Jump to content

Zgomot caseta directie?


GIM

Recommended Posts

Cand virez si ma misc de pe loc(uneori am auzit pocnitura si pe loc) pocneste ceva pe sub masina, pare-mi-se mie undeva jos dar nu-mi dau seama in ce parte... Am desfacut capacul la lichidul de servo si am observat ca mai era doar putin ulei, pe fund...are ceva de-a face cu acele pocnituri? Am completat azi dar tot pocneste. Ma ingrijoreaza sunetul, pt. ca e destul de pronuntat... Va rog sa ma ajutati cu idei privind problema mea, multumesc! :cry:
Link to comment
Share on other sites

Salut. Aceeasi problema am si eu, cand virez la viteza mica. Pe loc nu face deloc. Din pacate nu te pot ajuta cu nimic, si eu m-am uitat si nu vad nimic in neregula. Poate impreuna gasim rezolvarea.

 

E un sunet metalic la mine, si la tine? Tu te-ai uitat la vasul cu lichidul de servo? si eu m-am uitat pe la bucsaraie, am miscat de toate pe-acolo dar nu-mi dau seama...Si la mine pe loc face rareori... mai mult in miscare. O sa merg sa o mai ridic odata pe elevator, sa vad.... maine sau poimaine... Ma ingrijoreaza ca pocneste destul de tare, ma tem sa nu se strice ceva pe-acolo... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri... altcineva , alte idei? Are sau nu de-a face cu nivelul scazut de lichid de servo? Sa se auda de la caseta de directie?
Link to comment
Share on other sites

Eu votez tot pivot, la mine face un trosc cand bag din D in R uneori.

Sunt 90% sigur ca e vb de pivoti la mine si iti recomand sa verifici si tu asta, urcata pe un elevator (chiar iti dai seama daca are joc din pivoti).

 

Multumesc, asa o sa fac si o sa revin cu rezolvarea!

Link to comment
Share on other sites

E un sunet metalic la mine, si la tine? Tu te-ai uitat la vasul cu lichidul de servo? si eu m-am uitat pe la bucsaraie, am miscat de toate pe-acolo dar nu-mi dau seama...Si la mine pe loc face rareori... mai mult in miscare. O sa merg sa o mai ridic odata pe elevator, sa vad.... maine sau poimaine... Ma ingrijoreaza ca pocneste destul de tare, ma tem sa nu se strice ceva pe-acolo... :frantics:

da, e sunet metalic, nu stiu cum sa-l descriu... ca si cum ar bate cineva cu ciocanul in caroserie pe dedesubt.. m-am uitat si la nivel, e ok. La mine face cand virez stanga. Bucsele par ok

Link to comment
Share on other sites

Verifica toate bucsele, eu nu cred ca are cum sa fie din caseta. Cel mai probabil bucsa/pivotul dintre bascuta si fuzeta. Am avut si eu problema respectiva dar in mers, si cand viram usor stanga. Urca masina pe cric, da roata jos si verifica bucsele toate, invarte de roata etc.
Link to comment
Share on other sites

Verifica toate bucsele, eu nu cred ca are cum sa fie din caseta. Cel mai probabil bucsa/pivotul dintre bascuta si fuzeta. Am avut si eu problema respectiva dar in mers, si cand viram usor stanga. Urca masina pe cric, da roata jos si verifica bucsele toate, invarte de roata etc.

ok. maine mai arunc o privire

Link to comment
Share on other sites

da, e sunet metalic, nu stiu cum sa-l descriu... ca si cum ar bate cineva cu ciocanul in caroserie pe dedesubt.. m-am uitat si la nivel, e ok. La mine face cand virez stanga. Bucsele par ok

 

Salut! Am fost si am inspectat masina, nu am niciun joc la niciun piviot, bucsa, bieleta sau bara stabilizatoare... surpriza, e din butucul rotii drepte, cel mai probabil de la rulment... o sa desfac sa vad ce e acolo. Poate asta e si la tine...

