Jump to content

RETROFIT FX-R pt Upgrade faruri BiXenon E46


X X L

Recommended Posts

poze de la operatiunea "pepito"

azi am reconditionat si eu lupele cu XXL .rezultatul este foarte bun am fost putin speriat cand a desfacut lupele.erau foarte arse.imaginile vorbesc :)

 

http://img691.imageshack.us/img691/1815/24082011093.jpg

 

http://img84.imageshack.us/img84/4895/24082011094.jpg

 

http://img402.imageshack.us/img402/2450/24082011096.jpg

 

http://img88.imageshack.us/img88/2645/24082011097.jpg

 

http://img833.imageshack.us/img833/2572/24082011098.jpg

 

rezultat final... :goodjob:

 

http://img225.imageshack.us/img225/2677/24082011101.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cat tin reconditionate :goodjob:

destul de mult, am reconditionat faruri anul trecut in martie, unui amic din Ploiesti si este foarte multumit si acum...

 

reconditionarea presupune inlocuirea suprafetei reflexive din plastic cu una metalica... ;)

 

lifetime :) pentru ca sunt metalice (cele originale erau din plastic)

cam asa ceva... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

sunt curios care e dif de pret intre a-ti cumpara un set de faruri cu xenon oem si a-ti face retrofit fx-r..in ideea in care ai faruri normale...e vb de e46 facelift..care este costul total al retrofitului cu toate piesele necesare plus manopera? Edited by alexx_p
Link to comment
Share on other sites

Pe langa diferenta de pret, este si cea de calitate, in sensul ca cele OE au oglinzile deja arse, intr-o oarecare masura, pe cand cele FX-R sunt NOI! Plus de asta au oglinda metalica, nu din plastic, ca OE.

 

 

Al-urile au oglinda metalica din cate stiu eu..sunt adeptul pieselor originale..nu zic ca sunt rele modificarile pe care le faceti voi dar cred ca varianta cea mai buna e sa cumperi faruri noi sau sh in stare buna ...si totusi la ce suma se ridica retrofit-ul?

Link to comment
Share on other sites

sh in stare buna nu prea mai ai cum se gasesti ... masina s-a facut pana in 2004-2005, deci oricum au 6 ani de folosire. Pret la retrofit 450 ron proiectoarele + cam 150 ron un kit xenon . Eu am avut xenon oem si le-am schimbat de 2 ani cu fx-r, pana acum nici o problema. Pe original cred ca te duce mai bine de 1000 euro
Link to comment
Share on other sites

Al-urile au oglinda metalica din cate stiu eu..sunt adeptul pieselor originale..nu zic ca sunt rele modificarile pe care le faceti voi dar cred ca varianta cea mai buna e sa cumperi faruri noi sau sh in stare buna ...si totusi la ce suma se ridica retrofit-ul?

Ai inteles prost, nu au oglinda metalica, este ceramica, iar la ZKW este PLASTIC!

Si eu sunt adeptul pieselor originale, insa nu inteleg mentalitatea: daca e OE nu exista nimic mai bun ... total fals! Pentru mine conteaza calitatea, apoi firma trecuta pe piesa respectiva ....

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

sunt curios care e dif de pret intre a-ti cumpara un set de faruri cu xenon oem si a-ti face retrofit fx-r..in ideea in care ai faruri normale...e vb de e46 facelift..care este costul total al retrofitului cu toate piesele necesare plus manopera?

daca citeai mai sus ai fi vazut ca farurile OEM noi costa peste 1500 euro... le poti gasi SH si la 400 euro, dar cu oglinzile arse, sau cine stie in ce stare.

 

Al-urile au oglinda metalica din cate stiu eu..sunt adeptul pieselor originale..nu zic ca sunt rele modificarile pe care le faceti voi dar cred ca varianta cea mai buna e sa cumperi faruri noi sau sh in stare buna ...si totusi la ce suma se ridica retrofit-ul?

sh in stare buna nu prea mai ai cum se gasesti ... masina s-a facut pana in 2004-2005, deci oricum au 6 ani de folosire. Pret la retrofit 450 ron proiectoarele + cam 150 ron un kit xenon . Eu am avut xenon oem si le-am schimbat de 2 ani cu fx-r, pana acum nici o problema. Pe original cred ca te duce mai bine de 1000 euro

cum spunea si @florinkx, pretul retrofitului nu e mare... daca vrei sa iti faci singur lucrarea, e si mai bine.

