Jump to content

Ce e cu E-urle?


eugen

Recommended Posts

Este posibil intr-adevar ca 16 sa vina de la 316, dar poate fi si de la 16 valve, 4 sa fie de la 4 cilindri si E 2 de la euro 2.  Nu stiu...

13637[/snapback]

 

Doua exemple pe care le am de la acelasi tip de motor.

M20 de 2000cmc.

206KA si 206EB.Acelasi motor numai ca cel cu KA era pus pe E34 iar cel cu EB era pus pe E30.206 inseamna 2 litri 6 cilindri.

Si la 535 am 346KA, adica 3,4 litri 6 cilindri.

256S2 este motorul de 2500 cu 24 de valve de pe E34 525 '95 cu Vanos

Deci nu are legatura cu euro 2 sau altceva.Motor de 1,6 litri cu 4 cilindri si tipul E2,care e ceva cod ori de la tipul masinii pe care a fost pus,ori catalizarea (K de la G-Kat).

 

O lista cu toate codurile de motor:

 

http://www.sun-diagnostics.com/italy/pdf/full_bmw.html

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

Nu prea ma pricep eu la BMW ,dar va pot spune ca E-ul nu vine nici de la Euro,nici nu are vre-o legatura cu motorul,ci vine de la tipul caroseriei. Indicativul este dat inca din momentul in care masina intra in proiectare , iar E-ul inseamna EVOLUTION

14454[/snapback]

 

E vorba de motor.Nu are nici o legatura cu E34 sau E39 si asa mai departe.

 

Si din cate am cercetat nu prea e vorba nici de caroserie,ca si eu am avut impresia asta la inceput,ci pur si simplu e vorba exclusiv de motor.Studiaza lista tutror motoarelor si vezi ca acelasi motor e si pe E36 si pe E34 si pe E39.Deci nu are legatura cu caroseria.

 

Bine ca nu ai zis ca E vine de la EVO(2,3,4...) ca ma gandeam ca am Mitsubishi in loc de BMW.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refeream nici la  EVO nici la E-urile din alimente ci la indicativul e36 e46....

14457[/snapback]

 

Nu are absolut nici o legatura cu E34,E36.....

Eu am motor 346 KA pe E34.Zii ce legatura are KA cu E34.

Noi vorbeam de un motor tip 164E2.Care inseamna motor de 1,6 cmc 4 cilindri si tipul E2,care se pare ca nu are legatura cu caroseria.Deci era vorba de E-ul de la motor.

Link to comment
Share on other sites

Eu pe E30 din 86 am 184EB ... asta ce o mai fi ? :)

 

Din cate am inteles este tipul motorului, sunt unele care au fost facute intermediar si unele de serie, asta e explicatia unui mecanic din service (pod fundeni), mai multe nu stiu nici eu ... :blink:(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Doua exemple pe care le am de la acelasi tip de motor.

M20 de 2000cmc.

206KA si 206EB.Acelasi motor numai ca cel cu KA era pus pe E34 iar cel cu EB era pus pe E30.206 inseamna 2 litri 6 cilindri.

Si la 535 am 346KA, adica 3,4 litri 6 cilindri.

256S2 este motorul de 2500 cu 24 de valve de pe E34 525 '95 cu Vanos

Deci nu are legatura cu euro 2 sau altceva.Motor de 1,6 litri cu 4 cilindri si tipul E2,care e ceva cod ori de la tipul masinii pe care a fost pus,ori catalizarea (K de la G-Kat).

 

O lista cu toate codurile de motor:

 

http://www.sun-diagnostics.com/italy/pdf/full_bmw.html

13641[/snapback]

 

 

Dar 184KA ce inseamna?? -- asta scrie pe talonul meu!!

Edited by cristic
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
sal!am gasit o masina 318is cu motor m42 din 1994!puteti spune ce euro este dupa an si tip motor?nu am actele!ma intalnesc luni cu propietarul!masina vine din franta si pe acte nu specifica norma de poluare!va multumesc anticipat pentru ajutor!

 

Mai bine verifici la RAR.

Cere-i vanzatorului seria de motor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.