Jump to content

BMW E38 740i... englezoaica


mc_crbl

Recommended Posts

dar am auzit la radio si la tv ca daca nu circuli cand e drumul acoperit de gheata/zapada/polei nu e obligatoriu sa ai anvelope de iarna...

205/60(55)/R16 sunt prea mici?

Daca imi permiti un sfat,pune minim 215/65/16,98Q(standard pentru iarna)deoarece daca pui 205/55/16,comparativ cu standardul,vei cobori garda masinii cu 2,7cm iar viteza reala a masinii va fi cu 8 km/ora mai mica decat ceea ce iti indica vitezometrul,plus ca ar arata caraghios cu ele,samd.

Te admir ca ai nervi pentru restaurare,lucru care implica multa rabdare si multi bani(septarele sunt saci fara fund :D ) si iti doresc spor la treaba.!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1

 

 

 

... depinde de buzunar.. :pardon:

 

E adevarat,depinde de buzunar...Cand ne gandim ca intretinere nu inseamna sa schimbi doar uleiul,antigelul, filtrele si curelele ci inseamna si schimbul uleiului in cutia automata,intinzatoare hidraulice, cauciucuri(peste 600 lei/buc. unul decent).brate(peste 300 de lei),discuri de frana...ca sa nu mai zic de sistemul electric,de suspensie tip EDC.Cred ca poti fi relaxat cu masina doar cand iti intra in buzunar 1500 euro/luna.

Un act adevarat de "curaj" sa te pui sa aduci pe linia de plutire un septar.Unde mai pui ca papa si oarece benzina...

Link to comment
Share on other sites

multam fain!

ma gandeam eu ca 205 ar fi prea mici... am vazut si 225/55/r16 si mi se par ok...

 

oglinda de pe partea stanga e ok...nu am umblat deloc la ea, insa nu stiu cum sa fac ca atunci cand merg cu spatele sa se rabateze cea de pe partea dreapta.

 

...fac si eu ce pot in limita posibilitatilor si a timpului disponibil... nu ma grabeste nimeni. slava Domnului in afara de schimbarea volanului, schimbarea uleiului si a filtrelor, retusarea pe ici pe colo defectelor caroseriei si achizitionarea unei baterii noi, nu am cheltuit cine stie ce .

 

mai este mult pana o voi aduce intr-o stare acceptabila.

am verificat azi puntea spate si e ok. discurile sunt aproape noi iar placutele mai au aproape 3/4 "carne" :D

pe fata placutele mai au viata pt inca 5000km iar discurile mai rezista lejer la inca un schimb de placute.

amortizoarele, articulatiile sunt ok... nu bate... nu troncane...

 

per total pana la vara voi putea merge linistit cu ea... intre timp voi mai schimba una alta pe la interior.

Link to comment
Share on other sites

In afara de cateva defecte de ordin estetic masina era ok cand am luat-o... mi s-a pus mie pata sa-i mut volanul pe partea stanga, dupa unele discutii cu niste prieteni, si am vrut sa le demonstrez ca se poate (chiar daca a durat cam mult si multi nu-mi mai dadeau sanse)... vazusem 2 topicuri aici pe forum cu modificari de acest gen la E39 si am zis sa incerc si eu :)

 

Acum, vorba aia: "I'm rollin'... they haitting" :D

 

pt ca este printre primele modele fabricate (13 iulie 1994) la partea electrica nu e foarte complicat... are doar calculator de injectie, calculator pt cutia automata, calculator pt ABS/ASC, check modul, modul lumini, inca un modul si multe relee :D

 

suspensia este standard (nu am EDC)

 

Nu este masina de zi cu zi. Mi-a placut modelul E38 si am vrut sa am si eu un asemenea exemplar chiar si cu volan pe partea dreapta...

 

Inainte am avut un E36 318tds pachet confort si am schimbat 3 motoare... am ajuns sa ii pun 2.5 tds numai sa nu ma lase si al 3lea motor...

 

Intradevar papa benzina dar la cat de mult merg eu cu masina nu e o tragedie... in oras e mai nasol ca sare de 14-15%, insa de obicei consumul mediu e cam 10%.

