Jump to content

Sistem sonorizare BMW E46.


AlinMotru90

Recommended Posts

  • 2 months later...
Din cate stiu la E46 sonorizarea standard include doua boxe in usile fata si doua tweetere si doua boxe in spate.Ma intreb oare de ce nu au mai pus doua si in usile din spate cum este la Audi A4, Passat etc.? :( Din cate am auzit este jalnic sistemul cu care vine din fabrica E46 ( nu ma refer la HK).
Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandesc sa ii pun un dynavin si sa schimb difurile cu niste pioneer-uri compatibile cu e46, sunt destul de slabe ca putere dar cred ca suna mai bine ca cele de pe masina vechi de 12 ani, si eventual un subwoofer activ tot pioneer din acela slim. Nu sunt obsedat de putere deci nu vreau sa ma scoata din masina volumu si cred ca se va imbunatati simtitor la combinatia asta. Edited by Stanky
Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandesc sa ii pun un dynavin si sa schimb difurile cu niste pioneer-uri compatibile cu e46, sunt destul de slabe ca putere dar cred ca suna mai bine ca cele de pe masina vechi de 12 ani, si eventual un subwoofer activ tot pioneer din acela slim. Nu sunt obsedat de putere deci nu vreau sa ma scoata din masina volumu si cred ca se va imbunatati simtitor la combinatia asta.

 

Cum se aud difuzoarele de fabrica, bass-ul se aude clar? Nici eu nu sunt obsedat de sunet, dar sa se auda cat de cat frumos si clar. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat toate cele 6 difuzoare stock cu cele H/K(optiune) conectate la o statie de amplificare audio, iar rezultatele sunt mai mult decat binevenite...inalte si bass din plin :)

 

Cat te-a costat cu totul, daca nu iti e cu suparare, adica sistemul H/K, fetele usilor? :)

Edited by AlinMotru90
Link to comment
Share on other sites

Cum se aud difuzoarele de fabrica, bass-ul se aude clar? Nici eu nu sunt obsedat de sunet, dar sa se auda cat de cat frumos si clar. :rolleyes:

 

 

Depinde ce sistem ai pe ea. Eu am cel standard, cu casetofon si doar 6 boxe care e varza rau. Din cate zic oamenii, cel de top HK e acceptabil.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 months later...

Ca idee...se aude mai bine intr-un Smart decat intr-un E46...si nu glumesc:P!

 

Am avut un E46 coupe, stock, cu business CD, si nu pot sa zic ca se auzea cine stie cum, dar era ok.

La servici, avem parc auto de SMART-uri, si crede-ma ca nu are nici o legatura comparatia facuta de tine.

Sonorizarea de pe Smart-uri este praf...foarte praf.

 

Acum am tot un E46coupe, dar cu HarmanKardon, si sunt f multumit. Este cu mult peste stock-ul de la masina precedenta, dar nu pot spune decat ca si aceea se auzea mai mult decat decent (nu am mers cu audi - Bose ca sa fac comparatii).

 

PS: nu stiu daca au fost sisteme audio diferite pe E46 sedan fata de coupe.

Eu am avut doar coupe...

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Si eu am e46 nfl si ma cam dezamageste sistemul audio... am 6 boxe stock cu BMW cassette player. In primul rand ma deranjeaza casetofonul si as vrea sal schimb. Problema e din cate stiu ca boxele de pe bmw sunt de 2 ohm si ar praji orice player aftermarket obisnuit si asta ar insemna sa schimb toate difuzoarele :( . Si de asemenea m-ar deranja sa vad o componenta in bord care nu se potriveste cu nimic. Sunt playere originale bmw pe e46 care sa suporte mp3?

eu am schimbat cd player-ul si nu am avut nici o problema,am pus JVC il am de 5 ani si merge perfect

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Confirm si eu cä sistemul stock de pe E46 cu CD Professional se aude räu, räu de tot .. nu au rost comparatii pt cä se face de rusine.

 

Ca sa mai rezolv din problema am cumpärat 2 seturi de boxe : 1 set Focal 16.5 pt spate si 1 set JBL componente cu tweetere si crossover pt usile fatä.

