Jump to content

Kilometri BMW 320d


DragoShica

Recommended Posts

Salut...am si eu o intrebare,adresata celor mai priceputi la masini decat mine ?Care ar fi km maximi la care poate fi achizitionat un BMW 320d 150cp,an >2002(presupunand ca masina a fost bine ingrijita,revizii la zi,toate cele schimbate la zi,fara accident,zgarietrui,etc..?)
Link to comment
Share on other sites

da daca sunt reali.

personal am mers cu un 320d 136 cp, in Germaia, acum vreo 4 ani, care avea nici mai mult nici mai putin de 550000 si mergea f bine. E adevarat era facut si tinut in germania.

oricum la 160000 si chiar dupa, spre 250000 daca e intretinuta nu are nici pe naiba.

Link to comment
Share on other sites

Si mai am o intrebare...daca testezi masina,evident la reprezentanta,iti arata daca km sunt reali sau nu.asa-i ?

 

Daca sunt dati bine inapoi nu poti sa vezi. Dupa cum ai pus problema se pare ca nu cunosti masina si un 320d din 2002 are cam putin km, dar pot exista si exceptii.

Link to comment
Share on other sites

Sincer,nu prea cunosc masina dar as vrea sa imi cumpar o masina in maxim un an jumate.Eu vroiam Passat >2006..dar acum cateva zile am mers la un drum destul de lung cu BMW 320d 150cp,an 2003, dotari medii,cu ~180.000km in bord si m-am "indragostit" de aceasta masina...si acum sunt 100% convins ca asta va fi masina aleasa.
Link to comment
Share on other sites

daca operatiunea de modificare a km e facut cum trebuie nu are nimeni cum sa isi dea sema, nici cu cel mai al dracu tester.

sunt si exceptii, poate avea sub 160000, daca mai are alte masini si nu a circulat numai cu ea, daca merge din an in paste etc.

verifica starea si uzura masinii, o masina poate fi praf si la 50.000

Link to comment
Share on other sites

Sincer,nu prea cunosc masina dar as vrea sa imi cumpar o masina in maxim un an jumate.Eu vroiam Passat >2006..dar acum cateva zile am mers la un drum destul de lung cu BMW 320d 150cp,an 2003, dotari medii,cu ~180.000km in bord si m-am "indragostit" de aceasta masina...si acum sunt 100% convins ca asta va fi masina aleasa.

...ce caterinca :frantics: ...

Link to comment
Share on other sites

salut

 

fai un simplu calcul " in germania, 90% din oameni, cand se duc la servici, ies repede pe autostrada si sa zicem ca fac pe fiecare zi o medie de 300 km dus-intors ( casa - munca ) "

 

si inmulteste 5 zile pe saptamana 5 x 300, apoi, inmulteste cu cate luni are anul si tot asa.

in acest fel, iti vei face o idee de cati km are o masina.

 

 

la o reprezentanta, iti spune cand s-au facut service-urile si atat, nimic mai mult.

 

daca la o masina se sterg km atat din bord cat si cei de la motor, nici seful sefilor nu iti poate spune, daca sunt sau nu km reali " in afara de service-urile facute in reprezentanta "

 

si eu am avut un b6 si crede-ma, ca am avut foarte multe masini la viata mea, printre care si un mercedes dar in afara de toate, nu am avut BMW si chiar imi place BMW-ul, dar tot la un Mercedes cat de curand ma orientez.

 

este diferenta mare in gama VAG si BMW si nu te speria ca e cu tractiune spate, deoarece, daca mergi cu atentie, nu ai de ce sa iti faci griji.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa o iei de afara poti sa inmultesti anii ei cu 30-40 k km si cam astia ar fi reali la o masina.

dpdv al intretinerii pe langa testerul obligatoriu care i-l faci o examinare vizuala a unui mecanic bun ar fi bine-venita. omul stie la ce sa se uite sa-si faca o idee despre uzura masinii si modul in care a fost exploatata.

daca vrei s-o iei din tara sfatul meu e sa iei doar o masina careia ii cunosti proprietarul (un prieten, ruda etc). la targ toate au km dati inapoi si multe sunt facute varza in accidente si reparate.

deci per total ia una din germania chiar daca te ajunge cu vreo 1000 - 1500 de E mai mult decat in ro

Link to comment
Share on other sites

Care ar fi km maximi la care poate fi achizitionat un BMW 320d ?

 

Asta sa fie ultima ta grija cand o cumperi , oricum ce o sa citesti in bord in 80% din cazuri e fake .

Link to comment
Share on other sites

Salut...am si eu o intrebare,adresata celor mai priceputi la masini decat mine ?Care ar fi km maximi la care poate fi achizitionat un BMW 320d 150cp,an >2002(presupunand ca masina a fost bine ingrijita,revizii la zi,toate cele schimbate la zi,fara accident,zgarietrui,etc..?)

Daca are pana in 200k km poti sa-l iei linistit, bineinteles dupa o verificare a reviziilor si una "ochiometrica"... cu ochiul mecanicului , nu al tau. Al meu are 180k si pana acum, in afara de consumabile nu s-a schimbat nimic la ea... acum sunt pe duca bucsile fata, dar mai merg. La motor nu prea are ce sa se duca in km astia, poate turbina (ma refer la chstii costisitoare).

Link to comment
Share on other sites

salut

 

fai un simplu calcul " in germania, 90% din oameni, cand se duc la servici, ies repede pe autostrada si sa zicem ca fac pe fiecare zi o medie de 300 km dus-intors ( casa - munca ) "

si inmulteste 5 zile pe saptamana 5 x 300, apoi, inmulteste cu cate luni are anul si tot asa.

in acest fel, iti vei face o idee de cati km are o masina.

 

 

la o reprezentanta, iti spune cand s-au facut service-urile si atat, nimic mai mult.

 

daca la o masina se sterg km atat din bord cat si cei de la motor, nici seful sefilor nu iti poate spune, daca sunt sau nu km reali " in afara de service-urile facute in reprezentanta "

 

si eu am avut un b6 si crede-ma, ca am avut foarte multe masini la viata mea, printre care si un mercedes dar in afara de toate, nu am avut BMW si chiar imi place BMW-ul, dar tot la un Mercedes cat de curand ma orientez.

 

este diferenta mare in gama VAG si BMW si nu te speria ca e cu tractiune spate, deoarece, daca mergi cu atentie, nu ai de ce sa iti faci griji.

 

Ai dracu nemti toti lucreaza in alte orase sau stau toti la tara si merg 150/200km pana in oras la serviciu si toti nemtii fac 30/40k km pe an!

Ma nene cand faceti afirmatiile astea pe ce va bazati?

Vedeti anuntuti pe mobile.de sau masini aduse din germania cu 250k km si gata nemtii merg pe autostrada pana la serviciu!

Degeaba ai avut multe masini la viata ta,ca despre "germania" nu sti mai nimic!

Edited by strees
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.