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am fost si am inspectat masina, nu am niciun joc la niciun piviot, bucsa, bieleta sau bara stabilizatoare... surpriza, e din butucul rotii drepte, cel mai probabil de la rulment... o sa desfac sa vad ce e acolo. Poate asta e si la tine...

da... nu ma asteptam sa fie din cauza asta, cred ca si la mine e tot aia avand in vedere ca sunetele par la fel. Cum ti-ai dat seama ca e de acolo, sa ma uit si eu sa vad? misti pur si simplu de roata sau cum ca eu am incercat dar nu suna nimic. Mersi mult pentru sugestie.

Link to comment
Share on other sites

da... nu ma asteptam sa fie din cauza asta, cred ca si la mine e tot aia avand in vedere ca sunetele par la fel. Cum ti-ai dat seama ca e de acolo, sa ma uit si eu sa vad? misti pur si simplu de roata sau cum ca eu am incercat dar nu suna nimic. Mersi mult pentru sugestie.

 

Salut. Nu am intrat de ceva timp pe net... eu am fost la un prieten la o statie itp si am pus masina pe placile alea de o misca dintr-o parte in alta si asa mi-am dat seama... oricum azi am desfacut roata dar nu stiu ce sa zic... n-am dat rulmentul jos ca nu am altul sa pun... totusi peste 200 de lei... are ceva sunet suspect cand rotesc dar nu stiu... o sa ma mai uit si la caseta..

Link to comment
Share on other sites

Revin.... am mai fost odata pe un canal sa ma uit la ea.... am unpic de joc la caseta, dar ala il aveam intotdeauna... in schimb n-a mai vrut sa troncane nicicum, ca data trecuta... am miscat-o in toate partile si din toate directiile... si am zis ca sa fac niste cercuri si doar cand dadeam intr-o groapa se auzea "poc"(sunet metalic) eram virat maxim stanga... am observat ca atunci face cel mai des... dupa cum ziceam n-am pic de joc la tot ce inseamna bucse, pivoti, bielete, capete de bara... sa fie de la telescop, rulmentul sau flansa(sau ambele)??? deja e frustrant, nu gasesc nicicum originea acestor pocnituri :angry2: rulmentul de la telescopul dreapta il aud ca bate, dar sunt niste batai scurte si continue si mult mai slabe... cine ma poate ajuta ca disper!!!!
Link to comment
Share on other sites

Daca vreunul din userii care se pricep mai bine vad acest topic, va rog sa nu il ignorati... chiar nu stiu unde sa ma mai uit... Poate ma ajuta @paul, @Dan_S, @Ciupanezu, @Robert_TAU sau altii care se pricep...
Link to comment
Share on other sites

Revin.... am mai fost odata pe un canal sa ma uit la ea.... am unpic de joc la caseta, dar ala il aveam intotdeauna... in schimb n-a mai vrut sa troncane nicicum, ca data trecuta... am miscat-o in toate partile si din toate directiile... si am zis ca sa fac niste cercuri si doar cand dadeam intr-o groapa se auzea "poc"(sunet metalic) eram virat maxim stanga... am observat ca atunci face cel mai des... dupa cum ziceam n-am pic de joc la tot ce inseamna bucse, pivoti, bielete, capete de bara... sa fie de la telescop, rulmentul sau flansa(sau ambele)??? deja e frustrant, nu gasesc nicicum originea acestor pocnituri :angry2: rulmentul de la telescopul dreapta il aud ca bate, dar sunt niste batai scurte si continue si mult mai slabe... cine ma poate ajuta ca disper!!!!

 

 

strange putin ( 90 grade) surubul de reglaj al cremalierei casetei de directie. daca dispare bataia inseamna ca ai joc in caseta, daca nu incearca schiumbarea flanselor de amortizor. sa ai spor si o zi buna.

Link to comment
Share on other sites

incearca sa faci joc la roata cu rotile virate, eu aveam un pivot care batea intr-o anumita pozitie.

Am incercat sa fac si asta, si nimic... pivotii nu misca nimic...

 

@benkenobi o sa incerc sa fac si asta... sa strang putin surubul acela... dar nu cred sa pocneasca asa in caseta... doar nu se auzea pocnitura in caseta...clar.... joc stiu ca am, de cand am luat-o...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am aceeasi problema...acum am venit de la service, suparat cei drept.

Manifestari, cand virez stanga -dreapta pocneste ceva in sistemul de directie + aceeasi pocnitura la denivelari sau treceri mai brutale de carosabil.