 

In spate am pus Focal-urile .. nu sunt asa de incäntat, sä fiu sincer .. o fi din cauzä cä nu am amplificator si toatä puterea vine doar din HU.

 

Inelele adaptoare pt 16.5 se gäsesc usor, din plastic.

Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat la mine toate difurile crunch, in usi fata de 80 rms, pe spate 100rms, inaltele pe spate montate, woofer mac 300mm , amplificare crunch gti 4 canale, si filtre pe toate difurile, foarte multumit de rezultat, se aude foarte clar pe toate optiunile, si pe tv si pe telefon

inainte sa modific nici nu am cuvinte sa spun de cum se auzea :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Salut schimba player-ul cu unul calumea Alpine spre exemplu.

 

Eu l-am schmbat pe al meu cu un Alpine 9853 si se aude de zici ca am schimbat si difuzoarele nu numai player-ul.Mai pui o statie si un subwoofer si ai terminat povestea o sa ai o sonorizare mai mult decat decenta.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pastrat head unitul bussines cd original de care sincer sunt foarte multumit (am versiunea produsa de Alpine; bussines cd-urile intre 1998 si 2004 au fost produse de mai multe firme si pot spune ca e diferenta mare intre ele ca si fidelitate), dar am schimbat toate boxele. Pe fata am schimbat tweeterele si difuzoarele din usi cu unele de la Crunch iar pe spate am pus Dragster Audio, cu tweetere incluse. In portbagaj am un subwoofer Hifonics Zeus si un amplificator de la Crunch. Rezultatul pot spune ca este unul Hi-End :)
Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat la mine toate difurile crunch, in usi fata de 80 rms, pe spate 100rms, inaltele pe spate montate, woofer mac 300mm , amplificare crunch gti 4 canale, si filtre pe toate difurile, foarte multumit de rezultat, se aude foarte clar pe toate optiunile, si pe tv si pe telefon

inainte sa modific nici nu am cuvinte sa spun de cum se auzea :hmm:

 

Ce model de difuzoare crunch ai folosit pe fata? Au mers montate fara modificari majore? Ai ceva poze? Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Vreau si eu un upgrade la sistemul audio de pe e46 si m-am gandit la doua variante (costurile sunt cam aceleasi), insa nu stiu care este si cea mai buna. Pe langa faptul ca voi schimba radio-cassette-ul cu un player Alpine, m-am gandit :

 

1. Sa inlocuiesc cele 4 difuzoare + 2 tweetere cu unele aftermarket de 16.5 pe care sa le prind de usa + insonorizare.

2. Sa inlocuiesc bancheta actuala cu o bancheta cu cotiera (pentru a avea acces direct in portbagaj) si sa montez un subwoofer+amplificator si sa pastrez difuzoarele stock pentru inalte.

 

In legatura cu punctul 1, am inteles ca masinile vin din fabrica cu tabla usii deja decupata, astfel incat nu este nevoie sa o decupezi tu pentru a monta difuzoarele. Este adevarat?

In legatura cu punctul 2, am indepartat capitonajul din portbagaj si se vede decupajul de la gaura de ski, insa este astupata cu o tabla. Se poate scoate usor sau este mai complicat? Difuzoarele stock cu un player stock vor da randament bun (vorbesc de inalte)?

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa schimb difuzoarele si sa adaug un subwoofer + amplificator la e46 FL al meu. Mentionez ca am Cd business (cu 6 difuzoare) si nu vreau sa-l schimb. Ce marca imi recomandati? Cine a mai facut aceasta operatiune ce probleme a intalnit? Ce diametru trebuie sa aiba difuzoarele fata - spate respectiv ce adancime? MULTUMESC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Spuneti-mi si mie va rog cam cum as putea instala un amplificator cu subwoofer si sa schimb boxele pastrand playerul original al masinii. mentionez ca am navi professional cu magazie cu bluetooth si sistemul simplu cu 6 boxe. Trebuie sa fac ceva cu calitatea si puterea sunetului ca nu il mai suport dar vreau sa tin navi original. Am e46 din 06\2004. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.