 

VIN WBAGF62020DF95245

740I (EUR)

E series E38 () Series 7

Type LIM

Steering RL

Doors 4

Engine M60/2

Displacement 4.00

Power 210

Drive HECK

Transmission AUT

Colour CALYPSOROT METALLIC (252)

Upholstery (0550)

Prod.date 1994-07-13

S214A AUT.STABIL.- CONTROL+TRAKTION(ASC+T) Automatic stability control (ASC+T)

S216A SERVOTRONIC HYDRO STEERING - SERVOTRONIC

S250A SEITENAIRBAGS F. FONDPASSAGIERE Multi-functional steering wheel

S288A LEICHTMETALLRAEDER BMW light alloy wheel, cross spoke 29

S302A ALARMANLAGE Alarm system

S354A GRUENKEIL-FRONTSCHEIBE Green windscreen, green shade band

S401A SCHIEBE-HEBEDACH, ELEKTRISCH Lift-up-and-slide-back sunroof, electric

S428A WARNDREIECK Warning triangle and first aid kit

S431A INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND Interior mirror with automatic-dip

S438A EDELHOLZAUSFUEHRUNG Fine wood trim

S441A RAUCHERPAKET Smoker package

S456A KOMFORTSITZE ELEKTRISCH VERSTELLBAR Comfort seat with memory

S473A ARMAUFLAGE VORN Armrest front

S500A SCHEINW.WASCHANL./INTENSIVREINIGUNG Headlight wipe/wash/Intensive cleaning

S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC) Park Distance Control (PDC)

S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning

S540A GESCHWINDIGKEITSREGELUNG Cruise control

S555A BORDCOMPUTER On-board computer V with remote control

S672A CD WECHSLER 6-FACH CD changer for 6 CDs

S676A HIFI LAUTSPRECHERSYSTEM HiFi speaker system

S686A ANTENNENDIVERSITY Antenna-Diversity

L812A ENGLAND/IRLAND AUSFUEHRUNG NATIONAL VERSION GREAT BRITAIN

S850A ZUSAETZL. TANKFUELLUNG EXPORT Additional Export tank filling

 

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

...

mai este mult pana o voi aduce intr-o stare acceptabila.

...

per total pana la vara voi putea merge linistit cu ea... intre timp voi mai schimba una alta pe la interior.

 

Felicitari pentru ambitia si reusita de permutare a volanului(si nu numai)!

Drumuri bune si fara evenimente neplacute ... cu "cauciuce asezonate" si acte in regula!

Link to comment
Share on other sites

Pai cat vrei sa-ti consume? :)

Daca o tarai in scurt cam asta e situatia. Si fac pariu ca nu faci nebunii cu ea ca se schimba situatia atunci.

Ia reseteaza consumul, fa pe magarul cu ea zilnic si vezi cat o sa afiseze. O sa fii multumit cu 12-14.

Link to comment
Share on other sites

am avut consum mixt de 9.5% la motorul asta :p

de obicei la mers normal aveam consum de 10-12%, iar in oras nu sarea de 15%(consum facut la pompa, nu ce afiseaza pe BC)... acum parca a luat-o razna si consuma cu minim 2 litri in plus...

am scos bateria si s-a resetat BC, dar ultima data am bagat vreo 38 litri si nu am facut 200km ca iar s-a aprins becul...

 

@ifx ...nebunii nu prea fac, dar o mai calc uneori cand mai vrea cate un prieten sa vada cum trage :) ...pe modul sport ia lejer 20%

 

motorul meu fiind mai mare decat al tau trage mai usor si automat consuma mai putin in aceleasi conditii de mers.

 

acum inca o mai testez sa vad cum se comporta dupa modificare si deocamdata e ok :)

nu stiu de ce nu se aprind stopurile cand apas pedala de frana si mai nou nici luminile de ceata din spate nu se aprind, ori se aprind dar nu-mi indica pe bord.

 

...ma am o curiozitate... am un far aproape nou si unul vechi care are lentilele din interior ingalbenite...

stiti cumva daca se pot curata cumva acele lentile daca desfac facul? ...ca sa nu mai fie diferente asa mari intre faruri...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Farurile nu au reglaj stanga/dreapta, dar le-am reglat din rotitele alea si acum bat aproape ca unele normale,

...cel de pe partea stanga lumineaza mai intens pt ca este aproape nou (ma refer la fascicolul luminos), cel de pe partea dreapta bate mai mult insa lumina e mai slaba...

Link to comment
Share on other sites

nu ai cum sa le reglezi aproape ca unele normale daca nu au reglaj specific pentru asa ceva

 

uite o poza care exemplifica cum ar trebui sa bata farurile, tie iti bat fix invers, ii orbesti efectiv pe cei care vin din fata

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Low_beam_light_pattern_for_right-hand_traffic.svg

 

nu inteleg de ce nu vrei sa faci schimbarea pana la capat daca tot te-ai apucat

 

sa mergi cu farurile aiurea, dar mai ales cu oglinzile invers , sincer nu vad logica mai ales ca ele nu costa o suma foarte mare

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.