Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Sa stiti ca, cherstia cu greva fiscala nu ar fi o idee rea.Daca nimeni,dar nimeni nu plateste ce poate sa faca statul?Sa-i bage in puscarii pe toti?Sa le dea amenzi la toti?Nu se poate asa ceva fizic face...

Vina este tot a noastra ca nu facem nimik....

Link to comment
Share on other sites

As alege oricand Loganul fata de E36 deci depinde de gusturi...

mda, dar depinde si de altceva.

am avut un logan 2004 fabricatie, cumparat in 2009 si am bagat mai multi bani in el decat in batranul tds, asta ca sa nu mai spun ca pt un rahat de1.4l imi lua in oras atat cat imi lua si 2.5-ul de pe bmw.

 

pot fi si pisicute, e46, e39 in care bagi mai multi bani decat intr-o masina relativ noua, dar eu unul as lua orice alta marca germana cu o vechime de 10 ani decat una de 5 ani si proasta.

Link to comment
Share on other sites

Sa stiti ca, cherstia cu greva fiscala nu ar fi o idee rea.Daca nimeni,dar nimeni nu plateste ce poate sa faca statul?Sa-i bage in puscarii pe toti?Sa le dea amenzi la toti?Nu se poate asa ceva fizic face...

Vina este tot a noastra ca nu facem nimik....

 

Este foarte greu de facut o greva fiscala . Romanii nu au fost niciodata uniti ,asa ca nu o sa iasa o asemenea treaba in veci

Link to comment
Share on other sites

Deci eu am un E46 inscris in Spania pe numele lu taica-meo. Il am de un an si ceva si am refuzat sa il inscriu in Romania pentru ca idiotii astia imi cereau prea multi banii pt taxa de prima inmatriculare acum cu noile schimbari daca vreau sa inscriu masina o sa mai platesc taxa de prima inmatriculare sau pot sa inscriu masina linistit dar se va plati de catre cumparator in caz ca vreau sa vand masina.Imi cer scz daca par cicalitor cu acest post dar nu am inteles cum sta treaba mai nou.

 

....

Link to comment
Share on other sites

Da da....azi maine,azi maine...

Ma fratilor io nu inteleg un lucru,si poate se gaseste cineva mai luminat sa-mi explice si mie: deci,dupa un proces oarecare pe la sibiu(daca nu ma insel),ajunge la CEJ care aia se sesizeaza in legatura cu ilegalitatea acestei taxe,iar ai nostri fac tot ce vor ei,cum vine asta? deci vin aia si le spune:"bai baieti,faceti ceva cu taxa aia ca e cam ilegala,in + e si prea mare,pe langa astea faceti si discriminare descurajand astfel cumpararea auto sh din UE,vedeti cum faceti sa fie bn la toata lumea!" iar ai nostri ce fac,vin si CULMEA,introduc o noua taxa SI mai ilegala decat aia,iar pe cea actuala vad c-o dau de gard,nu mai spun nimic,probabil asteapta ca UE sa uite de ea...Mai,da' cum p...usca mea vine asta ma?cum dracu' se face ca numai la noi se poate intampla asa ceva? chiar atat de blestemati sa fim? o fi din cauza craciunului din '89? :alien:

Link to comment
Share on other sites

Sa ma lamureasca si pe mine cineva pentru ca sunt cam tare de cap, :rolleyes: taxa asta o plateste cel care cumpara o masina SH inmatriculata deja in Romania inainte de 2007 dar cel care cumpara o masina SH inmatriculata in Romania dupa 2007 mai plateste aceasta taxa?
Link to comment
Share on other sites

si cum crezi ca se da teapa la stat, la evaziunea care se practica cu exporturi fictive, returnari de TVA etc.. vinzi firma si sanatate.. nu se transfera nimic.

Ai auzit de vreo firma fara mijoace fixe sa fi recuperat statul vre-un leu ? Exista multe modalitati, dar daca te inregistreaza aia direct ca persoana fizica cum e cazul aici,, de aia chiar nu mai scapi, si faliment personal in ROmania nu exista,.

 

 

a inceput si in romania sa se tina cont de "istoricul personal".

multi romani vor avea bunurile sechestrate ...

nimic nu tine o vesnicie!

multi ... care "au falimentat"(voit) nu cunosc inca adevaratul sens. :thumbsup:

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Sa ma lamureasca si pe mine cineva pentru ca sunt cam tare de cap, :rolleyes: taxa asta o plateste cel care cumpara o masina SH inmatriculata deja in Romania inainte de 2007 dar cel care cumpara o masina SH inmatriculata in Romania dupa 2007 mai plateste aceasta taxa?

In orice mod si in orice fel se va plati taxa de care zici.

Ma mir cum de nu le-a venit in cap sa taxeze si vanzatorul si cumparatorul cu aceeasi suma de j'de mii de lei! :download:

Link to comment
Share on other sites

Dwight,momentan cred ca nimeni nu poa' sa raspunda la vreo intrebare,deoarece nimic nu-i batut in cuie,deci totul e la stadiul de discutii. Nici eu nu sunt lamurit cu situatia actuala,insa trebuie sa mai asteptam pana se va clarifica.
Link to comment
Share on other sites

Sa ma lamureasca si pe mine cineva pentru ca sunt cam tare de cap, :rolleyes: taxa asta o plateste cel care cumpara o masina SH inmatriculata deja in Romania inainte de 2007 dar cel care cumpara o masina SH inmatriculata in Romania dupa 2007 mai plateste aceasta taxa?

 

 

 

vorba vine ca ,cele inscrise dupa 2007 nu mai platesc,pt ca ,cica s a platit atunci...

Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

Idiotul ala de ministru zice ca trebuie sa plateasca toti, pentru ca sa nu fie discriminare. Cei ce si-au inmatriculat masinile dupa anul 2007 au platit taxa. Cei ce au masinile inainte de 2007 nu au platit.

 

Asta e ca si cand ai calca pe cineva pe picior. Dar in loc sa-ti ceri scuze, ii calci pe toti pe picior, ca sa nu existe discriminare.

Link to comment
Share on other sites

Idiotul ala de ministru zice ca trebuie sa plateasca toti, pentru ca sa nu fie discriminare. Cei ce si-au inmatriculat masinile dupa anul 2007 au platit taxa. Cei ce au masinile inainte de 2007 nu au platit.

 

Asta e ca si cand ai calca pe cineva pe picior. Dar in loc sa-ti ceri scuze, ii calci pe toti pe picior, ca sa nu existe discriminare.

Foarte tare comparatia,dar din pacate cam ai dreptate; si mai dramatic e ca toti se cam lasa calcati pe picior,probabil nu-i deranjeaza,sau mai mult,poate le place sa fie calcati pe picior...or fi sado-maso! :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.