Jump to content

cv joystick (e61) vs steptronic (60)


waxxx

Recommended Posts

Salut,

 

dupa ce am cercetat acest forum nu am gasit ceva edificator despre noua cv a modelelor e61, respectiv cutia automata cu joystick.Mentionez ca posed deja un e60 525d 163cp af 2005 si sunt foarte contrariat de functionarea cutiei steptonic din dotare ... schimbari (la turatii mici) cam lente , socul de la oprirea la semafor (niciodata la aceeasi intensitate, sesizabil insa)....fara alte probleme cu masina de altfel.Ca sa nu deviez prea mult de la subiectul in sine , urmaresc sa achizitionez un 530 xD si nu stiu catre ce sa imi indrept atentia ... 530xd steptronic 2005-2007 sau modelul nou e61 cu cutia noua.In afara de diferenta aparuta la sistemul de tractiune m-ar interesa daca noua cutie e mai fiabila,mai performanta etc decat steptronic....pana la urma alte diferente majore nu prea sunt intre cele doua modele.

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

eu am 530xd(e60) din 2006 cu steptronic si am avut si X5(e70) care bineinteles ca avea cutia cu joystick.adevarul e ca sunt anumite diferente,adica cutia schimba in general mai bine,raspunde mai prompt si diferenta intr-adevar este sesizabila cel mai mult la viteze mici.

acuma vreau sa fiu si cat se poate de sincer,e60-ul are 160k km si X-ul avea ~50k km. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

E61 este touring-ul iar E60 este berlina. Cutia este la fel pe amandoua.Doar pe modelele e60 respectiv e61 facelift(adica dupa 2007) apare cutia cu joystik.

 

 

ms mult de info...mereu am avut impresia ca e61 e practic facelift la e60... :D

Link to comment
Share on other sites

eu am 530xd(e60) din 2006 cu steptronic si am avut si X5(e70) care bineinteles ca avea cutia cu joystick.adevarul e ca sunt anumite diferente,adica cutia schimba in general mai bine,raspunde mai prompt si diferenta intr-adevar este sesizabila cel mai mult la viteze mici.

acuma vreau sa fiu si cat se poate de sincer,e60-ul are 160k km si X-ul avea ~50k km. :rolleyes:

 

cu siguranta ai dreptate referitor la schimbarea mai rapida ... de altfel asta mia zis si un neamt la aceeasi intrebare... " i'ts faster" si stiu sigur ca avea habar pt ca mersese cu ambele variante de cutie.nu am avut insa timp sa intreb mai multe....deee...era politistul care ma oprise pe autostrada si se grabea sa imi dea drumul din fericire :yahoo: . ceea ce ma intereseaza este daca s-au mai rezolvat si din problemele specifice postate pe forum de alti colegi...asta odata cu aparitia superjoystick-ului. Exista o diferenta mare de pret intre sa zicem e60 2007 steptronic si 60 2007 varianta cu joystick ... daca e doar maneta nu cred ca se justifica...daca avem si ceva mai multa fiabilitate,consum mai prietenos...as investi fericit banii.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu pe 530xd este disponibila si cutie manuala.De ce nu iti achizitionezi un model cu, cutie manuala? Eu unul sunt de parere ca unui BMW cel mai bine ii sta cu transmisie manuala. 8) Acuma depinde de stilul de condus al fiecaruia. :thumbsup:

 

pt ca sunt mai lenes .... recunosc.e chestiune de gusturi.si cea pe care o am are tot automata (steptronic) si e ok pana acum.pe seria 3 da mi-as lua manuala dar pe ser 5 consider ca e destul de mare masina si o cutie auto te va ajuta sa te concentrezi mai mult la ce te intereseaza..drumul :D

Link to comment
Share on other sites

pt ca sunt mai lenes .... recunosc.e chestiune de gusturi.si cea pe care o am are tot automata (steptronic) si e ok pana acum.pe seria 3 da mi-as lua manuala dar pe ser 5 consider ca e destul de mare masina si o cutie auto te va ajuta sa te concentrezi mai mult la ce te intereseaza..drumul :D

 

Da asa este, e destul de mare seria 5 si i se potriveste mai bine o cutie automata dar pentru cine are un stil de condus mai sportiv, cutia manuala e perfecta! :frantics: Oricum cred ca se gaseste destul de greu un 530xd cu six speed manual.

Link to comment
Share on other sites

da majoritatea sunt automate.pana la urma din practica am observat oricum ca manuala ajuta cu precadere la demarajele de la 0km/h - 50km/h sa zicem ... apoi diferenta nu mai e atat de sesizabila,odata ce masina si-a luat "avant" si automata face retrogradari destul de "sportive" :) .Sa nu neglijam totusi subiectul.Mai stie cineva ceva despre cutia joystick (performante,consum,fiabilitate) comparat cu steptronic?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Se poate adapta cutia de facelift (asta cu joystick) pe un E60 cu steptronic normal (fara joystick)? Ma intereseaza daca se poate realiza fara prea mari eforturi. Daca ar fi ceva de genul cum ai schimba volanul de pe dreapta pe stanga atunci ar fi ceva de munca..
Link to comment
Share on other sites

nu e nici o deosebire intre ele.. e fix maneta aia si eventual ceva diferente la soft. Daca ai face update la steptronic e pe e60 pre-facelift, probabil ca nu vei mai sesiza nici o diferenta in modul automat la aceleasi motorizari. Socul de la frana nu e normal la steptronic, ci a fost o problema la e60 care s-a rezolvat tot cu update de soft si schimbat ulei.

 

Daca exista diferenta si la cat de repede schimba tot din soft sunt, dar vorbim de sutimi de secunda diferente, stiu ca de exemplu coupe-urile de la bmw sunt in general modificate la softul cutie sa schimbe cu o fractiune de secunda mai repede decat aceasi mtorizare si cutie de pe sedan, modificari foarte mici,d ar suficiente sa para mai "vioaie "

 

In nci un caz nu vei simti diferente la consum sau altceva.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Diferentele le vei simti la consum.

De ce?

Pentru ca pe E60, incepand cu anul 2007, de cand apar LCI-urile si implicit cutia automata cu joystickul acela sexy, motoarele care s-au pus pe masini sunt " BMW Eficient Dynamics ".

Ceea ce inseamna reducerea consumului cu 2 - 2,5 litri / 100 km

 

Apasa Show pentru a detalia datele din fiecare tabel cu date despre fiecare motor ce echipeaza E60

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_E60#Lineup_and_engines

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Se poate. DOMI stie mai bine detaliile legate de cutiile automate.

Referitor la consum, Eficient Dynamics merita toti banii, pentru cine isi permite :w00t:

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, dar partial. toate BMW e60 Eficient Dynamics au fost manuale. baiatul intreba de deosebiri intre cele automate. Din cate stiu nu a existat BMW ED automat, una din functiile pachetului e start-stop, imposibila pe cutiile ZF6Hp, astea noi in 8 trepte de pe F10 o suporta si poti avea BMW ED automat.

 

 

 

 

LA cele cu cutii automate singura imbunatatire la cutie e stick-ul ala care a devenit complet electronic si o versiune mai noua a softului de la cutie.

L.E. Am condus cateva zile un e90 320D cu ED, in anumite momente era cam enervant start stop ala, dar consuma putin intradevar.

Am folosit-o cat era a mea in service, practic pe acealeasi drumuri si tip de trafic fata de medie de 10 a mea(525i vechi rau), asta avea 6 si un pic, ce e drept nu am verificat la pompa..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...
  • 9 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.