toate.Cu inbusul acela nu cred ca reusesti mare lucru, prezonul e plin in mijloc.Eu cind am avut problema asta m-am chinuit o ora cu o masina de gaurit pina a venit taicamiu strungar de meserie;a luat o dalta si un ciocan si la desfacut imediat.Fara urme pe janta,fara nimic.Nu recomand pentru cine nu le are cu ciocanul :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Merge si acasa cu toate cele necesare - imbus, cheie roti, ciocan, bara - (daca ai ceva scule prin casa si nu doar o cheie de 13 :) )

credetima , cu modelul care il aveam, nu rezolvai nimic cu imbus,cheie roti,ciocan,bara,bormasina,nimic. Dupa ce le-am scos am incercat sa dau gaura sa sudez pe el... nimic... norocul meu ca am gasit ambalajul si cu seria am trimis mail si comanda de alta cheita din germania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.