Jump to content

Sistem sonorizare BMW E46.


AlinMotru90

Recommended Posts

Spuneti-mi si mie va rog cam cum as putea instala un amplificator cu subwoofer si sa schimb boxele pastrand playerul original al masinii. mentionez ca am navi professional cu magazie cu bluetooth si sistemul simplu cu 6 boxe. Trebuie sa fac ceva cu calitatea si puterea sunetului ca nu il mai suport dar vreau sa tin navi original. Am e46 din 06\2004. Multumesc

foarte simplu:

iti cauti difuzoare de puteri mai mari dar pastrand dimensiunile pentru a se potrivi in locul celor originale

statie + subwoofer iti mai trebuie cablurile care vin de la baterie si de la playerul ce il ai in masina pt statie, un condensator valoarea lui depinde si de puterea statiei

daca nu ai iesire RCA la playerul tau din masina iti mai trebuie un adaptor daca nu ma insel este undeva la 25 de lei

Link to comment
Share on other sites

foarte simplu:

iti cauti difuzoare de puteri mai mari dar pastrand dimensiunile pentru a se potrivi in locul celor originale

statie + subwoofer iti mai trebuie cablurile care vin de la baterie si de la playerul ce il ai in masina pt statie, un condensator valoarea lui depinde si de puterea statiei

daca nu ai iesire RCA la playerul tau din masina iti mai trebuie un adaptor daca nu ma insel este undeva la 25 de lei

Pai la asta ma refeream, nu am iesire RCA ca am navi professional dupa cum ziceam. Adaptorul ala in ce consta si ce face mai exact ? ia semnal de pe un fir de boxa ? nu se pierde calitatea ? Desi banuiesc ca daca cumpar ceva de calitate nu ar trebui sa am probleme. Si restul boxelor le pot lega la amplificator sau doar subwooferul ? Si as mai avea o intrebare, am nevoie si de firul remote pentru statie nu ? ala de unde il trag ? cineva zicea ca este un fir mov care vine prin zona magaziei de cd-uri si ca ala ar fi remote. Sti ceva despre asta ? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

acel adaptor iti va transforma semnalul inalt de pe firele boxelor in semnal jos pt statie

are 4 fire si se leaga la 2 boxe plus si minus de la boxa din stanga si plus/minus de la cea din dreapta, mai departe pleci cu cablul rca de la adaptor la statie

DA poti folosii firul de la magazia de cd-uri ca sa fi sigur ca este acela mov pune aparatul de masura si roaga pe cineva sa puna contactul daca in momentul cand a pus contactul aparatul indica 12v inseamna ca ala este.

daca ai amplificator cu 4 iesiri sau mai stiu eu cate pt boxe le poti lega sau daca ampliful tau este conceput cu punte intre iesiri poti lega si subwooferul atentie nu poti lega si boxele si subwooferul la acelasi amplifcator in acelasi timp, ori una ori alta.

 

app. ce amplificator ai si ce vrei sa faci defapt sa legi si boxele din habitaclu la o statie si sa pui si subwoofer? daca setezi doar mediile si inaltele la boxe si pui un subwoofer in portbagaj este mai mult decat suficient!

succes!

Link to comment
Share on other sites

in functie de cate canale ai si de putere poti pune de ex o punte pe 2 canale pe care sa legi wooferul si pe celelalte 2 canale 2 difuri de putere

ai nevoie si de filtre pe toate canalele altfel nu o sa ai calitate sunet chiar daca statia e performanta

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

in functie de cate canale ai si de putere poti pune de ex o punte pe 2 canale pe care sa legi wooferul si pe celelalte 2 canale 2 difuri de putere

ai nevoie si de filtre pe toate canalele altfel nu o sa ai calitate sunet chiar daca statia e performanta

Dar daca fac un upgrade la un harman kardon de pe alt e46 ? mi se pare daca nu ma insel ca am deja amplificatorul original al masinii, si ma intreb daca se poate inlocui cu unul harman kardon si schimbat boxele mele cu altele tot harman kardon fara sa trag un milion de fire ? aveti vreo idee careva ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
salut.as avea si eu nevoie de ceva pareri.as vrea sa imi schimb difuzoarele de pe e46 si anume.pe usile fata sa pun hertz Dieci DSK 165.3 iar pe spate sa pun focal Access 165 CA1 SG.ce spuneti s-ar auzi ok?se merita investitia?ca si player am momentan un pansonic cu amplificator digital de 4x70w (banuiesc ca scoate undeva la 4x35w putere reala) iar pe viitor as vrea sa pun navigatie + amplificator pentru difuzoarele acestea.probabil ca o sa pun un amplificator de 4x50w putere reala.astept niste pareri , multumesc
Link to comment
Share on other sites

Difuzoarele suna bine daca sunt amplificate. Cele Hertz merg si fara amplificator, dar Focal-urile nu stiu cum vor suna fara amplificator. Amplificate corect scot un sunet ok.

 

Daca pe viitor zici ca vrei sa iei si un amplificator, le poti lua linistit.

