Jump to content

Sistem sonorizare BMW E46.


AlinMotru90

Recommended Posts

Daca bassul e singura ta nemultumire, poti cumpara un woofer activ cu intrare de putere si sal legi la boxele din spate.

 

Pe mine ma bate gandul sa imi iau un dynvin... da costa ceva bani :(

 

 

Una dintre probleme e bassul, nu sunt maniac dupa el, dar nici la halul in care " se aude". Ma gandesc ca poate se rezolva si daca schimb cele 4 boxe, dar ma mai gandesc, poate gasesc si alte solutii/variante.

Link to comment
Share on other sites

Sistemul Hi-Fi de pe E46 este mai bun decat HK? Cam cat ar costa un astfel de sistem cu tot cu montatul pe masina?

in primul rand trebuie sa-ti schimbi fetele la usi.cd -player daca ma gandesc bine ti-l vand pe al meu :)) doar ca e audio ,nu stiu ce sa zic de fire cum le tragi..

Link to comment
Share on other sites

in primul rand trebuie sa-ti schimbi fetele la usi.cd -player daca ma gandesc bine ti-l vand pe al meu :)) doar ca e audio ,nu stiu ce sa zic de fire cum le tragi..

 

Eram doar curios cam cat ar ajunge toata treaba asta cu tot cu fetele de usi si montatul si daca este mai bun decat Harman/Kardon. :)

Link to comment
Share on other sites

Eram doar curios cam cat ar ajunge toata treaba asta cu tot cu fetele de usi si montatul si daca este mai bun decat Harman/Kardon. :)

daca le vrei noi in jur de 4000 de euro,daca le vrei second poate scoti in 300.cauta si u pe http://www.realoem.com

de sunet nu vei fi dezamagit.nu mai auzi ce zice cel din dreapta si e destul de clar.marcile pe care le-ai spus tu propabil sunt foarte cunoscute de n-a auzit nimeni d ele

Link to comment
Share on other sites

Acum am cercetat mai bine si am vazut ca sistemul se numeste HARMAN KARDON HIFI.Nu stiu de ce aveam impresia ca HIFI si HARMAN KARDON sunt doua sisteme diferite. :laugh: In fine...chestia e ca sistemul stock de pe E46 nu prea e incantator din cate am aflat asa ca eu zic ca s-ar merita un HK. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

eu sunt foarte multumit cum merge muzica in masina :punk: mai ales cand pun CD cu muzica in format .flac ,se aude foarte clar!!!

am sistem cu 10 boxe+subwoofer si HU cu caseta si magazie de CD. pe viitor imi doresc un amplificator mai potent

Rock n Roll Baby!!! :punk: :punk: :punk:

Edited by calin_AVR
Link to comment
Share on other sites

optiunea SA674 = TOP_HIFI ///HiFi System Harman/Kardon

optiunea SA676 = HIFI_SYSTEM ///HIFI Lautsprechersystem

 

acum cred ca e clar :)

 

Foarte! Merci pentru lamurire! :thumbsup: Dar sistmul stock cu care vine E46 din fabrica adica acela cu 6 difuzoare, ce denumire are? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

SA660 = ________ ///BMW Reverse C42(alte) New Generation

SA661 = RADIO_NG ///BMW Business C53New Generation

SA662 = RADIO_NG ///Radio BMW Business CD

SA663 = RADIO_NG ///BMW Professional CD54

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

HIFI si HARMAN KARDON sunt 2 sisteme diferite pe E46...alt amplificator, alte difuzoare si subw in plus in cazul HK

am o piesa ramasa din dezmembrare , are codul 8368230 nu stii ce face ? sau ce hram poarta ? nu de alta da nu stiu cat sa cer pe ea...are si o mufa spurcata rau

Link to comment
Share on other sites

HIFI si HARMAN KARDON sunt 2 sisteme diferite pe E46...alt amplificator, alte difuzoare si subw in plus in cazul HK

 

HI-FI (High Fidelity) este o abreviere pentru o alta clasa a sunetului. Nu este producator de sunet sau sistem sau cum vreti sa-i spuneti.

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

e praff sistemul standard de pe e46 VARZA, se simte o imbunatatire daca schimbi unitatea pui un Alpine,Pioneer.....etc,si schimbi si difuzoarele fata spate,dar e cam costisitoare investitia,fara vre0 250-300 de euro nu obtii un sunet mai bun
Link to comment
Share on other sites

e cel mai bine asa, insa daca nu ai Hi-Fi de la care sa faci upgrade-ul, e cam costisitor pentru ca trebuie sa schimbi si fetele de usi, iar ca aftermarket din ce am vazut pentru upgrade-uri majoritatea sunt tot pentru Hi-Fi dar se invart la preturi de 600-700USD. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

nu trebuie schimbata nicio fata de usa...are gauri tehnologice acolo unde vin difuzoarele suplimentare, in schimb e de tras la cabluri...

 

Serios?! Nu stiam ca au gauri in usa si modelele fara HK.Acestea fiind spuse, inseamna ca nu trebuie decat sa tai tapiseria fetei de usa in locul unde se afla acea gaura si sa tragi cablurile.Investitia ar fi mai putin costisitoare decat in cazul in care s-ar cumpara fetele usilor.Interesant... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ce sistem de sunet are BMW E46 NFL de fabrica? Nu ma refer la Harman/Kardon ci la sistemul "stock" sa ii zicem.Ce claritate are? Prin comparatie este mai bun ca Bose-ul de pe Audi A4 sau mai slab?Scuzati pentru intrebarile puerile probabil pentru unii dintre voi dar sunt curios si eu. :angel:

Ma rog oricum e irelevant se sitem audio are.Nu cred ca e careva case-si alege masina dupa sistemul audio :LMAO: Cu timpul se mai pot face mici ajustari.bani sa ai...

Edited by sin_st
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.