Am schimbat personal, bucsi bara de torsiune, bucsi bascula, telescoape si bielete antiruliu.

Mecanicul meu spune ca e caseta de vina, el a mai strans cremaliera aceea putin, acum imi merge o idee mai greu volanul dar tot la fel imi pocneste.

 

Intreb si eu...e normal la o caseta sa pocneasca in halul acesta? Joc in volan este foarte putin - in limite normale la cati km are masina.

 

Ce vinovati ar mai putea fi?

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca ai jocul prea mare in caseta (bucsa) si de acolo zgomotele acelea. Daca si mecanicul spune ca este din caseta este clara situatie , cu un reconditionat scapi

 

Cu pivotii, bieletele de directie cum stai ?

 

Sunt in perfecta stare, rotile nu au joc deloc in nici o circumstanta... tare as fi vrut sa scap ieftin doar cu bieletele de directie, dar se pare ca nu manifesta joc in sfera lor ... cel putin asa am zarit pe elevator si la "groapa".

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Vad ca a mai scris cineva pe topicul meu, avand aceeasi problema... eu pana la urma am schimbat bieletele de directie si capetele de bara, dupa care tot asa imi facea... insa de o bucata buna de vreme bataia a disparut "miraculos", fara sa ii mai fac absolut nimic. O sa mor si tot n-o sa stiu de unde a fost bataia aia :D

 

L.E Bieletele de directie si capetele de bara pe care le-am luat de pe masina is originalele si n-au nicio problema. Parerea mea si a altor 2 mecanici, din care unul e tata.

 

 

Edited by GIM
Link to comment
Share on other sites

Sunt in perfecta stare, rotile nu au joc deloc in nici o circumstanta... tare as fi vrut sa scap ieftin doar cu bieletele de directie, dar se pare ca nu manifesta joc in sfera lor ... cel putin asa am zarit pe elevator si la "groapa".

 

Cum ti-au verificat pivotii? Nu-mi spune ca a tras cu mana de roti

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Vad ca a mai scris cineva pe topicul meu, avand aceeasi problema... eu pana la urma am schimbat bieletele de directie si capetele de bara, dupa care tot asa imi facea... insa de o bucata buna de vreme bataia a disparut "miraculos", fara sa ii mai fac absolut nimic. O sa mor si tot n-o sa stiu de unde a fost bataia aia :D

 

L.E Bieletele de directie si capetele de bara pe care le-am luat de pe masina is originalele si n-au nicio problema. Parerea mea si a altor 2 mecanici, din care unul e tata.

Eu o am de aproximativ 1000km... si e stresant cand parchez sau o bag in garaj sa o aud cum trosneste in directie.

Eu azi dimineata initial, aveam ceva joc in bieleta directie stanga, dar cum a strans cremailera aia, a disparut instant, am scos-o la plimbare, iar dupa cativa kilometrii iar a inceput sa pocneasca, m-am intors in service, pusa din nou la verificari, iar cand tragi de ea stanga-dreapta, pocneste ceva intr-adevar in caseta, dar joc in volan este foarte foarte mic.

Ma gandesc ...poate trebuie uns ceva pe acolo...

 

Cum ti-au verificat pivotii? Nu-mi spune ca a tras cu mana de roti

Au impins de roata pe verticala, cu ea pe elevator si putin in tensiune cand era usor asezata...

Dar mi-ai dat o idee, o sa bag ulei intr=o seringa si voi baga in burdufe, cine stie, poate o fi dintr-un pivot gripat.

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Da.Aceeasi problema o aveam si eu, zic o aveam pentru ca ... n-o mai am. Dar faza e ca nu i-am mai facut nimic, n-am mai strans nimic, n-am uns nimic... doar am schimbat bieletele de directie cu capetele de bara, dupa care un timp tot asa imi facea, dar acum de ceva vreme nu mai face. Imi facea aproape la fiecare viraj spre maxim sau maxim,. cand o luam din loc si uneori si pe loc daca viram. Chiar e ciudata treaba...

 

Iti sugerezi sa inspectezi rulmentii de la roti... nu e greu si nu strica oricum. Pentru ca mie a inceput sa imi pocneasca la cateva zile dupa ce am schimbat rulmentul dreapta fata.

 

 

Edited by GIM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.