Cel mai ok ar fi sa amplifici difuzoarele acestea care le vrei tu, setezi HighPass-ul pe la 80Hz, sau chiar 100hz si un subwoofer pe langa ele cu LowPass-ul setat pe la 60 sau 80Hz.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care vor sa-si monteze un subwoofer dar vor sa pastreze head unit-ul OEM, le recomand genul acesta de amplificatoare http://www.crunchusa.net/Crunch_V_Drive_Amplifiers.html Au ca dotare din fabricatie, convertorul de semnal, astfel puteti lua semnal direct din boxele din portbagaj. Ceva gen mi-am montat pe masina acum cativa ani si sunt foarte multumit.
Link to comment
Share on other sites

Cine vrea sa pastreze masina cat mai oem recomand upgrade la Harman/kardon, l-am facut de o saptamana si e diferenta mare fata de sistemul standard. E greu de gasit, mai ales cablajul, greu de montat(am desfacut toata partea din spate a masinii, usi, portbagaj, etc) da' si satisfactia e pe masura :thumbsup: . Ca si putere nu se poate compara cu un aftermarket insa calitatea sunetului e foarte buna.
Link to comment
Share on other sites

si crezi tu ca daca pun difuzoarele ce le-am notat mai sus nu se compara cu sistemul hk?sa fim seriosi....plus ca vreau si putere si fidelitate.

N-am zis ca nu se compara, era doar o alternativa, bineinteles ca un aftermarket nou e mai puteric decat un sistem conceput in anii 90 :) .

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei fidelitate si putere, trebuie sa iei ceva mai ok, nu Hertz. Ceva din gama DLS si Focal ar fi ok.

Recomand DLS Rs6a pe fata si pe spate eventual cele Focal alese de tine sau DLS Classic 257 + un amplificator de macar 4 x 60w pt ele.

Pe langa asta, cand montezi difuzoarele ar fi indicat sa le montezi si inele din MDF, iar usile din fata sa le insonorizezi. Cu Standartplast ar fi cel mai ok. Poti lua si Dynamat dar costa mai mult si nu e o diferenta mare intre ele.

Daca iei combinatia de care zic eu si mai si insonorizezi usile din fata + setari corecte pt amplificatoare si HU, o sa sune incredibil de bine si clar, incat nu o sa iti vina sa te mai dai jos din masina.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

dar oare s-a gandit cineva sa instaleze un sistem audio complet de pe alta masina pe e46 pastrand daor playerul sau navigatia oem bmw? gen sa instaleze un sistem bose de la rivalii audi sau un dynaudio de pe volvo pe e46? cel putin bose de pe audi se aude incredibil...

este oare posibil? care ar fi costurile?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei fidelitate si putere, trebuie sa iei ceva mai ok, nu Hertz. Ceva din gama DLS si Focal ar fi ok.

Recomand DLS Rs6a pe fata si pe spate eventual cele Focal alese de tine sau DLS Classic 257 + un amplificator de macar 4 x 60w pt ele.

Pe langa asta, cand montezi difuzoarele ar fi indicat sa le montezi si inele din MDF, iar usile din fata sa le insonorizezi. Cu Standartplast ar fi cel mai ok. Poti lua si Dynamat dar costa mai mult si nu e o diferenta mare intre ele.

Daca iei combinatia de care zic eu si mai si insonorizezi usile din fata + setari corecte pt amplificatoare si HU, o sa sune incredibil de bine si clar, incat nu o sa iti vina sa te mai dai jos din masina.

 

 

despre hertz Dieci DSK 165.3 am auzit numai de bine , deci astea vor fi pe fata in usi iar pe spate le voi pune pe cele focal.ca si amplificator vreau sa il pun pe asta : http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare_auto/Harman-Kardon/CA470/ , inelele le voi face la comanda din mdf si voi insonoriza usile.tare curios sunt sa vad ce va rezulta.ce navigatie imi recomandati sa pun dynavin sau sunt altele mai bune?

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu hertz dieci pe o masina si nu erau cine stie ce, cauta ceva tot de la focal si pe fata, si daca vrei putere sa incerci ceva peste entry level - care este gama de jos, cea mai ieftina, eventual sa incerci hertz energy.
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu hertz dieci pe o masina si nu erau cine stie ce, cauta ceva tot de la focal si pe fata, si daca vrei putere sa incerci ceva peste entry level - care este gama de jos, cea mai ieftina, eventual sa incerci hertz energy.

 

 

cu ce le-ai mplificat?ai facut si insonorizare?conteaza foarte mult factorii astia.sa nu crezi ca daca pui hertz dieci gata e mana cereasca.trebuiesc antifonate ok + o amplificare de calitate

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ce tweetere imi trebuie la un e46?sa inlocuiesc astea originale...ajutor daca stie cineva!!!

Eu am pus http://www.car-sound.ro/difuzoare-auto/sisteme/coustic/cs-652.html si suna excelent! Sper sa gasesti vreun magazin care sa-ti vanda doar driverele. Difuzoarele nu suna asa bine in usile din fata...

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

difuzoare de pe fata si spate am pus jbl si subwoferul eu am touring...a mai ramas inaltele de schimbat!ce diametru trebuie sa caut?

Parca vorbim alta limba! Ti-am dat link cu driverele (tweetere) pe care eu le-am montat si intra perfect in locul celor vechi. Scrie pe site tot ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Pe e46 meu aveam cd-ul original si cele 4 boxe, initial am probat alte boxe pe acelasi cd. Rezultatul a fost la fel de prost. Am cumparat un cd alpine cde 9880, l am montat si pot zice ca sunetul s-a imbunatatit considerabil. cum pot monta boxe tot de 16 pe spate dar sa le pun direct pe metal nu pe cartonul ala ca vibreaza ca draq. exista vre-un adaptor sau trebuie taiata tabla ca la batrana dacie si fixate boxele?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.