 

daca ti s-ar parea util sau nu retrofitul, cred totusi ca nu pierzi nimic daca citesti tot topicul...

merg facute si farurile de X3 ?

probabil ca da, insa nu am incercat :)

Link to comment
Share on other sites

O intrebare scurta. In urma unui eveniment fericit am schimbat pe casco farul din dreapta. La celalalt far o sa-i schimb sticla si ma gandeam sa schimb si proiectorul pe faza scurta cu xenon. Sunt la fel proiectoarele fx-r cu cele oem ca aspect? Dar ca dispersia luminii? E vre-o mare diferenta?
Link to comment
Share on other sites

ca sa inteleg bine, tu vrei sa schimbi doar UN proiector ?

 

lumina data de FX-R este mai bine concentrata pe sosea, are un "cutoff" foarte bine delimitat...

 

cred ca ar fi o mica diferenta de luminozitate (sesizabila totusi) intre cele 2 faruri, insa aspectul va fi IDENTIC.

 

singura problema va fi ca nu stiu unde POTI gasi doar un singur proiector FX-R

 

daca nu am inteles eu cum trebuie ce spuneai tu, si vrei sa faci retrofitul complet la ambele faruri, atunci nu vei avea decat de castigat :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu care credeam ca am fost destul de explicit :) . 1 far l-am schimbat complet pe casco, NOU 30 de milioane bucata iar pe stanga a ramas farul vechi. Momentan arata ca naiba asa 1 nou altul vechi si vreau sa-l reconditionez pe cel vechi schimband sticla si proiectorul cu xenon care evident are oglinda carbonizata. De aceea intreb daca proiectorul FX-R (1 bucata imi trebuie :) )se aseamana perfect cu cel OEM si dispersia luminii e la fel ca la cel OEM Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

se aseamana insa dispersia/cantitatea de lumina este mai mare la FX-R

 

eventual poti incerca o reconditionare a oglinzii arse/carbonizate, rezultatele sunt foarte bune (nu vreau sa crezi ca exagerez, caci as spune ca sunt chiar uimitoare :D )

 

TOTI cei care au ales reconditionarea in locul altei investitii mai costisitoare au fost si sunt foarte incantati de rezultate... :thumbsup:

 

vezi si aici

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/101004-retrofit-fx-r-pt-upgrade-faruri-bixenon-e46/page__view__findpost__p__1502903

 

[...]vreau sa-l reconditionez pe cel vechi schimband sticla si proiectorul cu xenon care evident are oglinda carbonizata.

asa ajung toate , inevitabil... :D

 

daca vrei, te ajut sa reconditionezi oglinda proiectorului, cea arsa, ca sa nu fii nevoit sa cauti doar un proiector FX-R, caci nu stiu cine ti-ar vinde unul singur 8)

Link to comment
Share on other sites

poti sa comanzi oglinda de schimb, cu suprafata metalica, de la Sword...

 

sau poti pune si mai simplu folie autoadeziva Al 3M sau Tesa in interiorul oglinzii carbonizate... e nevoie de ceva migala si dexteritate, dar daca nu esti un "butterfingers", cu ceva atentie o sa reusesti :D

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Vorbisem cu tine despre,acum am stabilit si cand vin la Bucuresti. Crezi ca poti sa ma ajuti? Vin pe data de 19 oct, adica intr-o luna. Poate e cam devreme sa te intreb, dar..atunci am drum si as vrea sa rezolv si masina cu ocazia asta.:) As veni de dimineata, sa o putem rezolva pana mai pe seara. E ok?

Link to comment
Share on other sites

mda, e cam devreme sa punctam 100% un acord, insa ne organizam intr-un fel "destept" si o rezolvam ... :thumbsup:

 

pana atunci, ia legatura cu @florinkx sa iti pastreze un set de proiectoare+palarii, si mai cumpara-ti una alta (instalatia/becurile xenon D2S, eventual angel-eyes, etc) :D

Link to comment
Share on other sites

salut am si eu un 320 din 1999 si as vrea sa fac farurile dar unul din faruri nu stiu ce are nu merge sa il reglez din buton nu se lasa in jos merge sa fac farurile si sa il reglezi sa bata bine?de unde imi cumpar proiectorele pentru faruri si ce instalatie de xenon sa cumpar?? h cat?bi-xenon ??si sa stabilim o zi daca vin dimineata la buc si pana seara le termini?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.